Ako sa naozaj žije v Námestove a čím si vás mesto získa? Viac nám prezradil lokálpatriot Jakub

„Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou," hovorí dizajnér Jakub Ptačin.

Napriek tomu, že veľa svojho času trávi v Bratislave, do rodného mesta sa rád vracia a osud Námestova mu nie je ľahostajný. Spolu s O2 sme zašli za grafickým dizajnérom Jakubom Ptačinom, ktorý stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si vďaka novej sieti od O2 môže vychutnať viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej a čo zase najmenej? Prečítajte si jeho úprimné odpovede.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Mladé, živelné, priateľské.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Odlišuje ho najmä jeho poloha na brehu veľkej vodnej plochy, čo v takomto rozsahu iné mestá nemajú. Ale inšpirovať sa môžu – najmä ak chcú zatopiť pár obcí okolo seba.

Foto: Wikimedia Commons

3. Čo máš na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám výhľad ponad Oravskú priehradu na Roháče alebo z druhej strany na Babiu horu. Najmenej rád mám bordel na nábreží a skládku stavebného odpadu a celkovo stagnáciu mesta.

4. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Najhoršia je tá stagnácia mesta a chýbajúca energia kompetentných na potrebné zmeny. Najlepšia je jednoznačne príroda a to, keď si pozriete betónový skatepark na nábreží priehrady. Vtedy sa na chvíľu cítite ako v Kalifornii.

5. Keby si mal hodinu na to, aby si turistovi ukázal iba jedno miesto, kam by si ho vzal?

Vzal by som ho k svojmu Hniedzu pri vode a ukázal by som mu práve ten spomínaný výhľad na Roháče ponad Oravskú priehradu a cez Slanický a Vtáčí ostrov. Nie je nič krajšie.

Foto: Hniezdo pri vode

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Naše nábrežie. Sústredia sa tam bary a krčmy a rovnako aj akcie v lete. Okrem toho tam je spomínaný skatepark, aký na Slovensku nemá páru. Stoja za ním lokálni chalani, ktorí si ho nielen vybojovali, ale aj dostavali.

7. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Gastronomickú kvalitu akéhokoľvek väčšieho mesta. Teraz v Bratislave otvárame našu prvú pobočku mexického fast foodu Ty Somaru a verím, že ho časom dostanem aj do Námestova.

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Ja sám nazývam moju časť mesta Staré mesto, aj keď Námestovo žiadne staré mesto nemá, lebo bolo zatopené priehradou. Moja časť dokonca ani nie je veľmi stará, ale znie to dobre, tak to tak volám (úsmev). Raz sa mi to snáď podarí aj zoficiálniť. Inak máme Čerchle, Brehy, Orfeľky a ďalšie časti.

Foto: Hniezdo pri vode

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Zo žijúcich je to Jozef Kabaň, ktorý ale pochádza z Vavrečky, no narodil sa aj študoval v Námestove, takže si ho takto privlastním. Aktuálne je to šéfdizajnér BMW a predtým bol v Škode a mnohých ďalších. Na ZUŠ-ke nás dokonca učila tá istá učiteľka.

Druhou osobnosťou je práve tá pani učiteľka, pani Dzureková, ktorá ma učila výtvarnú výchovu, ale aj riaditeľ Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove Peter Kuľha, vďaka ktorému mnoho mladých získalo možnosť kreatívneho rozletu a rozumnej slobody.

Z nežijúcich Anton Bernolák, aj keď je to rodák z obce Slanica, ktorá je teraz zatopená, no jej kataster patrí k Námestovu.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

Že sme chudobná hladová dolina.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Samozrejme, najmä mnohé z goralčiny, ktorá je v okolitých obciach rozvinutá. My napríklad používame výraz jontek na označenie určitého typu ľudí z dedín.

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Nemyslím si, že máme niečo čisto špecifické pre naše mesto. Naše zvyky sú spoločné pre Oravu, resp. severné Slovensko.

13. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Dobrá reštaurácia, jednoduchý plavecký bazén a spoločenská sála.

Foto: Hniezdo pri vode

14. Čo z mesta by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval, keďže väčšinu svojho času som v Bratislave. Chýba mi naša voda a náš vzduch. Máme najlepšiu pitnú vodu v galaxii.

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou. Teraz je jej breh bahnitý, a tak sa na mnohé miesta neviete v dôsledku meniacej sa hladiny dostať. Máme projekt 4 mól, ktoré by tomuto stavu pomohli a veríme, že sa nám to podarí zrealizovať. Okrem toho cyklochodník okolo priehrady.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Námestove?

Oficiálne neexistuje, ale ja mám kopu svojich fiktívnych, ktoré rozprávam vždy, keď sa dá. Opýtajte sa ma a rád vám porozprávam (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Aj Námestovo patrí k mestám, kde si vďaka novej sieti od O2 môžete vychutnať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorý je dostupný pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Jakub Ptačin

Marketér a grafický dizajnér, ktorý vedie svoju vlastnú spoločnosť Studio Echt. Podieľal sa na vzniku seconhandov NOSENE, ktoré časť financií z predaja venujú na pomoc týraným ženám. Stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti, v rámci ktorej sa snaží zlepšiť život na rodnej Orave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.


Slováci, ktorí pomocou dobrých nápadov menia svet okolo seba

Na Slovensku je veľa poctivých a zodpovedných firiem, ktoré sú prospešné celej spoločnosti, len sa o nich možno toľko nehovorí. Pozrite si pozitívne príbehy Slovákov, ktorí svojim podnikaním pomáhajú ľuďom či životnému prostrediu.

Mnohí ľudia aj u nás na Slovensku majú dobré nápady, chýba im však podpora. V snahe podporiť spoločensky prospešné firmy vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE, do ktorej sa zapojilo už aj viacero Slovákov. Súťažiaci v rámci môžu získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing od špičkových svetových mentorov.

Pracujete na dobrom nápade? Prihláste sa do súťaže a získajte podporu. Viac informácií

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, inšpirujte sa príbehmi úspešných firiem, ktoré sa stali víťazmi slovenského kola súťaže Chivas VENTURE v predošlých rokoch. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Drevené zubné kefky Ecoheart pomáhajú ľuďom a prírode

Na svete je množstvo plastu, ktorý nestíhame recyklovať. Najbežnejším plastovým odpadom sú práve drobnosti, ktoré používame dennodenne – tégliky na nápoje, slamky, PET fľaše, ale aj zubné kefky.  Odhaduje sa, že len v Spojených štátoch amerických skončí na skládkach každoročne viac ako 850 miliónov zubných kefiek.

Aj malé zmeny môžu niekedy znamenať veľký rozdiel. To je aj filozofia mladého podnikateľa Romana Kovácsa z Bratislavy a jeho spoločníka Štefana Macejáka. Pod značkou Ecoheart vyrábajú ekologické kefky z bambusového dreva. Bambus rastie veľmi rýchlo, je trvalo udržateľnou surovinou.

Prioritou Ecoheart je pomáhať iným. Vybraným neziskovým projektom preto pravidelne darujú 10 % zo zisku. Ich momentálnou ambíciou je k zubným kefkám pridať ďalší rad ekologických výrobkov, zaradiť do výroby lokálne materiály a časom výrobňu pretvoriť na chránené dielne. Šancu tak dostanú ľudia, ktorí v živote nemajú veľa príležitostí.

Ecoheart sa v súťaži Chivas VENTURE stali víťazmi slovenského kola a postúpili do svetového finále, kde reprezentovali Slovensko a súťažili s ďalšími 27 firmami z iných krajín. Vďaka online hlasovaniu ľudí z rôznych kútov Zeme získali 20-tisíc dolárov.

Vizuálne čítanie učí hendikepované deti čítať

Čítanie je pre mnohých zdravých ľudí úplne prirodzená a jednoduchá činnosť. Naučiť sa čítať však pre deti so špeciálnymi potrebami môže byť mimoriadne zložité a často im k tomu chýba aj potrebné zázemie či možnosti.

Na pomoc s výučbou čítania u detí s rôznymi diagnózami ako napríklad dysfázia, dyslexia či autizmus slúži program Vizuálne čítanie, za ktorým stojí Dušan Baranec so svojím tímom. Deti aj dospelí sa prostredníctvom programu učia čítať hlásky, slabiky a slová v 12 úrovniach s využitím vizuálneho prístupu.

Používanie programu si vyžaduje odborné vedenie. Firma preto spolupracuje s viacerými expertmi z oblasti psychológie, pedagogiky a informačných technológií. Program od šikovných Slovákov oceňujú najmä logopédi, špeciálni pedagógovia či rodičia detí s postihnutím.

Vizuálne čítanie minulý rok v súťaži Chivas VENTURE zvíťazilo, no Dušan Baranec sa z osobných dôvodov nemohol na svetovom finále zúčastniť . Porota sa preto rozhodla vybrať nového víťaza, už spomínaného výrobcu drevených kefiek Ecoheart.

SmartHead propaguje udržateľný svet

Zapnite si dnes správy a po chvíľke nadobudnete dojem, že ľudstvo v budúcnosti nič dobré nečaká. Veľa ľudí má pritom úprimnú snahu zmeniť veci k lepšiemu, len skrátka netuší, kde začať. V skutočnosti dnes existuje množstvo zodpovedných firiem či organizácií, ktoré podnikajú konkrétne kroky na zlepšenie vecí okolo seba. Ich aktivity však často nedostanú priestor na propagáciu a jednoducho sa stratia v záplave iných informácií, takže sa o nich nikto nedozvie.

Veronika Osvaldová preto so svojím tímom vytvorila online platformu SmartHead, kde sa ľudia môžu dozvedieť o enviromentálnych či komunitných projektoch. Každý si tu môže pozrieť spoločensky prospešné aktivity, ktoré prebiehajú v jeho okolí a zapojiť sa – stačí len kliknúť. Stovky ľudí tak vďaka SmartHead pomáhali so sadením stromčekov, so zberom odpadu, s obnovovaním kultúrnych pamiatok či so vzdelávaním.

SmartHead bol prvým projektom, ktorý sa zapojil do slovenského kola súťaže Chivas VENTURE. Vďaka účasti v súťaži získal na základe hlasovania verejnosti príslušný finančný obnos a Veronika Osvaldová strávila mesiac v startup-ovom akcelerátore v Oxforde, kde sa pod vedením špičkových mentorov cvičila v prezentačných a manažérskych zručnostiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa na Slovensku nájde ešte množstvo ďalších ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že váš nápad je rovnako dobrý, ak nie lepší, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply

 


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové