Čím je stredoslovenská Kremnica špecifická? Opýtali sme sa miestneho lokálpatriota Zdena

Spolu s O2 sme tento raz zavítali do Kremnice, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s miestnou mincovňou. Viac o živote v tomto banskom meste nám porozprával miestny lokálpatriot Zdeno Gális.

Zdeno, ktorý v Kremnici už 10 rokov prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola, nám prezradil, čo má na meste rád, aj v čom má podľa neho najväčšie rezervy.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Malé, milé, s potenciálom.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?

To, že mesto sa počtom obyvateľov blíži k obci (úsmev).

3. Čo máš na svojom meste najradšej?

Pokoj mimo turistickej sezóny.

Foto: Filip Jurovatý

4. Čo máš rád na meste najmenej?

Pokoj mimo turistickej sezóny (úsmev).

5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?

Že sa tu nič nedeje. Zažil som situáciu, keď mi to povedal jeden známy a za jeho chrbtom bola vitrína plná plagátov s rôznymi podujatiami.

6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?

Históriu mesta.

7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?

Keby som mal len hodinu na stretnutie s kamarátom, tak by sme si išli sadnúť, a turistu by som poslal na zámockú vežu, z ktorej bude mať mestečko „na dlani“.

Rýchly mobilný internet 4G LTE od O2 si môže vďaka novej sieti naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete na tomto mieste.

8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?

Také miesto nie je. Aj tie škaredé dokážu inšpirovať.

9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Momentálne je populárne Pohostinstvo Štroffek a potom aj naša Akropola a rôzne podujatia, ktoré sa v meste konajú.

Foto: Zdeno Gális

10. Kde je najväčší pokoj?

V Kremnici (úsmev).

11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?

Veľkosť a členitosť predurčujú Kremnicu na to, že najlepšie pešo. Ale mnohí miestni sa radi presúvajú aj na bežkách. Kremnica je top bežkárska destinácia.

12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?

Katakomby pod námestím.

13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Turistov zo Štiavnice.

14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Napríklad ubytovňu Toliar, čo jo legendárna prevádzka kúsok nad mestom. Každý ju volá R-ko, názov sa asi odvodil od komunistického ROH. Miestni často berú na prechádzku k R-ku aj návštevy. Na jej konci vás čaká odmena, no neprezradím aká (úsmev).

15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Keďže ide o historické mesto, tak je asi vhodné vybrať historika, napríklad Daniela Haasa Kianičku. Ale mesto žije aj športom, preto Rudolf Čilík, ktorý sa venoval behu na lyžiach.

16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

„Zdochol tu pes“.  To je už taká tradičná „průpovídka“, ktorá ale vonkoncom nie je pravdivá.

Foto: Filip Jurovatý

17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Neviem, či si ešte niekde inde ľudia pýtajú namiesto dvoch pív „dva pivá“.

18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Zvyky sú tu tradičné, podobne ako inde v regiónoch. Ale možno by som vyzdvihol podujatia, aké inde na Slovensku nie sú: Big Air v meste – snowboardové skokanské preteky priamo v historickom centre, Kremnické Gagy – festival humoru a satiry alebo Bielu Stopu – najväčšie bežkárske preteky na Slovensku.

19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?

Skočil by som do mincovne po nejakú fajnú striebornú historickú mincu (úsmev).

20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?

Pred 10 rokmi som začal v kultúre, ale myslím si, že potenciál na väčší biznis je v kúpeľníctve a wellness službách.

21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?

Pre antikvariát Tuborgaha.

22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?

Mesto nie je drahé, služby a tovary určite nie a ani podujatia v ňom sa nijak nevymykajú slovenskému priemeru. Zo 600 € sa tu dá fungovať, s 800 je to pohodlné.

Foto: Filip Jurovatý

23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?

V minulosti bolo mesto určite inšpiráciou pre iné. V súčasnosti sa karta trochu obrátila a skôr treba hľadať inšpirácie, ako využiť potenciál, ktorý mestečko určite má.

24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval (úsmev). V meste som ale prakticky denne. Ak by som sa však odsťahoval povedzme na Maledivy, tak by mi isto chýbala atmosféra zasneženého mesta a kremnická zima.

25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?

V zásade mi tu nič nechýba. Ak chcem, tak si viem vo všetkých oblastiach niečo nájsť.

26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Bohužiaľ, je tu veľa historických budov a stavieb, ktoré by potrebovali obnovu a viac pozornosti. Mnohé z nich sú vo vlastníctve súkromných osôb, a týmto ľuďom asi chýba určitá hrdosť na majetok, ktorý vlastnia.

Foto: Filip Jurovatý

27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?

Spoločenský život momentálne prehráva boj s televíziou a internetom, ale to sa netýka len Kremnice. Ľudia jednoducho menej chodia von. Verím ale, že to nie je dlhodobý trend. Ako hovorí náš starý pán premietač: „Ich to omrzí.“

28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?

Wau, tu to žije!

29. Chcel by si v regióne žiť aj o 20 rokov?

Určite neplánujem odísť. Chcem byť svedkom toho, ako sa ten spomínaný potenciál napĺňa.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Kremnici?

„Mestských legiend“ o Kremnici je mnoho, najviac asi o permoníkoch, ktorí žijú v skrytých zákutiach mesta, starých baniach a banských chodbách pod mestom. Otázne je, či mesto strážia alebo v ňom len strašia (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Kremnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Zdeno Gális

Zdeno nie je rodený Kremničan, s mestom je ale úzko spätý už viac ako 10 rokov. V Kremnici prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola. Našiel si tu ženu a založil rodinu. A hoci sa nedávno presťahoval do neďalekej dediny, v Kremnici naďalej s radosťou pracuje a trávi v nej veľa svojho času.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


96 hodín s Huawei: Získajte vybrané modely s veľkou zľavou

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové