Aplikácie, ktoré vám pomôžu spoznať prírodu

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

Smartfóny nemusia byť len požieračom času a jedným z hlavných pilierov digitalizovanej generácie, ktorá sa úplne odcudzila autentickej prírode. Naopak, vedia nás s prírodou prepojiť na celkom novej úrovni.

iNaturalist

Zdroj: Flickr, Autor: Linda Stanley

Cieľom aplikácie je stať sa akousi databázou alebo encyklopédiou prírodných javov, ktoré okolo seba vídavame, keď sa vydávame do “divočiny”. Ak napríklad chcete spoznať rastliny alebo zvieratá, na ktoré počas prechádzok a turistiky natrafíte podľa mena, stačí na ne namieriť objektív smartfónu s aplikáciou a buď sa vám príslušné meno s fotkou a opisom rovno objaví, alebo ‒ v prípade, že v databáze ešte nefiguruje ‒ vám môžu poradiť ostatní užívatelia.

Databázu môžete rozširovať aj sami. Vaše nálezy potom ostanú na virtuálnej mape, podľa ktorej ich ďalší nadšenci môžu nájsť.

Jediným nedostatkom je fakt, že aplikácia pochádza z Ameriky, a teda u nás ešte nemá také veľké zastúpenie. Treba do nej doplniť čo najviac informácií, aby pre užívateľov mala takú hodnotu, akú mali tvorcovia v úmysle. Na Slovensku máme zaujímavých druhov a úkazov dostatok, tak môžete s rozširovaním začať vy.

Aplikácia je zadarmo pre Apple aj Android.

Turistická Mapa SR / Hiking Map Slovakia

Zdroj: Flickr, Autor: Andrew Hitchcock

Tentokrát niečo z domácej dielne. Aplikáciu vyvinul Daniel Tekeľ pre všetkých viac aj menej vášnivých turistov, ktorí podľahli čaru digitalizovanej doby a chcú mať všetko potrebné vo svojom kompaktnom smarfóne.

Obsahuje až 90% turistických trás na Slovensku. Na ich využívanie nepotrebujete internet, z čoho zároveň vyplýva, že aplikácia a jej mapy zaberú v mobile dosť miesta.

Aplikácia vám okrem aktuálnej polohy (lokácia, súradnice, nadmorská výška) toho dosť povie aj o okolitých trasách (dĺžka, priemerná doba potrebná na ich prejdenie, náročnosť terénu, a pod.). Váš progres po celý čas dokumentuje.

Aplikácia je na stiahnutie dostupná pre Android aj Apple zadarmo, pričom sa v rámci nej nachádzajú možnosti dokúpenia služieb a doplnkov.

iHoubař

Zdroj: Flickr, Autor: Gabriel González

Aj vy ste už mali paniku zo zbierania húb kvôli obavám o ich bezpečnosť? V tomto elektronickom atlase si ich môžete prezrieť a identifikovať, či sú pre vás bezpečné, alebo či by ste sa im naopak mali vyvarovať. Je ich tam totiž až 140 druhov. Ku každému sa v aplikácii nachádzajú kvalitné ilustračné fotky a popisy, ktoré slúžia ako charakteristika a pomôcka na rozoznanie jednotlivých druhov.

Takisto môžete medzi hubami “listovať” vo viacerých kategóriách: jedlé, jedovaté, liečivé… Nájdené hubárske poklady sa na mape dajú aj vyznačovať, aby ste poprípade vedeli, kam sa nabudúce vrátiť, alebo naopak, kde sú len jedovaté huby. K tomu všetkému nechýbajú ani recepty a rady ohľadom toho, čo robiť, ak by ste náhodou zjedli nejaký jedovatý hríb.

Aplikácia je po česky, čo síce neznamená problémy so všeobecným porozumením, no názvy niektorých húb sa môžu líšť. Preto je lepšie mať po ruke aj schopného prekladateľa, alebo internet, apoň pokým si na názvy zvyknete.

Je dostupná pre Apple aj Android. V AppStore stojí 0.99€.

iTrack Wildlife

Zdroj: Flickr, Autor: Marty Bond

Snívali ste aj vy ako dieťa o dobrodružnej kariére objaviteľa, čo behá po džungli, stanuje na tundrovej pláni, putuje po púšti ‒ a popritom stopuje zvieratá, ktoré sa oblasťou pred ním premleli? Nuž, všetko vám splniť nemôžeme, ale stopovanie zvierat vieme každopádne uľahčiť.

Táto aplikácia má v databáze odtlačky zvierat od výmyslov sveta. Ak teda chcete vedieť, ako to vôbec vyzerá, keď natrafíte na stopy jazveca, líšky, či nebodaj medveďa, dozviete sa to tu.

Jej nevýhodou je pomerne vysoká cena ‒ 15€ za plnú verziu. Ak sa však chystáte na dovolenku alebo výlet do prírody a chcete si ho ozvláštniť, možno vám táto investícia padne vhod.

Aplikácia je po anglicky, teda budete musieť mať prehľad o názvoch zvierat aj v tomto jazyku. No ku každej je uvedený aj ilustračný obrázok, takže celkom stratení nebudete. Okrem mena zvieraťa vám aplikácia poskytne aj množstvo pútavých fotografií a opisov zvierat, ich návykov, výskytu a podobne.

Ak by ste si kúpou neboli istí, môžete skúsiť okresanú verziu zadarmo ‒ iTrack Wildlife Lite. Sú dostupné v AppStore i na Google Play.

Record the Earth

Tento projekt z dielne Purdue University vznikol na to, aby sme vedeli zachovať jedinečné zvuky našej prírody ‒ z dôvodov výskumu, pre ďalšie generácie, alebo v prípade, že sa miestne biotopy budú meniť do takej miery, že určité zvuky z jednotlivých miest časom vymiznú.

Do projektu sa môžete zapojiť aj vy a nahrávať môžete všetky prírodné koncerty od hukotu vodopádov, čvirikania vtáčikov, až po ručanie jeleňov počas ruje. No nemusí sa diať ani nič výnimočné, môžete po maximálnu dobu troch minút nahrávať aj celkom obyčajnú prechádzku lesom. Stačí, aby ste pri sebe mali zapnutú aplikáciu. Na iOS zariadeniach je známa ako “Record the Earth” a pre Android zase ako “Record the Earth 2”.

Svoje nahrávky opíšte a stručne pomenujte, potom budú do databázy zaradené automaticky. Narábanie s aplikáciou nie je náročné, je robená tak, aby ju vedeli ovládať všetci. Ďalej si v rámci nej môžete vypočuť aj nahrávky ostatných užívateľov a poprípade vytvoriť aj svoj “prírodný” playlist, ktorý sa dá vypočuť kdekoľvek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako zaspať, keď ste v strese

Ani vám počítanie ovečiek nezaberá? Prečítajte si fundovanejšie rady, ktorými sa uvoľníte a zaspíte.

Ak ste v permanentnom napätí, neschopnosť zaspať je bežným príznakom, ktorý vám môže značne strpčovať život. Mať občas stres je celkom bežné. Treba si však určiť, či to u vás predsa len nie je za hranicou únosnosti a naučiť sa s ním fungovať aspoň tak, aby ste si vedeli každú noc dostatočne oddýchnuť.

Či už ide o prácu, rodinu, priateľov, prežitú traumu, alebo aj záležitosť tak bežnú ako stavanie nového domu, každý z nás raz v živote natrafí na nejaký pôvod stresu, ktorý mu bude strpčovať dni. Ak sa vám problémy dostanú pod kožu, je možné, že si ich prenesiete aj do postele a namiesto spánku sa budete len bezsenne prehadzovať a rozmýšľať nad vecami, ktoré v tej chvíli aj tak nevyriešite. Výsledok? Budete nevyspatý, unavený a konfrontácia s problémami bude neskôr prebiehať ešte náročnejšie.

Keď neviete zaspať ‒ a keď sa to naviac často opakuje, je len veľmi ťažké ostať v kľude a pohode predtým, než si ľahnete do postele. Ale aj v rámci nej si viete pomôcť. Tu je zopár overených rád.

1. Vytvorte si pravidelný spánkový režim

Zdroj: Flickr, Autor: Ville Järvinen

Náš organizmus potrebuje pravidlá a rutinu. Ideálne pre dospelého človeka je v noci spať 7-9 hodín, aby bol plne oddýchnutý. Každý si však na svoj ideálny čas musí prísť sám. Preto, ak sa vám dá, vždy si vymedzte čas na spánok v tom istom intervale (napr. od 23:00 do 7:00 alebo od 22:30 do 6:00) a skúste sa ho za každých okolností držať. Aj počas víkendu.

Ak spíte viac ako deväť hodín, je možné, že sa po zobudení budete cítiť ešte unavenejšie, ako keby ste si zo spánku radšej dve hodiny ukrojili a menenie rutiny vám celý progres pokazí. A čím skôr pôjdete spať, tým budete pod menším tlakom, aby ste čo najskôr zaspali. Nútiť sa čo najrýchlejšie zaspať je to najviac kontraproduktívne, čo môžete v tejto situácii robiť. Časom si však na svoj interval zvyknete a aspoň táto forma rutiny vás bude upokojovať.

2. Stravujte sa vyvážene a nahrádzajte si to, čo vám chýba

Ak bývate unavený a nevyspatý, telo nemá toľko energie na odolávanie všetkým neduhom, ktoré sa okolo nás neprestajne premieľajú. Imunita sa zhoršuje a stávame sa zraniteľnejšími. To najhoršie, čo sa vám počas stresujúceho obdobia môže stať, je ochorieť, no zákony schválnosti fungujú takmer tak spoľahlivo ako gravitácia. Posilnite sa teda vitamínmi a vlákninou zo zeleniny a ovocia a nezabúdajte ani na vyváženú stravu počas celého dňa.

Pred spánkom samozrejme nie je vhodné sa prejesť, lebo vám s preťaženým žalúdkom zaspávanie pôjde ešte ťažšie, ale nechoďte ani spať hladný. Ideálna je kombinácia proteínov a komplexných uhlohydrátov (zelená zelenina, čerstvé ovocie, celozrnné pečivo, cestoviny, ryža, quinoa, kus kus…). Výživové doplnky ako chlorela, spirulina alebo obyčajné magnézium taktiež vedia nastoliť energiu, vylepšiť imunitu a telo uvoľniť.

3. Vytvorte si pred spánkom relaxačnú rutinu

Zdroj: Flickr, Autor: lillie kate

Pred spaním by ste sa nemali namáhať a vyčerpávať, ani mať okolo seba elektroniku, ktorá vášmu mozgu bráni v relaxovaní. Vyhraďte si aspoň hodinu pred spánkom na nenáročné aktivity, ktoré sú vám príjemné. Napríklad si doprajte horúcu sprchu, relaxačný kúpeľ, čítajte si, počúvajte (ukľudňujúcu) hudbu, meditujte, dajte si na tvár kozmetickú masku, ponaťahujte sa, zacvičte si nenáročnú jogu, porozprávajte sa s niekým… Nájdite si to, čo vám vyhovuje najlepšie a zaraďte si túto aktivitu do svojho kalendára ako chvíľu, kedy sa budete venovať len sebe.

4. Naučte sa v posteli upokojiť

Zdroj: Flickr, Autor: Andrew Roberts

Ak ste unavený do momentu, kým si ľahnete, no v posteli je všetko preč, nepanikárte. Je mnoho spôsobov, ako si monotónnymi aktivitami nastoliť pokoj v hlave. Napríklad dýchacie cvičenia, počas ktorých sa jednoducho snažíte zhlboka dýchať a zároveň sa na dych plne sústrediť. Môžete si pritom v hlave opakovať “nádych, výdych” a všetko ostatné z nej vytesniť.

Ďalej existujú aplikácie, ktoré vám budú do uší hrať relaxačné melódie alebo zvuky (napríklad dážď, šum mora, atď.). Ak vám nie je cudzia jóga a meditácia, skúste ju pri ležaní v posteli a sústreďte sa len na to, ako sa vám postupne uvoľňuje telo. Môžu vám pomôcť aj príjemné vône, napríklad vo forme vonných olejčekov.

Prípadne skúste spať so štupľami v ušiach, alebo maskou na očiach. Možno vás ruší svetlo a okolité zvuky, aj keď ste si to doteraz neuvedomili. A opakujte si, že telo vie, kedy potrebuje spánok a že časom určite zaspíte. Nemusí to byť nevyhnutne vtedy, keď si to želáte vy, ale tá chvíľa časom príde. A svet sa nezrúti.

5. Hľadajte počas dňa alternatívy

Ak mávate problémy so zaspávaním, prvú vec, ktorú by ste mohli skúsiť zmeniť, je konzumácia kofeínu. Napríklad namiesto štyroch káv denne len dve a po štvrtej-piatej hodine už žiadne. Alebo skúste namiesto kávy iné alternatívy – čierny alebo zelený čaj, zelenú kávu, a podobne. Takisto je pre vaše telo skvelé, ak ho počas dňa prirodzene unavíte fyzickou aktivitou. Skúste aspoň polhodinu venovať športu. Ak sa dlhodobo neviete uvoľniť, pomôcť vám v tom môžu aj masáže, alebo nejaká iná wellness kúra.

6. Spíšte si pred spaním zoznam

Zdroj: Flickr, Autor: Mandy Willard

Častokrát nevieme veci z hlavy pustiť práve preto, lebo ešte nemáme celkom doladené ich plánovanie. Hlavu môžeme oklamať aj tak, že si veci, ktoré nás na ďalší deň čakajú a neminú, spíšeme na papier, alebo do mobilu ako jednoduchý zoznam, ktorý nás bude cez deň sprevádzať, udávať smer a z ktorého môžeme postupne odškrtávať. Týmto spôsobom vieme veci jednoduchšie pustiť z hlavy a prenechať ich radšej zoznamu.

Nebojte sa vyhľadať pomoc

Ak je váš dôvod, kvôli ktorému nespíte, vážny a nič vám s ním nepomáha, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Jedným zo znakov depresívnych a úzkostných stavov, aj iných psychických problémov, môže byť nespavosť, resp. konštantná nevyspatosť, alebo jednoducho neschopnosť vôbec vstať z postele. Niektoré problémy neprekonáme sami, čo samozrejme nie je žiadna hanba si priznať. Naopak, je to prejav toho, že viete počúvať svoje telo a nie ste zbabelý si vypýtať pomoc, keď ju potrebujete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac