Čím je stredoslovenská Kremnica špecifická? Opýtali sme sa miestneho lokálpatriota Zdena

Spolu s O2 sme tento raz zavítali do Kremnice, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s miestnou mincovňou. Viac o živote v tomto banskom meste nám porozprával miestny lokálpatriot Zdeno Gális.

Zdeno, ktorý v Kremnici už 10 rokov prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola, nám prezradil, čo má na meste rád, aj v čom má podľa neho najväčšie rezervy.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Malé, milé, s potenciálom.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?

To, že mesto sa počtom obyvateľov blíži k obci (úsmev).

3. Čo máš na svojom meste najradšej?

Pokoj mimo turistickej sezóny.

Foto: Filip Jurovatý

4. Čo máš rád na meste najmenej?

Pokoj mimo turistickej sezóny (úsmev).

5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?

Že sa tu nič nedeje. Zažil som situáciu, keď mi to povedal jeden známy a za jeho chrbtom bola vitrína plná plagátov s rôznymi podujatiami.

6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?

Históriu mesta.

7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?

Keby som mal len hodinu na stretnutie s kamarátom, tak by sme si išli sadnúť, a turistu by som poslal na zámockú vežu, z ktorej bude mať mestečko „na dlani“.

Rýchly mobilný internet 4G LTE od O2 si môže vďaka novej sieti naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete na tomto mieste.

8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?

Také miesto nie je. Aj tie škaredé dokážu inšpirovať.

9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Momentálne je populárne Pohostinstvo Štroffek a potom aj naša Akropola a rôzne podujatia, ktoré sa v meste konajú.

Foto: Zdeno Gális

10. Kde je najväčší pokoj?

V Kremnici (úsmev).

11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?

Veľkosť a členitosť predurčujú Kremnicu na to, že najlepšie pešo. Ale mnohí miestni sa radi presúvajú aj na bežkách. Kremnica je top bežkárska destinácia.

12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?

Katakomby pod námestím.

13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Turistov zo Štiavnice.

14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Napríklad ubytovňu Toliar, čo jo legendárna prevádzka kúsok nad mestom. Každý ju volá R-ko, názov sa asi odvodil od komunistického ROH. Miestni často berú na prechádzku k R-ku aj návštevy. Na jej konci vás čaká odmena, no neprezradím aká (úsmev).

15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Keďže ide o historické mesto, tak je asi vhodné vybrať historika, napríklad Daniela Haasa Kianičku. Ale mesto žije aj športom, preto Rudolf Čilík, ktorý sa venoval behu na lyžiach.

16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

„Zdochol tu pes“.  To je už taká tradičná „průpovídka“, ktorá ale vonkoncom nie je pravdivá.

Foto: Filip Jurovatý

17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Neviem, či si ešte niekde inde ľudia pýtajú namiesto dvoch pív „dva pivá“.

18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Zvyky sú tu tradičné, podobne ako inde v regiónoch. Ale možno by som vyzdvihol podujatia, aké inde na Slovensku nie sú: Big Air v meste – snowboardové skokanské preteky priamo v historickom centre, Kremnické Gagy – festival humoru a satiry alebo Bielu Stopu – najväčšie bežkárske preteky na Slovensku.

19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?

Skočil by som do mincovne po nejakú fajnú striebornú historickú mincu (úsmev).

20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?

Pred 10 rokmi som začal v kultúre, ale myslím si, že potenciál na väčší biznis je v kúpeľníctve a wellness službách.

21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?

Pre antikvariát Tuborgaha.

22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?

Mesto nie je drahé, služby a tovary určite nie a ani podujatia v ňom sa nijak nevymykajú slovenskému priemeru. Zo 600 € sa tu dá fungovať, s 800 je to pohodlné.

Foto: Filip Jurovatý

23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?

V minulosti bolo mesto určite inšpiráciou pre iné. V súčasnosti sa karta trochu obrátila a skôr treba hľadať inšpirácie, ako využiť potenciál, ktorý mestečko určite má.

24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval (úsmev). V meste som ale prakticky denne. Ak by som sa však odsťahoval povedzme na Maledivy, tak by mi isto chýbala atmosféra zasneženého mesta a kremnická zima.

25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?

V zásade mi tu nič nechýba. Ak chcem, tak si viem vo všetkých oblastiach niečo nájsť.

26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Bohužiaľ, je tu veľa historických budov a stavieb, ktoré by potrebovali obnovu a viac pozornosti. Mnohé z nich sú vo vlastníctve súkromných osôb, a týmto ľuďom asi chýba určitá hrdosť na majetok, ktorý vlastnia.

Foto: Filip Jurovatý

27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?

Spoločenský život momentálne prehráva boj s televíziou a internetom, ale to sa netýka len Kremnice. Ľudia jednoducho menej chodia von. Verím ale, že to nie je dlhodobý trend. Ako hovorí náš starý pán premietač: „Ich to omrzí.“

28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?

Wau, tu to žije!

29. Chcel by si v regióne žiť aj o 20 rokov?

Určite neplánujem odísť. Chcem byť svedkom toho, ako sa ten spomínaný potenciál napĺňa.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Kremnici?

„Mestských legiend“ o Kremnici je mnoho, najviac asi o permoníkoch, ktorí žijú v skrytých zákutiach mesta, starých baniach a banských chodbách pod mestom. Otázne je, či mesto strážia alebo v ňom len strašia (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Kremnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Zdeno Gális

Zdeno nie je rodený Kremničan, s mestom je ale úzko spätý už viac ako 10 rokov. V Kremnici prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola. Našiel si tu ženu a založil rodinu. A hoci sa nedávno presťahoval do neďalekej dediny, v Kremnici naďalej s radosťou pracuje a trávi v nej veľa svojho času.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac