Stĺpček Ivany Grešlíkovej: Nechcime všetko. Nie na cestách

„Sem sa postav, budeš mať lepší výhľad,” ukazuje prstom Denis naľavo odo mňa. Stojíme hore na schodoch pred vstupom do indického Dharavi, najväčšieho slamu v Ázii.

V duchu sa pýtam, čo presne urobí s mojou fotkou kontroverznej štvrte v Bombaji lepší výhľad. Denis je miestny, Denis vie. Aj to, že turisti dychtia po lepších výhľadoch.

Lepších výhľadoch, belších plážach, originálnejších kaviarňach, chudobnejších štvrtiach, adrenalínovejších trekoch, farebnejších festivaloch. Dobré preteky.

Niekto súťaží, iní kopírujú. „Poďme na ten dlhý most a chytíš ma za ruku, akože ťa vediem.”
Cvak.
„Počkaj, ešte nepi to cappuccino.”
Cvak.
„Teraz. Teraz ma odfoť, kým tu nikto nie je. Vyskočím ešte, hej?”
Cvak-cvak.
„Ešte jednu tu vo vode s vlnami. Na pláži vyzerám blbo.”
Cvak.
„Máš to?”

Bez rozmyslu hromadíme zábery.

Doma po mesiaci čistíme mobil od starých fotiek a nevieme si ani za svet spomenúť na mená, miesta, hrboľaté cesty. „Čo to bolo za mesto, kde sme utekali po moste? Kde sme vtedy raňajkovali s tou dobrou kávou? A ten kopec? Jak sa volal? Šak vieš, tam, kde som skákal. Na tú pláž sme sa ako dostali, nepamätáš?”

Nejde o to, žeby sme mali slabšiu pamäť. Nie je totiž čo si pamätať. Letíme z mesta do mesta tak rýchlo, že sa nám všetky mosty, námestia a veže zlievajú do jednej veľkej „fotoguče” na mobile. Meno cool-hipsterskej instagramovej kaviarne nás nezaujíma. Koho trápi, odkiaľ sú hnedé voňavé zrnká a kto nám to za pultom robí z mliečnej peny srdiečko? Je nám jedno, že nič o horách, kde trekujeme, nevieme. Ani o dedine pod nimi. Kto tam žije? Ako? Alebo prečo v doline pod vrchom už niet nikoho a ostali len prázdne polorozpadnuté domky?

Vlastne, kto by chodil do doliny, kde nič nie je. Okrem pár stareniek, čo sušia kukuricu na priedomí.

Sme na miestach s tisícročnou históriou, modrou oblohou a zvedavými pohľadmi domácich okolo, a predsa nič z toho na fotkách nevidieť. Lebo si do záberu cvakneme našu tvár, čo sa usmieva, škerí a kričí „tu sóóóm.” No a?

Sťažujeme sa, že mestá a pláže obmedzujú počet turistov. Že vláda zakazuje miestnym prenajímať svoje byty, aby sme my ušetrili. Peníme od zlosti, keď v Ázii autobusy, motorky i taxíky ignorujú červenú. Súdime, keď južania rozprávajú tak hlasno, akoby šlo o život. Ide nás roztrhnúť, keď pani na pošte vo Vietname nevie anglicky. Ba ani po slovensky. Ignorujeme, že si niekde musíme zahaliť plecia a kolená pri vstupe na posvätné miesta. Veď je tak horúco! Chceme mať všetko ako doma, a predsa cestujeme z domu preč.

Chceme mať jedinečné fotky z dovolenky a vedome na jedinečnosť krajiny, jej jedlá a ľudí zvysoka kašleme. Na cestách nemusí byť každý extrovert, ktorý sa prihovorí komukoľvek v autobuse. Nie všetci musíme konvertovať na backpackerov, čo stopujú a spia pod širákom. Nemusíme ochutnať všetko, čo vidíme na fotkách kamarátov, ktorí prešli pol sveta. Nemusíme sa hrať ani na bohémov, ktorí sa ponoria doobeda do knihy v peknej putike a do skorého rána sedia s vínom na jazze.

Na cestách nemusíme byť nič. Vo svete stačí byť. Stačí sa zbaliť. Stačí sa stratiť. Stačí sa zasmiať sám na sebe, keď nás učí rozhorčená Číňanka držať správne paličky. Stačí, keď prestaneme hundrať „také by sa u nás nestalo”. Stačiť bude aj to, ak otočíme foťák opačným smerom. Smerom od seba. Alebo ten foťák smelo odignorujeme.

„Teraz vypnite kamery a nefoťte. Títo by sa mohli hnevať,” upozorňuje Denis.

Kráčame do uličky, kde dvaja vedľa seba neprejdú. Vidím do príbytkov Indov cez závesy, ktoré sa v tom teple ani nehnú. Niektorí spia, iní sedia, češú deti malým plastovým hrebeňom. Prechádzam okolo dievčatka, ktoré si vyšlo umyť zuby vo vode z tenkej trúbky v uličke. Mám vypnutú kameru a mobil skrytý vo vrecku. To, ako malá kľačí na čiernej zemi s bielou zubnou pastou na kefke, si pamätám dodnes. Aj bez „cvak”. Skúste aj vy.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o cestovaní, ktorý vznikol v spolupráci s O2 Cestovnou poistkou. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

Ivana Grešlíková

Pochádza z východného Slovenska a napriek tomu, že je od roku 2013 na cestách, stále sa rada vracia domov. V desaťkilovom batohu si so sebou nosí všetko, čo potrebuje. Svoje zážitky, ale aj skúsenosti z ciest zachytáva na blogu a je autorkou  e-booku o cestovaní, na druhom pracuje. Často hovorí o tom, že cestovať treba zodpovedne, podporovať ekoturistiku a zamýšľa sa nad dôsledkami vplyvu masového turizmu na rázovitosť krajín. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Ako si dovolenku užiť a nezošalieť

Šťastie praje pripraveným. Existuje množstvo dobrých trikov, s ktorými sa vo svete nestratíte.

Cestovanie bolo kedysi pre Slovákov nepredstaviteľné a krajan mohol len hádať, čo sa vonku ukrýva. Dnes môže za hranice vyraziť každý a už dávno to nie je výsada len tých majetných. S príchodom leta dokonca chuť spoznávať rastie. Mali by ste preto vedieť, čo okrem odhodlania a odvahy k cestovaniu treba. Nie nadarmo sa hovorí, že odvážnym a pripraveným patrí svet.

Vo víkendovom vydaní na tému cestovanie, ktoré vzniklo v spolupráci so službou O2 Cestovná poistka, máme pre vás skvelé tipy, ako sa dá precestovať kus sveta šikovne, lacno a hlavne bez strachu. Poďte sa s nami inšpirovať!

Cestovateľka a blogerka Ivana Grešlíková vo svojom stĺpčeku premýšľa, ako povrchne bez ponorenia sa do tej-ktorej krajiny dokážeme cestovať a zbierať nie vedomosti a skúsenosti, ale počet selfie a likov na sociálnych sieťach.

Prinášame dlhý zoznam užitočných tipov a trikov, ktoré vám pomôžu cestovať šikovne a lacno. Ako na ceste veľa neminúť, ale užiť si ju, do čoho sa zbaliť, čo robiť, ak sa niečo nepodarí a mnoho iného radí Janka Travelhackerka.

Praktický ilustrovaný návod vám pred cestou pomôže pobaliť sa tak, aby vám na ceste nič nechýbalo a váš chrbát netrpel ťažkým nákladom.

Aj keď sa vo väčšine prípadov nemusí nič stať, radšej predvídajte a myslite na cestovné poistenie. Čo robiť v prípade poistnej udalosti a na čo sa vám poistka nevzťahuje vám napovie tento článok.

Od slovenských hraníc sa nachádzajú „čo by ste kameňom dohodili”. Našli sme pre vás osem miest neďaleko Slovenska, ktoré sa oplatí zažiť a svojim zjavom budú pripomínať ďaleké zahraničie.

Myslíte si, že ste dobrý svetoborec? Spravte si náš cestovateľský kvíz a otestujte sa v poznaní rôznych kusov sveta.

Spoločnosť O2 Slovakia všetkým svojim zákazníkom ponúka inteligentné cestovné poistenie, ktoré sa automaticky zapne vždy, keď prekročíte hranice. Využívať ho môžete nielen vy, ale aj aj celá vaša rodina. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac