Deti treba viesť k športu odmala. Aj keby neskôr prestali, telo si to pamätá

Dobre nastavený krúžok môže pomôcť deťom rozvíjať vášeň pre pohyb. Spoznajte príbeh súrodencov, ktorých k športu priviedla skúsená trénerka počas tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

S myšlienkou budovať u detí pozitívny vzťah k pohybu v čase, keď mnohé z nich po škole len sedia doma pred monitorom počítača, telkou alebo s mobilom v ruke, vznikla O2 Športová akadémia Mateja Tótha (ďalej len Akadémia). Po celom Slovensku sa do nej zapojilo už viac ako 5 000 detí.

Tento rok sa uskutoční už štvrtý ročník súťaže, kde školy z celého Slovenska môžu zabojovať práve o získanie Akadémie na svojej pôde. Ako vnímajú Akadémiu, jej pozitíva či vplyv na deti trénerka, rodič aj samotné deti?

Ako rozhýbať deti doma? Zacvite si spolu s nimi podľa O2 Telesnej na doma

Základná škola Sokolíková v bratislavskej Dúbravke je jednou z tých, kde Akadémia pôsobí už od svojho spustenia v školskom roku 2017/2018. Podpísala sa pod to najmä trénerka Vierka Litváková, ktorú nápad na otvorenie krúžku všeobecnej športovej prípravy okamžite nadchol. Na škole učí telesnú výchovu a matematiku na druhom stupni, no práca s menšími deťmi jej nebola vzdialená, a tak sa pustili do práce.

Akadémia tu rovnako ako v každej ďalšej škole na Slovensku prebieha dvakrát v týždni po vyučovaní. „Prvé dva roky som mala len jeden krúžok, čiže do tých 20 detí, no minulý rok sme pre veľký záujem otvorili dva krúžky a zdá sa, že tento rok budú opäť dva,“ hovorí Vierka, ktorá pohybu zasvätila celý svoj život. Stále aktívne behá a pravidelne sa zúčastňuje aj majstrovstiev Slovenska vo viacerých disciplínach, napríklad v behu na 400, 800 a 1 500 m.

Pohybová príprava učí deti správne sa hýbať aj pracovať tímovo

Skúsená trénerka za najväčší prínos Akadémie považuje najmä to, že deti sa hneď nešpecializujú, ako sa to často robieva pri ich nástupe do školy, keď začnú chodiť napríklad na tenis. „Akadémia prináša deťom všeobecnú športovú prípravu, ktorá je dôležitým predpokladom pre všetky športy,“ zdôrazňuje.

Tréneri na základe cvičení dokážu následne vyhodnotiť, na aký šport majú deti predpoklad a mohli by sa mu ďalej venovať, Vierka napríkad pomáha deťom s prechodom do atletických klubov.

Ako ďalšie plus vníma cvičenie vývojovej kineziológie, ktorá je spolu s psychologickou prípravou jedným z pilierov projektu. „Deti učíme v rámci tréningov správne dýchať aj hýbať sa. Hoci ešte nie sú také zdeformované ako my dospelí, niektoré ich pohybové reťazce sú už narušené sedením za počítačom aj sedením v škole. Trochu sa teda vracajú späť do obdobia, keď ich telo robilo tieto pohyby automaticky správne a ani si to neuvedomovali,“ vysvetľuje trénerka.

Za veľkú devízu považuje aj to, že Akadémiu navštevujú deti zo všetkých ročníkov prvého stupňa s rôznou úrovňou pohybového nadania.

„V rámci krúžku sa dobre začlenia aj deti, ktoré nie sú špeciálne športovo nadané, vždy vznikne dobrá partia, pričom deti vediem aj k tomu, aby nevyčleňovali slabších a dokázali spolupracovať v družstvách. Vidieť tam spolupatričnosť,“ približuje Vierka, ktorú práca s menšími deťmi plnými energie a elánu napĺňa radosťou.

Deti akadémia baví, pohyb je im vďaka krúžku bližší

K deťom, ktoré si Akadémiu na dúbravskej škole obľúbili, patria aj súrodenci Lujza a Hugo Bučkovci. Starší Hugo je dnes už siedmak a krúžok navštevoval ako štvrták v roku, keď sa celý projekt spúšťal, mladšia Lujza je tretiačka a tréningy začala navštevovať rok po svojom bratovi. Tento rok ju teda čaká už jej tretia Akadémia.

„Hugo je príkladom dieťaťa, ktoré pred Akadémiou nemalo k športu až tak blízko a práve tento krúžok ho nabudil. Musím povedať, že v tom čase bol priemerný, nebol vynikajúci, ale ani najslabší. Bolo vidieť, že tréningy ho bavia, mal tam kamarátov, pohyb ho celkovo začal baviť viac,“ spomína Vierka.

„Dnes je už na druhom stupni, minulý rok chodil v rámci školy na krúžok crossfi tu a tento rok v ňom bude pokračovať, začal s plávaním. Myslím si, že práve vďaka Akadémii získal pozitívny vzťah k športu. Ten však treba u detí nielen vypestovať, ale aj udržať,” zdôrazňuje trénerka.

Podobný prípad ako Hugo je podľa trénerky aj jeho sestra Lujza, ktorá v Akadémii trénuje od prvého ročníka. Veselé dievčatko na tréningy chodí s radosťou a chuťou, v kolektíve si našlo kamarátov aj z iných ročníkov, vďaka čomu sa na krúžok teší ešte viac.

Keď sa ich pýtame, či sa im tréningy páčia, resp. v prípade Huga páčili, obaja súrodenci s veľkým úsmevom na perách prikyvujú.

„Musím priznať, že pohyb som predtým nemal až tak rád, ale tým, že som chodil do Akadémie, sa mi stal bližší. Začal som aj viac bicyklovať a chodím aj na plávanie. Tento rok budem chodiť aj na florbal, ktorý zvykneme hrávať aj v rámci telesnej,“ hovorí siedmak, pre ktorého je dnes pravidelný pohyb už prirodzený, a tak si postupne pribral športových krúžkov viac.

Vďaka Akadémii si pohyb začala viac užívať aj Lujza, ktorá spolu s bratom navštevuje aj hodiny plávania. Keď sa jej pýtame, ktoré cvičenie na tréningoch Akadémie má najradšej, bez veľkého rozmýšľania odpovedá: „Najviac ma baví Človeče, nehnevaj sa.“

Čítajte aj: Chceme, aby každé dieťa dostalo šancu vyhrať olympiádu, hovorí riaditeľka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Táto odpoveď neprekvapí ani jej trénerku. Aktivitu inšpirovanú obľúbenou spoločenskou hrou, pri ktorej sa deti rozdelia do štyrovh družstiev, si totiž malí športovci absolútne zamilovali.

Dôležitá je aj podpora doma, deti vďaka tréningom vládzu viac

Trénerka Vierka zdôrazňuje, že vzťah detí k športu treba nielen vybudovať, ale aj udržať, s čím môžu pomôcť ďalšie krúžky, no dôležitú úlohu tu zohrávajú aj rodičia. „Tatino Lujzy a Huga je veľký športovec, takže majú podporu aj doma,“ hovorí.

Ľubomír Bučko sa venuje najmä horskému behu, a ak si nájde viac času, tak cestnej cyklistike a lezeniu. Ako aktívny športovec sa hneď v začiatkoch nadchol myšlienkou akadémie a postupne do projektu zapojil obe svoje deti.

„Myslím si, že je to dobrá forma, ako využiť ich čas. Deti treba viesť k športu odmala, pretože ak nerobia nič, vo vyššom veku je to už náročné. Aj keby potom neskôr prestali, telo si to pamätá. Hlavné je robiť to s rozumom, aby sa im to neprestalo páčiť, a to v rámci akadémie super funguje. Decká sú úplne nadšené,“ vysvetľuje Ľubomír.

Aj on u svojich detí vníma určitý progres, ktoré so sebou pravidelný pohyb prináša. V rámci rodiny chodia na turistiku, kde vidí, že ich kondička sa zlepšuje. „Keď ideme na Kolibu alebo sme v Tatrách, tak viac vládzu. Minulý rok zdolali Téryho chatu, čo som úplne nechápal, lebo to dali pod čas, ktorý je stanovený na značke,“ opisuje spokojný otec.

„U Huga vnímam lepšiu kondičku, aj keď spolu ideme na bicykel. Hoci teraz robí už aj iné športy, akadémia bola jednoznačne dobrý základ,“ uzatvára.


Aktuálna situácia ovplyvnila aj športové aktivity detí. O2 Športová akadémia Mateja Tótha preto prichádza už s 2. sériou projektu Telesná na doma a chce prispieť k tomu, aby sa na pohyb detí nezabúdalo ani v tomto náročnom období. Videá, v rámci ktorých deti k pohybu motivujú populárni slovenskí športovci, nájdete na stránke akademia.o2.sk/telesna-na-domana YouTube kanáli O2 Slovakia

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Orientovať sa v záplave appiek vie byť poriadna divočina, tak sme pre vás vybrali prehľad zaujímavých noviniek.

Každý deň pribúdajú v digitálnom svete nové aplikácie, ktoré pridávajú našim smartfónom nové možnosti využitia. Ak ste si dlho neotvorili obchod s appkami, môže byť celkom náročné zorientovať sa v toľkých novinkách.

O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

My to našťastie robíme pravidelne a baví nás skúšať nové appky metódou pokus – omyl. Ak na takúto zábavku nemáte čas, radi vám poradíme. V našom aktuálnom prehľade nájdete appky, ktoré vás budú motivovať viac čítať, naučia vás lepšie sa starať o rastliny, osviežia vám slovnú zásobu cudzieho jazyka alebo vás odnaučia chrápať.

Bookly pomôže vyhradiť si čas na čítanie

Legendárny výrok, že knihy čítam, no aktuálne na ne nemám čas, sa môže stať minulosťou vďaka aplikácii Bookly. Tá patrí do skupiny appiek, ktoré vám pomáhajú budovať pozitívne návyky motivovaním, pripomínaním a odmeňovaním.

Pri prvom otvorení Bookly nastavíte, ako často chcete čítať, v ktoré dni a ako dlho. Potom do aplikácie pridáte knihu, ktorú sa chystáte prečítať, alebo knihu, ktorú máte práve rozčítanú. V tomto prípade zadáte, na ktorej ste strane, a o ostatné sa už postará aplikácia.

Samozrejmosťou je prehľad vašej čitateľskej aktivity v rôznych grafoch za rôzne dlhé obdobia podľa výberu či „odznačiky“ ako odmena. Aplikácia toho veľa ponúka zadarmo, vášniví čitatelia si môžu priplatiť Pro verziu, ktorá ich bude motivovať o čosi viac.

Bookly pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

Time Immersive: Staňte sa súčasťou príbehu

Svetoznámy magazín Time stále hľadá spôsoby, ako kvalitnú žurnalistiku posunúť na novú úroveň a zaujať publikum v čase pretlaku informácií.

Zdá sa, že najlepším spôsobom je umožniť čitateľovi stať sa súčasťou príbehu. Aplikácia Time Immersive využíva rozšírenú a virtuálnu realitu, ktoré čitateľom príbeh z plochej stránky magazínu predstavia v priestore. Na to, aby ste zažili pristátie na Mesiaci priamo vo svojej obývačke, vám stačí novší smartfón. Aplikácia funguje na rovnakom princípe ako mega populárne lovenie pokémonov v hre Pokémon Go.

Time Immersive pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

Elements of Photography vás naučí fotiť

V dnešnej ponuke smartfónov už zrejme nie je model s vyložene zlým fotoaparátom. A to je dôvod, prečo denne vznikajú milióny fotografií a fotenie je populárnejšie než kedykoľvek predtým.

Ukážeme vám, na čo vlastne sú všetky fotoaparáty v mobiloch. Super, konečne!

Výhodou je, že relatívne dobrú fotku spravíte prostredníctvom smartfónu len stlačením spúšte. Ak chcete mať fotografovanie viac pod kontrolou a fotiť podľa vašich predstáv, istotne vás zaujme aplikácia Elements of Photography. Od iných výučbových aplikácií sa líši najmä tým, že ponúka minimum textu, ale viac výstižnejšieho, a obrovské množstvo obrázkov, vďaka ktorým postupy ľahšie pochopíte. Appka má čo naučiť úplných začiatočníkov aj pokročilých fotografov.

Elements of Photography pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

So SmartPlant vám nevyschne už žiadna rastlina

Črepníkové rastliny pomáhajú vytvoriť útulnejší a zdravší domov, ale starať sa o ne nie je vždy jednoduché. Ak nie ste srdcom záhradkár, zrejme sa vám už stalo, že vaša izbová rastlina neprežila ani napriek pravidelnému zalievaniu.

Starostlivosť o rastliny je totiž náročnejšia, než by sa mohlo zdať. Aplikácia SmartPlant vám v tomto smere pomôže podobne ako ostrieľaný záhradkár. Stačí, aby ste do aplikácie vložili všetky druhy rastlín, ktoré doma máte, a SmartPlant vám automaticky vytvorí kalendár na polievanie, presádzanie či premiestňovanie rastlín podľa ročného obdobia. Nezabudnite appke povoliť notifikácie, aby ste mohli naplno využiť jej potenciál.

SmartPlant pre Android si stiahnete na tomto odkaze, verzia pre iOS zatiaľ nie je v našom regióne dostupná.

Drops zlepší znalosti jazyka za 5 minút denne

S revolučnými spôsobmi výučby jazykov pomocou aplikácií sa roztrhlo vrece. Niektoré fungujú viac, iné menej, vo veľa prípadoch je to však najmä na používateľovi aplikácie. Ak ste doteraz nenašli takú, ktorá by vám vyhovovala, vyskúšajte Drops.

Táto aplikácia vás jazyk učí použitím najcharakteristickejších pohybov, ktoré na smartfónoch robíme, teda potiahnutím a stlačením. Týmito pohybmi presúvate slovíčka do významových skupín, párujete a posúvate k správnemu obrázku. S aplikáciou Drops vám bude stačiť 5 minút denne, aby ste sa v cudzom jazyku zlepšili. Ak vás appka začne baviť natoľko, že sa rozhodnete zaplatiť si Premium účet, tréningy a výučba budú dlhšie.

Drops pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

SnoreFree pomôže zbaviť otravného chrápania

Okrem toho, že chrápanie je poriadne otravné, má vplyv aj na sústredenie sa počas dňa či dokonca môže spôsobiť stratu libida. Ide teda o väčší problém, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Dôvody chrápania sú individuálne a často trvá veľmi dlho, kým sa ich podarí odhaliť. Ak s týmto problémom bojujete a hľadanie príčiny trvá príliš dlho, môžete skúsiť cvičenia zamerané na elimináciu chrápania.

Aplikácia SnoreFree ich dáva na jedno miesto a podrobne vysvetľuje aj pomocou ukážkových videí. Za cvikmi stojí viedenský logopéd Dario Lindes, ktorý ich svojim pacientom odporúča roky a tvrdí, že ich úspešnosť je 80 %. Tréning proti chrápaniu trvá 10 až 15 minút a je dobré ho praktizovať denne.

SnoreFree pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.


Na všetky zaujímavé využitia smartfónov budúcnosti je lepšie byť pripravený. Spoľahlivé smartfóny môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.


Kúpte si akýkoľvek smartfón Xiaomi a získajte bonus na smart náramok

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac

Pri tohtoročnom jarnom upratovaní sa nezabudnite povenovať aj smartfónu

Čítaj viac