Cvičiť sa dá aj bez telocvične. Učitelia hovoria, ako motivujú deti k pohybu

S učiteľmi telocviku, špeciálnej pedagogiky aj riaditeľmi škôl sme sa rozprávali o tom, prečo by sme mali pohyb vrátiť späť do školských lavíc.

Rozvíjať u detí zdravý a prirodzený pohyb je hlavným odkazom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha (ŠAMT), ktorú na Slovensku absolvovalo už 6000 detí a vyše 500 učiteľov. Učitelia sa podľa špeciálnej metodiky učia a odovzdávajú správne pohybové návyky svojim žiakom. Navštívili sme ich počas výcviku v Námestove a opýtali sme sa ich, čo sa im s deťmi osvedčilo na hodinách telesnej výchovy.

Na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor? Prečítajte si rady fyzioterapeuta

Jozef Humeník: Deti si rady spájajú pohyb s predstavou

Učiteľ telesnej a športovej výchovy na Základnej škole v Kračúnovciach v okrese Svidník. 

„Deti sa prirodzene hýbu rady, na telesnú výchovu sa vždy tešia a k pohybu ich veľmi motivovať netreba. Našou hlavnou úlohou je viesť ich pohyb tak, aby sa hýbali správne. Zároveň im ukazujeme rôzne zábavné cvičenia, aby sme ich nadšenie zo športu a z hier ešte podporili. Deti majú obzvlášť rady hry, kde si vedia pohyb spojiť s predstavou, ako napríklad cvičenie animal flow, čo je efektívny pohyb na zemi, ktorý zlepšuje silu, flexibilitu, mobilitu a celkovú koordináciu.

Našou hlavnou úlohou je viesť deti k pohybu tak, aby sa hýbali správne, a zároveň ich nadšenie zo športu a z hier ešte podporiť.

V ŠAMT-e som preto, lebo viem, že po absolvovaní výcviku budem môcť odovzdať deťom ešte viac. Vďaka rodičom detí, ktorí v súťaži usilovne hlasovali, sme dostali možnosť vzdelávať sa ďalej a učiť ich deti správne pohybové návyky. Matej Tóth je veľká osobnosť Slovenska a my sme radi, že sa spolu s kolegom môžeme vzdelávať práve v jeho akadémii.“

Viktória Balogová: Žiaci sa tešili, že môžu byť v telocvični o hodinu dlhšie

Učiteľka prvého stupňa na Základnej škole v Širokom v okrese Prešov. 

„Spomedzi všetkých hodín majú deti najväčšiu radosť z pohybu. Nejde im ani tak o výsledky ako o to, aby sa mohli vybehať, zabaviť a potešiť. Zažila som veľmi pozitívne príklady, ako prípad, keď ani jeden z mojich tretiakov nezaváhal, aby mohol byť v telocvični o hodinu dlhšie. Moji žiaci sú vďační a tešia sa, že extra hodina telesnej výchovy sa ušla práve im. 

Ako prebieha súťaž ŠAMT-u?

O2 Športová akadémia Mateja Tótha každoročne organizuje súťaž pre základné školy, ktoré môžu vyhrať tréningy pre svojich žiakov počas celého roka zadarmo. Princípom súťaže je školu prihlásiť a potom za ňu denne hlasovať. Rodičia, deti, učitelia sa tak musia zomknúť – vytvoriť si vlastnú stratégiu a hlasovať každý deň. Učitelia zdieľali súťaž cez EduPage a sociálne siete, deti kontaktovali svojich známych a dokonca boli aj obce, kde sa súťaž vyhlasovala v obecnom rozhlase.

Do súťaže ŠAMT-u sme sa zapojili už pred troma rokmi a vtedy sme vyhrali. V tomto školskom roku bola ponuka tretej hodiny telesnej výchovy pre osem škôl na celom Slovensku. To sme už vedeli, že metodika pre deti mladšieho školského veku, aby sa všestranne rozvíjali, je skvelá a neváhali sme sa opäť zapojiť. Hodinu máme v stredu hneď prvú. V tento deň moji tretiaci majú až šesť hodín, no vďaka takejto rannej rozvičke im deň rýchlo zbehne. Na tretej telesnej výchove sa budú naši žiaci zúčastňovať počas celého školského roka 2021 – 2022.“

Gabriela Kubíková: Chceli sme ukázať, že cvičiť sa dá aj bez telocvične

Zľava: Učiteľka telesnej výchovy a asistentka učiteľa Monika Beranová a riaditeľka Základnej školy vo Veľkej nad Ipľom Gabriela Kubíková.

Riaditeľka Základnej školy vo Veľkej nad Ipľom v okrese Lučenec. 

„V škole máme tri zmiešané triedy, kde sú dva až tri ročníky spojené dokopy. Napríklad jedna trieda pozostáva z prvého, druhého aj štvrtého ročníka s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským, z toho 90 % je integrovaných rómskych žiakov. Bilingválna výučba v triede zloženej z troch ročníkov je náročná a každý deň si vyžaduje prácnu prípravu. 

Čítajte aj: Psychologička: Keď dieťa vylezie na strom, neposilňuje len svalstvo, učí sa aj kriticky myslieť

O ŠAMT-e sme prvýkrát počuli od kolegyne, ktorá výzvu našla na sociálnej sieti. Do výzvy sme sa zapojili, pretože sme ostatným chceli ukázať, že ak sa chce, cvičiť sa dá aj bez telocvične. V našej škole totiž telocvičňu nemáme a cvičíme tak, že lavice v triede odsunieme nabok a donesieme žinenky. V teplejších mesiacoch cvičíme vonku na multifunkčnom ihrisku. 

Keďže nemáme telocvičňu, cvičíme tak, že lavice v triede odsunieme nabok a donesieme žinenky.

Výzvu od ŠAMT-u som oznámila deťom, rodičom aj verejnosti, ktorí museli povinne hlasovať (úsmev). Vďaka ich hlasom sme aj vyhrali. Deti sa z toho veľmi tešia, o to viac, keď si zahrajú turnaj s inou málotriednou školu, ktorá telocvičňu má. Okrem bežnej a tretej hodiny telocviku totiž pravidelne organizujeme aj atletické a futbalové preteky.“

Romana Miškovská: Pohyb pomáha deťom upevňovať sebavedomie

Zástupkyňa riaditeľky Spojenej školy Pezinok – Modra zameranej na špeciálnu pedagogiku.

„V škole zameranej na špeciálnu pedagogiku pracujem už takmer 30 rokov. Za ten čas som mala mnoho príležitostí odpozorovať, že deti nesúťažia preto, aby súťažili, ale aby sa zahrali, odreagovali, aby sa hýbali. Deti zo špeciálnych škôl nerozlišujú, či má medaila žltú, sivú alebo akú farbu. Je na krku a to znamená víťazstvo. Mnoho detí k nám príde s veľmi nízkou sebadôverou, upevňovanie sebavedomia je pre ne veľmi dôležité a pohybové aktivity im v tom dokážu veľmi pomôcť.

Deti zo špeciálnych škôl nerozlišujú, či má medaila žltú alebo sivú farbu. Je na krku a to znamená víťazstvo.

Cvičenia, ktoré sme si mali možnosť počas školenia ŠAMT-u vyskúšať, by sme určite v modifikovanej podobe vedeli priniesť aj do našej školy, a to najmä pre prípravné ročníky. Tie navštevujú deti s jemným zdravotným znevýhodnením a problémami s hrubou motorikou. 

Dnes vieme, že ak budeme rozvíjať hrubú motoriku, a teda bežné pohyby, ako vzpriamené sedenie, hádzanie alebo skákanie, rozvinieme aj tú jemnú, ktorá zas súvisí s písaním a kreslením. Cvičenia, ktoré sa učia v akadémii ŠAMT, sú presne tým, čo tieto deti potrebujú – vrátiť sa späť do času, keď sa im mala motorika rozvinúť správne. Keď sa v tele všetko správne poprepája, začne fungovať oveľa viac ďalších vecí súvisiacich s kognitívnymi procesmi.“

Mária Bedleková: Prioritou je učiť deti prirodzenému pohybu

Riaditeľka O2 Športovej Akadémie Mateja Tótha

„Pohyb je medzi ostatnými predmetmi univerzálnym lepidlom. Aj naše školstvo by malo dozrieť do toho bodu, keď sa pohyb stane prirodzenou súčasťou dňa. Niekedy bol pohyb na školách prirodzenejší, ale tým, že sa všetko vo svete zjednodušuje, musíme deti prirodzenému pohybu opäť učiť. 

Matej Tóth je náš olympijský športovec, ktorého víziou je niesť odkaz zdravého pohybu do budúcna pre ďalšie generácie. Matej mal túžbu toto posolstvo posunúť ďalej a O2 mu ho pomáha naplniť. Ja som bola pri ŠAMT-e od začiatku a okrem hodnôt, s ktorými sa stotožňujem, ma práca veľmi baví, pretože vytvoriť akadémiu pohybu nebola žiadna predšliapaná cestička. 

Naším cieľom nie je vychovať ďalších olympijských športovcov, ale dostať pohyb práve medzi deti, ktoré veľmi nešportujú.

V ŠAMT-e nám ide o to, aby sa pohyb dostal ku každému a aby bol pre ľudí prirodzený. Naším cieľom nie je vychovať ďalších olympijských športovcov, ale dostať pohyb práve medzi tie deti, ktoré veľmi nešportujú. Dnes máme 6000 detí, ktoré akadémiu absolvovali, a vyše 500 učiteľov, ktorí prešli školením. Za úspech považujem aj drobné veci, keď sú učitelia vďační a používajú naše metodické materiály alebo keď z detí vďaka ŠAMT-u vyrastú talentovaní športovci.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 napínavých seriálov, v ktorých stretnete upírov, zombíkov a zachránite magický svet

Tekvice, duchovia a čáry-máry – strašidelná sezóna je tu! Dobite si baterky halloweenskou energiou s týmito seriálmi o nadprirodzených bytostiach.

Dlhým jesenným večerom kraľuje Halloween, sviatok mŕtvych a všetkého nadpozemského, čo kráča medzi nami. Upíri, čarodejnice, kostlivci – tieto motívy dominujú nielen halloweenskej výzdobe a kostýmom, ale čerpajú z nich aj mnohé skvelé seriály. Inšpirujte sa naším výberom a zamierte na HBO GO po dokonalú strašidelnú atmosféru.

Všetky seriály si môžete pozrieť v cene svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť, ako získať predplatné HBO GO zadarmo

True Blood / Pravá krv

Hororová fantasy dráma True Blood je nielen matkou všetkých novodobých upírskych seriálov, ale aj nositeľkou premeny obskúrneho žánru gotiky amerického juhu na jeden z najobľúbenejších seriálov svojej doby. Príbeh telepatickej čašníčky Sookie (Anna Paquin), ktorá sa zamiluje do takmer dvestoročného upíra Billa (Stephen Moyer) možno znie povedome, ale tu sa podobnosť so ságou Twilight končí. 

True Blood priniesol v roku 2008 na televízne obrazovky komplexný svet, ktorý navždy zmenil vynález syntetickej krvi – vďaka nej mohli upíri otvorene vstúpiť do spoločnosti bez zatajovania svojej identity. Ale nie všetci upíri chcú chodiť do práce s ľuďmi a cez obednú pauzu piť nejakú umelinu. Strhujúce dobrodružstvá Sookie, jej rodiny a priateľov, ktoré sezónu čo sezónu spája jemný detektívny motív, robia zo seriálu napínavú záležitosť, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť, o čom svedčí jeho celosvetová popularita a chvála kritikov.

Sedem sezón boja upírov a iných nadprirodzených bytostí za začlenenie do spoločnosti, ako aj vnútorné rozbroje na strane ľudí a neľudí v mnohom reflektujú boj za destigmatizáciu a zrovnoprávnenie queer komunity v Spojených štátoch, ktorý v období tvorby seriálu vrcholil. True Blood okrem dobre krvavej akcie kladie na prvé miesto rodinu a hľadanie vlastnej identity. Nepremeškajte túto klasiku hororového žánru a spoznajte Louisianu z jej temnej stránky. 

What We Do in The Shadows / Čo robíme v temnotách

Ako by sa vám bývalo s upírmi? Trpkú odpoveď plnú zháňania čerstvých obetí a drhnutia zaschnutej krvi pozná Guillermo, služobník upírskeho domu v zapadnutom kúte newyorkského predmestia Staten Island. Seriál What We Do in the Shadows, ktorý je adaptáciou rovnomennej novozélandskej snímky od oslavovaného režiséra Taiku Waititiho, prináša odľahčený pohľad na život krvilačných vládcov noci v súčasnosti. 

Trojica tradičných upírov, ktorí utiekli zo starého sveta – Nandor z Blízkeho východu, Nadja z gréckeho Antipaxosu a Angličan Lászlo – sa tu delí o strechu nad hlavou s novodobým energetickým upírom Colinom a Nandorovým sluhom Guillermom, ktorý zabezpečuje všetky absurdné potreby svojich nadprirodzených spolubývajúcich.

The Walking Dead / Živí mŕtvi

Zombíkovský kolos, ktorý nie a nie zomrieť. Aj tak by sa dal opísať ambiciózny seriál The Walking Dead, ktorý zobrazuje osudy hrdinov rôzneho veku a pôvodu uprostred celosvetovej zombie apokalypsy. Jeho desať sezón a viacero pokračovaní dáva tomuto tvrdeniu za pravdu. Čím učaroval The Walking Dead divákom? 

Príbeh sa začína policajtom Rickom Grimesom, ktorý sa preberie z kómy do sveta zamoreného zombíkmi a tvárou v tvár nepriaznivej situácii mu zostáva jediná možnosť – nájsť svoju rodinu a odviesť ju do bezpečia. Cestou spoznáva viacero preživších tejto katastrofy a spolu sa snažia vytvoriť bezpečné miesto na život.

Zvládnete večer v spoločnosti Jokera? Ak nie, máme pre vás ďalšie tipy na skvelé sci-fi filmy

Hoci sa nejeden film a seriál pokúsil tento vzorec zdokonaliť, The Walking Dead nachádza krásny balans medzi pôsobivou filmovou akciou a skutočne sympatickými (alebo na druhej strane neuveriteľne neznesiteľnými) postavami, čo ho predurčilo na dlhodobý úspech vo svojom žánri. Strhujúcu akciu seriálu dokresľuje zimomriavková hudba od soundtrackového maestra Beara McCrearyho (Battlestar Galactica, Outlander). 

The Magicians / V zajatí kúziel 

Predstavte si svet, v ktorom je mágia skutočná a čarodejníci sa ju chodia učiť na špeciálnu strednú školu. Nie, reč nie je o filmovej sérii Harry Potter. V seriáli The Magicians navštívime Brakebillskú univerzitu magickej pedagogiky a v nej študentov ako na každej inej škole – od mágiou očareného Quentina, na ktorého pleciach spočíva záchrana magického sveta, cez jeho teleportujúceho sa spolubývajúceho Pennyho až po chodiacu učebnicu Alice a charizmatickú Margo, ktorá sa nenechá nikým spucovať.

The Magicians spájajú tri zaručené ingrediencie úspechu – familiárne školské prostredie, popkultúrne referencie a napínavý svet mágie a kúzelných bytostí. Okrem napínavých zvratov sa počas piatich sezón môžete tešiť na veľa hlášok z rôznych filmov s tematikou mágie a ešte viac vyhrotených humorných situácií – presne ako sa na školské prostredie patrí.

Lovecraft Country / Lovecraftova zem

Obrovské príšery s chápadlami, elixíry na transformáciu ľudského tela, kórejské monštrum pomsty kumiho a hľadanie kúzla nesmrteľnosti – to všetko prináša v strhujúcich desiatich epizódach seriál Lovecraft Country. Rovnomenná adaptácia hororového fantasy románu z pera Matta Ruffa postavila vedľa seba motívy hororovej fikcie z diel autora H. P. Lovecrafta a tragickú realitu rasizmu Spojených štátov v 50. rokoch minulého storočia.

Príbehom nás sprevádza Atticus Freeman (Jonathan Majors), afroamerický vojak, ktorý sa vrátil z nasadenia v Kórei, aby sa mohol venovať pátraniu po svojom nezvestnom otcovi (Michael K. Williams). Všetko nasvedčuje tomu, že ho uniesol vplyvný kult rodiny Braithwhitovcov, ktorá chce získať elixír nesmrteľnosti, a Atticus sa musí spolu so sčítaným strýkom Georgeom a temperamentnou kamarátkou z detstva Leticiou popasovať s nejednou nadprirodzenou prekážkou, aby zachránil svoju rodinu.

Seriál prechádza od jedného uzavretého hororového príbehu k druhému a rôznorodú zmes motívov, tónu a vážnosti prepájajú členovia rodiny Freemanovcov a ich osobní démoni. Znalci Lovecraftovho života a názorov ocenia, že v seriáli s jeho menom budú divákom najviac stáť vlasy dupkom z realistického a nenadneseného zobrazenia rasizmu, ktorý tragicky definoval nielen jeho tvorbu, ale aj americkú spoločnosť.

Penny Dreadful

Je rok 1891 a upršanými ulicami Londýna sa prechádza nejedna bytosť z gotických hororových poviedok. Spirituálne médium Vanessa (Eva Green), vlkolak Ethan Chandler, nestarnúci Dorian Gray, ale aj vynálezca Viktor Frankenstein a jeho príšera – všetkých v seriáli Penny Dreadful spája pátranie po unesenej dcére Malcolma Murrayho (Timothy Dalton), ostrieľaného dobrodruha, ktorý prebrázdil africký kontinent. 

Milovníci dobovej drámy ocenia prepracované kulisy a kostýmy, ktoré diváka prenesú do viktoriánskeho Anglicka, a herecké výkony Evy Greenovej a ostatných nikoho nenechajú na pochybách – áno, monštrá sú tu a treba sa mať na pozore. Tri série Penny Dreadful priviedli žáner gotického hororu do dokonalosti, takže ak sa tento Halloween naozaj chcete báť, toto je seriál pre vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac