Juraj Benetin, Lukáš Fila, Ozo Guttler spolu s najnovším členom Ľubom Petruškom tvoria alternatívnu rockovú kapelu Korben Dallas. Od svojho vzniku v roku 2010 stihli vydať päť albumov, koncertovať so symfonickým orchestrom aj nahrať hudbu pre seriál. Nás zaujímalo, ako pristupujú k svojej tvorbe, aký je ich recept na skĺbenie hrania, práce a rodinného života, aj ako sú spokojní so záznamom svojho koncertu, ktorý sa natáčal na mobilné telefóny.
V rozhovore jednotliví členovia prezradili viac aj o svojich začiatkoch, o pripravovanom albume aj o svojom vzťahu k technológiám.
Pozrite si špeciálny záznam skladby Beh od Korben Dallas, ktorý sa natáčal na 11 mobilných telefónov:
Prečo ste sa vy traja dali dokopy a rozhodli spolu tvoriť hudbu?
Juraj Benetin: S Lukášom máme spolu kapelu, odkedy sme boli prváci na strednej, čiže od roku 1995. Vtedy nám išlo o to, o čo väčšine stredoškolských skupín – o slávu, ženy, alkohol. Postupne nás však začala baviť samotná hudba, a keď sa v roku 2008 rozpadla skupina Appendix, chceli sme pokračovať.
Začali sme dávať dokopy nový repertoár, našli sme Oza s Ľubom a bolo. Je to veľká náhoda a zároveň veľké šťastie, že sme sa takto našli, vždy znova sa tomu čudujeme.
Ako by ste opísali svoju produkciu? Pre koho je určená?
Ľubo Petruška: Máme radosť z toho, že na naše koncerty chodia všetky možné typy ľudí – naši rovesníci, študenti, rodiny s deťmi a niekedy aj starší ľudia.
Vďaka tomu môžeme hrať na všetkých možných miestach. V novembri sme za jeden víkend hrali v klube, na námestí aj vo vstupnej hale kina. Tento široký rozptyl nám vyhovuje, snažíme sa byť otvorení rôznym veciam a vracia sa nám to tým, že máme otvorených veľa dverí.
Kedy a ako sa z pôvodne neznámeho tria, hrajúceho alternatívnu hudbu, stala známa kapela, ktorá vypredá každý koncert?
Juraj Benetin: Zažili sme niekoľko okamihov, ktoré posunuli skupinu ďalej – príchod Ľuba, spoločný koncert s Andrejom Šebanom, vydanie singlu Otec a albumu Karnevalová vrana, vznik seriálu Za sklom s našou hudbou, a tak ďalej.
„Je to veľká náhoda a zároveň veľké šťastie, že sme sa takto našli, vždy znova sa tomu čudujeme.“
Juraj Benetin
Ale vnímame to skôr ako postupnú cestu, ako sériu udalostí, vďaka ktorým sa o nás dozvedá viac ľudí. Sme radi, že ľudia chodia na naše koncerty, ale neberieme to ako samozrejmosť, musíme sa hýbať ďalej.
Za osem rokov existencie kapely ste stihli vydať päť albumov, získať viacero ocenení, hrať so symfonickým orchestrom, spolupracovať s rôznymi hudobníkmi či nahrať hudbu do už spomínaného seriálu Za sklom. Je vôbec niečo, čo by ste ako kapela ešte chceli vyskúšať alebo dosiahnuť?
Lukáš Fila: Takých vecí je nekonečne veľa. Teraz na jeseň sme mali spoločné turné so skvelým poľským džezovým huslistom Adamom Baldychom, pracujeme na novom albume, ku ktorému pristupujeme úplne inak ako k predchádzajúcim a na koncerty plánujeme zobrať šikovné mladé vokalistky.
Podobných posunov a spoluprác, ktoré človeka obohatia, sa dá vymyslieť mnoho. Plánov máme v šuplíku vždy oveľa viac než času a energie na ich realizáciu, nehovoriac o tom, že najzaujímavejšie príležitosti život často prináša úplne neplánovane.
Ako sa dá hudobná kariéra spojiť s pracovným a rodinným životom? Nie je to vyčerpávajúce?
Ozo Guttler: Naopak, je to veľmi obohacujúce. Náš civilný život inšpiruje našu tvorbu a hudba nám pomáha zvládať každodennosť. Je to dokonalá rovnováha.
Vaše piesne sa vyznačujú dôrazom na prepracovaný text, ktorý mnohým slovenským kapelám neraz chýba. Ako sa tvorí text, ktorý má hĺbku?
Lukáš Fila: Oproti iným skupinám máme výhodu, že každý z nás má aj iný život a kariéru, čo platí aj o Ľubovi, ktorý sa síce naplno venuje hudbe, ale pristupuje k nej z rôznych uhlov a pracuje s ňou v rôznych kontextoch.
„Náš civilný život inšpiruje našu tvorbu a hudba nám pomáha zvládať každodennosť. Je to dokonalá rovnováha.“
Ozo Guttler
Vďaka tomu máme množstvo zážitkov a skúseností, ktoré si potom prinášame do kapely a môžeme ich zužitkovať pri tvorbe.
Sú témy, ktorým sa vo svojej tvorbe vyhýbate? Akú skladbu od Korben Dallas nebudú poslucháči nikdy počuť?
Lukáš Fila: Možno aj preto, že v osobnom živote sme pomerne angažovaní ľudia, vyhýbame sa angažovanej tvorbe. Máme jasné verejné postoje, ale nepotrebujeme o nich spievať. Ale nikdy nehovor nikdy, nemáme žiadne vopred zadefinované pravidlá alebo tabu.
Ako podľa vás vzniká dobrá skladba? Kedy si v kapele poviete, že teraz to je ono?
Juraj Benetin: Sú pesničky, ktoré prídu samy za pár minút, a pesničky, ktoré sú vydreté. Pri niektorých dokonca ešte pri nahrávaní nie je úplne jasné, ako dopadnú. Výsledný tvar sa zjaví až pri mixovaní a ďalší potom pri koncertovaní.
Väčšina našich pesničiek vzniká na text, ale funguje to oboma smermi. Preto sa potom text často prispôsobuje potrebám hudby. A také to kliknutie, že teraz je to ono, niekedy príde hneď, niekedy neskôr a niekedy možno vôbec. Nemusí to pritom ani priamo súvisieť s kvalitou pesničky či jej neskorším úspechom.
Hudba sa dnes k ľuďom dostáva najmä cez internet a streamovacie služby. Aký je váš vzťah k technológiám?
Ľubo Petruška: Je výborné, že človek sa dokáže ľahko dostať k čomukoľvek, čo ho zaujíma. Na druhej strane pri počúvaní hudby je hlavná schopnosť človeka precítiť ju a tam žiadne technológie nepomôžu.
Na konte máte aj viacero videoklipov. Podľa čoho vyberáte skladby, ku ktorým pripravíte aj klip?
Ozo Guttler: Každý klip má trochu iný príbeh. Niekedy si sami vyberieme pesničku, z ktorej má byť singel, niekedy dáme potenciálnym tvorcom vypočuť viacero skladieb, aby našli tú pravú, ktorá ich inšpiruje.
Ale stali sa aj prípady, že nás oslovili ľudia s jasnou predstavou, čo a ako chcú spraviť a na akú pesničku. Vďaka sociálnym sieťam sú klipy a videá veľmi dôležité, snažíme sa im venovať pozornosť.
Nedávno vznikol špeciálny záznam vášho koncertu, ktorý sa nakrúcal pred niekoľkými divákmi a len na mobilné telefóny. Aká to bola skúsenosť? Ako ste spokojní s výsledkom?
Juraj Benetin: Boli sme radi, že môžeme zahrať intímny koncert pre našich verných fanúšikov v našej prvej skúšobni. Výhodou mobilov bolo, že na rozdiel od klasickej filmárskej techniky nezabrali veľa miesta a nenarušili intímnu atmosféru.
Pozrite si, ako sa natáčal záznam koncertu skupiny Korben Dallas:
Vizuálne sú zábery veľmi zaujímavé, podarilo sa nám spraviť niečo netradičné, čo by na bežnom koncerte a s použitím bežnej techniky nevzniklo.
Prečo Korben Dallas nepočuť vo vysielaní komerčných rádií?
Ľubo Petruška: To je otázka skôr pre dramaturgov rádií. Našťastie dnes majú poslucháči množstvo spôsobov, ako sa dostať k hudbe, takže vysielanie komerčných rádií nie je až také smerodajné. A máme to šťastie, že ľudia sa o našu hudbu zaujímajú a vedia si k nej nájsť cestu.
Váš posledný album Stredovek je temnejší a osobnejší ako tie predchádzajúce. Je podľa vás prirodzené, že sa vaša hudba vyvinula týmto smerom alebo je album reakciou na niečo špecifické?
Juraj Benetin: Pomaly končíme s nahrávaním ďalšieho albumu, ktorý plánujeme vydať v marci. Volá sa Bazén a ak už názov napovedá, bude to zas niečo iné. Nevidíme zatiaľ jasnú trajektóriu našej tvorby a keby sme ju zbadali, tak sa asi budeme snažiť z nej vystúpiť.
Špeciálne vydanie o slovenskej hudbe
Čítajte aj:
Korben Dallas
Bratislavská skupina Korben Dallas funguje osem rokov. V súčasnom zložení má štyroch členov a za sebou päť štúdiových albumov. V roku 2013 získala kapela na Radio_Head Awards cenu za najlepší album, singel a ocenenie za najlepšiu koncertnú kapelu, o dva roky neskôr Krištáľové krídlo. Tvorba Korben Dallas stiera hranice medzi nezávislou alternatívou a popovou hudbou, vďaka čomu sa vypracovali na jednu z najobľúbenejších domácich koncertných kapiel.
Páčil sa vám článok?
Loading...