Ako sa naozaj žije v Námestove a čím si vás mesto získa? Viac nám prezradil lokálpatriot Jakub

„Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou," hovorí dizajnér Jakub Ptačin.

Napriek tomu, že veľa svojho času trávi v Bratislave, do rodného mesta sa rád vracia a osud Námestova mu nie je ľahostajný. Spolu s O2 sme zašli za grafickým dizajnérom Jakubom Ptačinom, ktorý stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si vďaka novej sieti od O2 môže vychutnať viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej a čo zase najmenej? Prečítajte si jeho úprimné odpovede.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Mladé, živelné, priateľské.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Odlišuje ho najmä jeho poloha na brehu veľkej vodnej plochy, čo v takomto rozsahu iné mestá nemajú. Ale inšpirovať sa môžu – najmä ak chcú zatopiť pár obcí okolo seba.

Foto: Wikimedia Commons

3. Čo máš na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám výhľad ponad Oravskú priehradu na Roháče alebo z druhej strany na Babiu horu. Najmenej rád mám bordel na nábreží a skládku stavebného odpadu a celkovo stagnáciu mesta.

4. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Najhoršia je tá stagnácia mesta a chýbajúca energia kompetentných na potrebné zmeny. Najlepšia je jednoznačne príroda a to, keď si pozriete betónový skatepark na nábreží priehrady. Vtedy sa na chvíľu cítite ako v Kalifornii.

5. Keby si mal hodinu na to, aby si turistovi ukázal iba jedno miesto, kam by si ho vzal?

Vzal by som ho k svojmu Hniedzu pri vode a ukázal by som mu práve ten spomínaný výhľad na Roháče ponad Oravskú priehradu a cez Slanický a Vtáčí ostrov. Nie je nič krajšie.

Foto: Hniezdo pri vode

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Naše nábrežie. Sústredia sa tam bary a krčmy a rovnako aj akcie v lete. Okrem toho tam je spomínaný skatepark, aký na Slovensku nemá páru. Stoja za ním lokálni chalani, ktorí si ho nielen vybojovali, ale aj dostavali.

7. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Gastronomickú kvalitu akéhokoľvek väčšieho mesta. Teraz v Bratislave otvárame našu prvú pobočku mexického fast foodu Ty Somaru a verím, že ho časom dostanem aj do Námestova.

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Ja sám nazývam moju časť mesta Staré mesto, aj keď Námestovo žiadne staré mesto nemá, lebo bolo zatopené priehradou. Moja časť dokonca ani nie je veľmi stará, ale znie to dobre, tak to tak volám (úsmev). Raz sa mi to snáď podarí aj zoficiálniť. Inak máme Čerchle, Brehy, Orfeľky a ďalšie časti.

Foto: Hniezdo pri vode

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Zo žijúcich je to Jozef Kabaň, ktorý ale pochádza z Vavrečky, no narodil sa aj študoval v Námestove, takže si ho takto privlastním. Aktuálne je to šéfdizajnér BMW a predtým bol v Škode a mnohých ďalších. Na ZUŠ-ke nás dokonca učila tá istá učiteľka.

Druhou osobnosťou je práve tá pani učiteľka, pani Dzureková, ktorá ma učila výtvarnú výchovu, ale aj riaditeľ Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove Peter Kuľha, vďaka ktorému mnoho mladých získalo možnosť kreatívneho rozletu a rozumnej slobody.

Z nežijúcich Anton Bernolák, aj keď je to rodák z obce Slanica, ktorá je teraz zatopená, no jej kataster patrí k Námestovu.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

Že sme chudobná hladová dolina.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Samozrejme, najmä mnohé z goralčiny, ktorá je v okolitých obciach rozvinutá. My napríklad používame výraz jontek na označenie určitého typu ľudí z dedín.

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Nemyslím si, že máme niečo čisto špecifické pre naše mesto. Naše zvyky sú spoločné pre Oravu, resp. severné Slovensko.

13. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Dobrá reštaurácia, jednoduchý plavecký bazén a spoločenská sála.

Foto: Hniezdo pri vode

14. Čo z mesta by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval, keďže väčšinu svojho času som v Bratislave. Chýba mi naša voda a náš vzduch. Máme najlepšiu pitnú vodu v galaxii.

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou. Teraz je jej breh bahnitý, a tak sa na mnohé miesta neviete v dôsledku meniacej sa hladiny dostať. Máme projekt 4 mól, ktoré by tomuto stavu pomohli a veríme, že sa nám to podarí zrealizovať. Okrem toho cyklochodník okolo priehrady.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Námestove?

Oficiálne neexistuje, ale ja mám kopu svojich fiktívnych, ktoré rozprávam vždy, keď sa dá. Opýtajte sa ma a rád vám porozprávam (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Aj Námestovo patrí k mestám, kde si vďaka novej sieti od O2 môžete vychutnať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorý je dostupný pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Jakub Ptačin

Marketér a grafický dizajnér, ktorý vedie svoju vlastnú spoločnosť Studio Echt. Podieľal sa na vzniku seconhandov NOSENE, ktoré časť financií z predaja venujú na pomoc týraným ženám. Stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti, v rámci ktorej sa snaží zlepšiť život na rodnej Orave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac