Čím je stredoslovenská Kremnica špecifická? Opýtali sme sa miestneho lokálpatriota Zdena

Spolu s O2 sme tento raz zavítali do Kremnice, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s miestnou mincovňou. Viac o živote v tomto banskom meste nám porozprával miestny lokálpatriot Zdeno Gális.

Zdeno, ktorý v Kremnici už 10 rokov prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola, nám prezradil, čo má na meste rád, aj v čom má podľa neho najväčšie rezervy.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Malé, milé, s potenciálom.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?

To, že mesto sa počtom obyvateľov blíži k obci (úsmev).

3. Čo máš na svojom meste najradšej?

Pokoj mimo turistickej sezóny.

Foto: Filip Jurovatý

4. Čo máš rád na meste najmenej?

Pokoj mimo turistickej sezóny (úsmev).

5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?

Že sa tu nič nedeje. Zažil som situáciu, keď mi to povedal jeden známy a za jeho chrbtom bola vitrína plná plagátov s rôznymi podujatiami.

6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?

Históriu mesta.

7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?

Keby som mal len hodinu na stretnutie s kamarátom, tak by sme si išli sadnúť, a turistu by som poslal na zámockú vežu, z ktorej bude mať mestečko „na dlani“.

Najrýchlejší mobilný internet 4G LTE od O2 si môže vďaka novej sieti naplno vychutnať už viac ako 92 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete na tomto mieste.

8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?

Také miesto nie je. Aj tie škaredé dokážu inšpirovať.

9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Momentálne je populárne Pohostinstvo Štroffek a potom aj naša Akropola a rôzne podujatia, ktoré sa v meste konajú.

Foto: Zdeno Gális

10. Kde je najväčší pokoj?

V Kremnici (úsmev).

11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?

Veľkosť a členitosť predurčujú Kremnicu na to, že najlepšie pešo. Ale mnohí miestni sa radi presúvajú aj na bežkách. Kremnica je top bežkárska destinácia.

12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?

Katakomby pod námestím.

13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Turistov zo Štiavnice.

14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Napríklad ubytovňu Toliar, čo jo legendárna prevádzka kúsok nad mestom. Každý ju volá R-ko, názov sa asi odvodil od komunistického ROH. Miestni často berú na prechádzku k R-ku aj návštevy. Na jej konci vás čaká odmena, no neprezradím aká (úsmev).

15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Keďže ide o historické mesto, tak je asi vhodné vybrať historika, napríklad Daniela Haasa Kianičku. Ale mesto žije aj športom, preto Rudolf Čilík, ktorý sa venoval behu na lyžiach.

16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

„Zdochol tu pes“.  To je už taká tradičná „průpovídka“, ktorá ale vonkoncom nie je pravdivá.

Foto: Filip Jurovatý

17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Neviem, či si ešte niekde inde ľudia pýtajú namiesto dvoch pív „dva pivá“.

18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Zvyky sú tu tradičné, podobne ako inde v regiónoch. Ale možno by som vyzdvihol podujatia, aké inde na Slovensku nie sú: Big Air v meste – snowboardové skokanské preteky priamo v historickom centre, Kremnické Gagy – festival humoru a satiry alebo Bielu Stopu – najväčšie bežkárske preteky na Slovensku.

19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?

Skočil by som do mincovne po nejakú fajnú striebornú historickú mincu (úsmev).

20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?

Pred 10 rokmi som začal v kultúre, ale myslím si, že potenciál na väčší biznis je v kúpeľníctve a wellness službách.

21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?

Pre antikvariát Tuborgaha.

22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?

Mesto nie je drahé, služby a tovary určite nie a ani podujatia v ňom sa nijak nevymykajú slovenskému priemeru. Zo 600 € sa tu dá fungovať, s 800 je to pohodlné.

Foto: Filip Jurovatý

23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?

V minulosti bolo mesto určite inšpiráciou pre iné. V súčasnosti sa karta trochu obrátila a skôr treba hľadať inšpirácie, ako využiť potenciál, ktorý mestečko určite má.

24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval (úsmev). V meste som ale prakticky denne. Ak by som sa však odsťahoval povedzme na Maledivy, tak by mi isto chýbala atmosféra zasneženého mesta a kremnická zima.

25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?

V zásade mi tu nič nechýba. Ak chcem, tak si viem vo všetkých oblastiach niečo nájsť.

26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Bohužiaľ, je tu veľa historických budov a stavieb, ktoré by potrebovali obnovu a viac pozornosti. Mnohé z nich sú vo vlastníctve súkromných osôb, a týmto ľuďom asi chýba určitá hrdosť na majetok, ktorý vlastnia.

Foto: Filip Jurovatý

27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?

Spoločenský život momentálne prehráva boj s televíziou a internetom, ale to sa netýka len Kremnice. Ľudia jednoducho menej chodia von. Verím ale, že to nie je dlhodobý trend. Ako hovorí náš starý pán premietač: „Ich to omrzí.“

28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?

Wau, tu to žije!

29. Chcel by si v regióne žiť aj o 20 rokov?

Určite neplánujem odísť. Chcem byť svedkom toho, ako sa ten spomínaný potenciál napĺňa.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Kremnici?

„Mestských legiend“ o Kremnici je mnoho, najviac asi o permoníkoch, ktorí žijú v skrytých zákutiach mesta, starých baniach a banských chodbách pod mestom. Otázne je, či mesto strážia alebo v ňom len strašia (úsmev).

Vychutnajte si najrýchlejší internet vďaka novej sieti O2

Ani v Kremnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať najrýchlejší mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 92 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Zdeno Gális

Zdeno nie je rodený Kremničan, s mestom je ale úzko spätý už viac ako 10 rokov. V Kremnici prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola. Našiel si tu ženu a založil rodinu. A hoci sa nedávno presťahoval do neďalekej dediny, v Kremnici naďalej s radosťou pracuje a trávi v nej veľa svojho času.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


10 filmov, ktoré vás zaručene dojmú k slzám

Láska, smútok a šťastie sú pocity, ktoré človeka dokážu rozplakať. Práve tieto emócie sú základom desiatky skvelých filmov, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Pozrite si náš výber, v ktorom nájdete nielen osvedčenú klasiku, ale aj novinky, ktoré zamávajú aj s najsilnejšími povahami.

Na vine sú hviezdy // The fault in our stars (2014)

Film nakrútený podľa rovnomennej knihy Johna Greena nepotreboval hviezdne herecké obsadenie, aby divákov chytil za srdce.

Príbeh o láske 2 tínedžerov začína na stretnutí podpornej skupiny na boj s rakovinou. Hlavní hrdinovia Hazel a Gus postupne zisťujú, že majú aj veľa spoločných záujmov, hlavne lásku ku knihám. Rozhodnú sa nepodľahnúť ťažkému osudu a spríjemniť si chvíle spoločným dobrodružstvom v Amsterdame, kde navštívia Hazelinho obľúbeného autora.

Už teraz mi chýbaš//Miss you already (2015)

Podobný osud ako Hazel stretol aj Milly, jednu z hlavných hrdiniek drámy z roku 2015.

Podstatou filmu je nerozlučné priateľstvo Milly (Toni Colette) a Jess (Drew Barrymore), ktoré začalo už v detstve a je stále pevné, aj keď každá z nich má vlastný život a svoju rodinu. Milly žije spokojným životom, ktorý však naruší smrteľné ochorenie. Najťažšie obdobie svojho života jej pomáha prekonať práve Jess, ktorá naopak prežíva najkrajšie okamihy, keď po mnohých neúspešných pokusoch otehotnie. Priateľky zvládajú všetky svoje problémy s dávkou humoru a tak okrem dojímavých momentov zažijete aj veľa zábavy.

 

Filmy plné zábavy aj dramatických momentov si môžete naplno užiť so službou O2 TV v mobile. Aplikáciu si môžete nainštalovať podľa tohto návodu.

Aj dvaja sú rodina//Demain tout commence (2016)

Francúzsky film začínajúci ako príjemná rodinná komédia zaručene pobaví, no nakoniec vás dojme nečakanou zápletkou.

Bezstarostný život Samuela (Omar Sy) je narušený návštevou jeho bývalej milenky Kristin, ktorá mu vloží do náruče dieťa a oznámi mu, že je jeho. Samuel nestihne ani zareagovať a Kristin je už preč. Po neúspešnej snahe nájsť ju sa púšťa do výchovy dcérky Glorie, s ktorou si vybuduje krásny vzťah. Rodinnú pohodu ale naruší, keď sa po 8 rokoch Kristin opäť objaví.

Nedotknuteľní//Intouchables (2011)

Ďalší francúzsky film v hlavnej úlohe s Omarom Sy, ktorý sa dostane z väzenia a tento raz sa stará o ochrnutého milionára Philippa.

Kontrast milionárskeho života a života na ulici prináša mnoho vtipných situácií. Nikto však nečaká, že spojením týchto svetov vznikne pevné a nedotknuteľné priateľstvo na celý život. Silný príbeh a dávka humoru k tomu zaručia, že nebudete plakať len od dojatia, ale aj od smiechu.

Šťastie na dosah//The Pursuit of Happyness (2006)

Hlavnú úlohu v tejto snímke si zahral výborný Will Smith, ktorý má na svojom konte veľa dojímavých filmov. Okrem Šťastia na dosah stojí za zmienku dráma Sedem životov
(Seven pounds) či Druhá šanca (Collateral beauty).

Chris (Will Smith) je hlavou 3-člennej rodiny a snaží sa nájsť si prácu, ktorá by ich všetkých uživila. Po niekoľkých neúspešných pokusoch a po pretrvávajúcej finančnej kríze sa jeho manželka rozhodne od rodiny odísť. Chris sa tak stáva slobodným otcom a so svojím synom Christopherom, ktorého si zahral jeho skutočný syn Jaden Smith, sa po chvíli dostávajú na ulicu, a tak sa hlavný hrdina musí snažiť ešte viac. Dopredu ho ženie najmä láska a dôvera, ktorú doňho vkladá malý Christopher.

Requiem za sen//Requiem for a dream (2000)

Je považovaný za jeden z najdepresívnejších filmov, aký sa kedy nakrútil. Jednu z hlavných úloh si v ňom zahral mladý Jared Leto.

Film, ktorý je vhodný len pre silné povahy, ukazuje príbeh 4 ľudí trpiacich rôznymi závislosťami, prostredníctvom ktorých utekajú pred realitou. Hlavní hrdinovia hľadajú zmysel života v drogách, no nachádzajú iba beznádej.

Zelená míľa//Green mile (1999)

Filmová klasika nominovaná na Oscara sa odohráva vo väznici pre zločincov odsúdených na smrť. Predlohou pre tento film bola kniha svetoznámeho Stephena Kinga.

Zelená míľa označuje chodbu natretú na zeleno, na konci ktorej čaká zločincov smrť. Príbeh rozpráva Paul Edgecomberi (Tom Hanks), ktorý spomína na časy, keď pracoval ako dozorca vo väznici. Najviac spomienok má na obra Johna Coffeyho, ktorého odsúdili za vraždu 2 detí. John je zvláštny muž, ktorý má strach aj z tmy, a vďaka svojej mierumilovnej povahe sa spriatelí s dozorcami. Tí uveria, že je nevinný.

Marley a ja//Marley and me (2008)

Nie vždy nás však dojmú len ľudské príbehy. Rozcítiť sa vieme aj v prípade domácich miláčikov.

Tento milý príbeh zachytáva život novomanželov Johna (Owen Wilson) a Jenny (Jennifer Aniston), ktorí začínajú nový život v novom dome aj s novým šteniatkom menom Marley. Film ukazuje každodenné starosti a radosti života so psom, ktorý svojim pánom dáva lásku i vernosť a prežíva s nimi všetky dôležité chvíle v ich živote. Preto je naozaj ťažké rozlúčiť sa s ním.

Hačikó: Príbeh psa//Hachi: A dog´s tale (2009)

Do nášho výberu sa okrem Marleyho vošiel aj ďalší psík. Hačikó: Príbeh psa je film nakrútený podľa skutočnej udalosti a zobrazuje lásku, vernosť a oddanosť.

Hačikó každé ráno vyprevádza svojho pána (Richard Gere) na vlakovú stanicu a poobede sa tam vráti, aby ho privítal. Jedného dňa sa však jeho pán nevráti, no on ho verne čaká ešte neuveriteľných 9 rokov. Hačikó si svojím príbehom a najmä veľkou oddanosťou vyslúžil vlastnú sochu, ktorá dodnes stojí na vlakovej stanici Šibuja v Tokiu.

38 – Filmová pocta hokejovej legende (2014)

Zástupcom slovenského filmu je príbeh hokejovej legendy, ktorý režíroval Dano Dangl. Film je venovaný číslu 38 a teda Pavlovi Demitrovi, ktorý bol nie len úžasným hokejistom, ale aj človekom.

Film je peknou spomienkou na „kapitána Dema”. Zobrazuje jeho život a kariéru a jeho súčasťou sú aj emotívne rozhovory s rodinou, priateľmi a spoluhráčmi legendárnej 38.


Dojímavých príbehov je omnoho viac, ako sa vošlo do nášho výberu. Filmy, ktoré vás dojmú k slzám, ale aj televízne relácie si teraz môžete s appkou O2 TV pozrieť aj na mobile, kdekoľvek ste.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Chcete začať trénovať ešte efektívnejšie? Zadovážte si smart hodinky alebo fitness náramok

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové