Šikovné aplikácie, s ktorými si naplánujete dovolenku za pár minút

Čo tak si naplánovať letnú dovolenku priamo zo smartfónu? Žiadny problém, s týmito aplikáciami to hravo zvládnete.

So smartfónmi dokážete ovládnuť svoj život oveľa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Dnes si už môžete prostredníctvom inteligentného zariadenia regulovať bežecký tréning, smart domácnosť, voľný čas či súkromie pri chatovaní.

Či už využívate telefón s operačným systémom Android, iOS alebo Windows, naplánovať dovolenku cez telefón nebolo nikdy jednoduchšie.

Cestovateľské inšpirácie na jednom mieste

Ako prvé si zodpovedajte zásadné otázky: Kde, ako, s kým, ako dlho, za koľko? Ak už máte v odpovediach jasno, plánovanie dovolenky bude hračka. Ak ešte stále váhate, riešením bude pre vás mobilná aplikácia Trover, prípadne Findery.

Mobilná aplikácia Trover

Aplikácia vás prenesie do skutočného cestovateľského raja. Nájdete v nej fotografie z celého sveta aj s krátkym popisom, ktoré sa stanú vašou inšpiráciou, kde tráviť dovolenky na najbližších desať rokov. Trover, podobne ako Instagram a Pinterest, je novou sociálnou sieťou s pôsobivým obsahom, ktorý tvoria najmä fotografie užívateľov.

S aplikáciou dokážete hľadať medzi tisíckami záberov zo zaujímavých destinácií. Môžete si ich prezerať podľa aktuálnej vzdialenosti od vašej polohy. Keďže sa jedná o sociálnu sieť, umožňuje zdieľať cestovateľské tipy, návody a vytvárať si zoznam želaní, podobne ako pri Pintereste.

Pozitíva:

● pekné vizuálne rozhranie,

● intuitívnosť v ovládaní,

● užitočné cestovateľské tipy priamo od užívateľov,

● sociálne väzby s cestovateľmi.

Negatíva:

● Pre iPhone chýba samostatný newsfeed (tok noviniek) pre fotografie.

V prípade, ak máte Windows mobile, odporúčame aplikáciu Findery. Môžete s ňou objavovať podobné miesta rovnako ako s aplikáciu Trover. Samozrejmosťou je vytvorenie si zoznamu dovolenkových želaní, pridávanie fotiek a taktiež zdieľanie cestovateľských zážitkov.

Aplikácia Findery je prezývaná aj mapa pokladov vášho cestovateľského života. Dostupná je nielen cez Windows, môžete si ju stiahnuť aj cez Android a iOS.

Jednoduché plánovanie dopravy

Ak už viete kam máte namierené, je dobré vopred myslieť na logistiku. Cestovanie do vysnívanej destinácie si môžete taktiež zabezpečiť cez váš smartfón.

Mobilná aplikácia Skyscanner

Skyscanner vám umožní vybrať si spomedzi tisícky spoločností najlepšie a najlacnejšie letecké spojenia do vysnívaného rezortu. Združuje celosvetové letecké spoločnosti, pričom si zachováva jednoduchosť v ovládaní aplikácie v širokej škále dostupných letov. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● prehľadné grafické spracovanie,

● dostupný kalendár pre akýkoľvek obojsmerný let,

● poskytuje náhľad na veľký počet možnosti letu do zvolenej destinácie.

Negatíva:

● aplikácia slúži len ako vyhľadávač, letenku si môžete zakúpiť len cez priamy prelink na letecké spoločnosti.

Mobilná aplikácia Pelipecky

Spoločnosť Pelikán spustila v roku 2020 vlastnú mobilnú aplikáciu Pelipecky, ktorá vyhľadáva najlacnejšie letenky, upozorňuje na rôzne zľavy či akcie a zároveň prostredníctvom článkov radí, ako šikovne precestovať svet. Appka je dostupná pre operačný systém AndroidiOS.

Pozitíva:

  • vyhľadávač leteniek s možnosťou nákupu,
  • správa objednávok priamo v aplikácii,
  • články o destináciách,
  • ukladanie článkov a možnosť ich zobrazenia v offline režime.

Negatíva:

  • v aplikácii sa dajú spravovať len letenky kúpené cez Pelikán. Ak ste si letenky kúpili priamo cez leteckú spoločnosť alebo inú cestovnú kanceláriu, v aplikácii Pelipecky ju spravovať ani skontrolovať neviete.

Ubytovanie podľa vašich predstáv

Či už uprednostňujete 5 hviezdičkové hotely alebo súkromné apartmány, pri týchto aplikáciách si máte možnosť vybrať z tisícky nádherných ubytovacích zariadení.

Mobilná aplikácia Booking

O platforme Booking ste už s najväčšou pravdepodobnosťou počuli, keďže ide o svetovo najväčší rezervovací systém ubytovania. Aplikácia dokonale kopíruje webovú stránku a ponúka tak možnosť rezervácie ubytovania priamo cez smartfón.

Stačí si len nastaviť miesto, čas, počet osôb a filtre ubytovania. Aplikácia je dostupná cez operačný systém Android a IOS.

Pozitíva:

● vyhľadávanie smart ponuky dňa, ktoré garantujú najnižšiu cenu za 24 hodín,

● rezervácia ubytovania bez nutnosti platby vopred,

● detailný opis ubytovacieho zariadenia s foto dokumentáciou,

● viac ako 40 miliónov referencii od skutočných užívateľov,

● vyhľadávanie hotelov na základe intergrovaného GPS vo vašom smartfóne,

● možnosť bezplatného storna rezervácie.

Negatíva:

● v prípade nespokojnosti s ubytovaním nie je možné podať reklamáciu cez Booking,

● reklamáciu môžete riešiť len s hotelom,

● aplikácia je náročnejšia na batériu.

Mobilná aplikácia Airbnb

Najzaujímavejšou aplikáciou, na poli rezervácií ubytovania, sa za posledné dva roky stala práve koncepcia Airbnb. Ponúka možnosť nájsť a prenajať si ubytovanie priamo od majiteľa vily, apartmánu, domu či bytu. Ponuka voľných izieb je rozmanitá a neustále sa rozširuje, keďže je výhodná nielen pre hostí, ale aj pre hostiteľov. Aktuálne svoje služby rozšírili aj na zakúpenie zážitkov po celom svete. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● možnosť vybrať si ubytovanie, podľa lokality na mape,

● garantované nízke ceny ubytovania aj v cestovateľsky obľúbených destináciách,

● prehľadné filtrovanie požiadaviek na zariadenie izieb,

● dostupné hodnotenie hostiteľa, aj hostí,

● prehľadné informácie o ubytovaní, okolí a o samotnom hostiteľovi,

● nápomocné hodnotenia od predchádzajúcich hostí,

● možnosť spoznať nových priateľov.

Negatíva:

● chýba filtrácia ponúk od najlacnejších ponúk,

● pri zážitkoch nie je možnosť filtrovať zážitky podľa krajín a miest.

Aby ste sa na dovolenke nenudili

Na dovolenke by ste mali vypnúť, zresetovať a načerpať novú energiu. Či už budete ležať na pieskovej pláži alebo spoznávať novú krajinu, je len na vás. Ak by ste si však nevedeli vybrať, je tu zopár aplikácií, ktoré vám pomôžu naplánovať si dokonalú dovolenku.

Mobilná aplikácia GetYourGuide

Táto aplikácia vám umožní spoznať novú destináciu efektívnejšie. Okrem informácií o mieste si môžete cez ňu zarezervovať vstupenky či  iné rekreačné aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Pozitíva:

● všetky atrakcie na jednom mieste s podrobným opisom,

● možnosť rezervovať sprievodcu po meste,

● rezervácia vstupeniek, či VIP vstupov na kultúrne, sociálne a športové podujatia a miesta.

Negatíva:

● prepínanie jazykových mutácii a meny je umiestnené netradične na ľavej strane,

● GPS navigácia v aplikácii môže spôsobiť zaváhanie aplikácie.

Mobilná aplikácia Trip Advisor

Táto multifunkčná aplikácia môže nahradiť všetky ostatné. Trip Advisor vám naplánuje celú dovolenku. Umožní vám inšpirovať sa, nájsť výhodné letové spojenie, zarezervovať hotel, vybrať si najlepšie hodnotené reštaurácie či voľnočasové aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android, iOS, Windows.

Pozitíva:

● multifunkčná aplikácia, ktorá nahradí minimálne 4 samostatné aplikácie,

● reálne fotografie a hodnotenia od návštevníkov,

● vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí, na základe GPS,

● detailné popisy o miestach, ktoré stojí za to navštíviť.

Negatíva:

● vyhľadávanie letov je dostupné len cez webové rozhranie,

● GPS navigácia aplikácie nie je vyladená, miesta ukazuje mierne vzdialené od skutočnej polohy.

Chcete si naplánovať dovolenku, na ktorú len tak nezabudnete. Vylepšené O2 SMART Paušály prinášajú predplatné vybraných appiek ako HBO GO či TIDAL aj neobmedzené dáta, vďaka ktorým sa vám výlet podarí naplánovť, nech ste kdekoľvek. Viac informácií o O2 SMART paušáloch nájdete na www.o2.sk

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 divov Žilinského kraja, ktoré nemajú páru

Žilinský kraj je tretím najväčším na Slovensku a na jeho území nájdete takmer dokonalý mix prírodných krás, historických pamiatok, kultúrnych atrakcií a rôznych voľnočasových aktivít. Tomu vo výraznej miere vďačí za rázovitosť piatich regiónov, ktoré zastrešuje.

Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava, Turiec sa líšia tradíciami, náturou obyvateľov a tiež prostredím. O program sa teda báť nemusíte. Či už radi zdolávate kopce v národných parkoch, užívate si termálne kúpaliská, alebo navštevujete pamiatky zo zoznamu UNESCO, v Žilinskom kraji si prídete na svoje.

Zaujímavosť: Na území Žilinského kraja sa nachádza viac ako 2 896 km cyklotrás, čo je najviac zo všetkých krajov v SR.

Čičmany

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Jakubský

Čičmany boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry ako prvé na svete. Prvá zmienka o dedine siaha až do roku 1272. Čarovná geometrická ornamentálna ozdoba na čičmianských dreveniciach, ktorá dedinku tak preslávila, sa však začala používať “len” približne pred dvesto rokmi. Ornamenty, aké sú na domoch dnes, sa definitívne objavili až po roku 1921, kedy zachvátil dedinu ničivý požiar. Obyvatelia vyzdobili svoje drevenice podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch.

Drevený kostol pri svätom Kríži

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Kristo

Tento kostol patrí k najväčším a najhodnotnejším dreveným stavbám na Slovensku, ba dokonca v celej strednej Európe. Považuje sa za jeden z posledných piatich drevených artikulárnych kostolov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad. Kostol bol pôvodne vybudovaný v obci Paludza, táto obec však bola pri budovaní Liptovskej Mary zatopená. Ešte predtým ho preto rozobrali a preniesli do Svätého Kríža.

Historická lesná železnica vo Vychylovke

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Nils Öberg

Technická pamiatka, akú by ste široko-ďaleko ťažko hľadali a jedna z hlavných atrakcií Kysúc. To sú hlavné prívlastky historickej úzkorozchodnej železnice, ktorú nájdete v Novej Bystrici – Vychylovke ako súčasť Múzea kysuckej dediny. Jedinečná je najmä časť úvraťového systému, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku. Na svete sú v prevádzke len dve takéto úvraťové železnice. Tá druhá sa nachádza v Peru.

Vlkolínec

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Thaler Tamas

Malebná podhorská liptovská vieska Vlkolínec (dnes miestna časť Ružomberka) je doslova klenotom ľudovej architektúry a predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu tohto typu na Slovensku. Prekrásne starobylé drevenice dopĺňajú hospodárske budovy a stavby, ako je drevená rumpálová studnička z roku 1860 či historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bol zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Oravský hrad

Zdroj: Panoramio, Autor: Vladimír Šifra

Najznámejšia dominanta oravského regiónu a jeden z najkrajších hradov na Slovensku víta každý rok, denne od mája do marca stovky turistov. Hrad sa týči na vysokom vápencovom brale, čo pre stredovekých inžinierov predstavovalo veľkú výzvu a zároveň úspech. Impozantnosť a veľkosť tejto stavby odkazuje na bohatstvo jeho budovateľov, Oravské panstvo a neskôr známych Turzovcov. Práve tento rod sa najviac pričinil o rozvoj hradu.

Turzovci ho získali v 16. storočí, svoju kamennú formu ale získal ešte predtým ako reakciu na turecké vpády. Aj napriek vyhoreniu na začiatku 19. storočia sa hrad podarilo v minulom storočí zrekonštruovať do súčasného stavu. Oravský hrad sa zapísal aj do filmovej histórie – v legendárnom horore Nosferatu z roku 1922 slúžil ako sídlo grófa Orloka.

 

Demänovská jaskyňa slobody

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jojo

Kto by nepoznal Demänovskú jaskyňu, považovanú za jednu z najkraších v celej Európe? Vyniká množstvom, estetickou hodnotou a rôznorodosťou foriem kvapľovej výzdoby. Netradičné sú napríklad kvapľové vodopády, jazierka s kvapľovými “leknami” či útvarmi zvanými “rokokové bábiky”. Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity a sintrové perly. To sú guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme – najväčšom sprístupnenom podzemnom priestore na Slovensku.

Slovenský orloj

Slovenský orloj je najväčšou drevenou sochou u nás a bez pochýb patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie, čo v Žilinskom kraji nájdete. Celková kompozícia sediacej Madony je návrhom akad. sochára Lovišku, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Lea Loviskova

Stred orloja tvorí tzv. Astroláb – ciferník s astronomickými údajmi. Práve vďaka nemu je orloj v Starej Bystrici prvým a jediným na Slovensku. Tento zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, navrhla a zostrojila pražská firmu SPEL, priamo pre Slovenský orloj v Starej Bystrici. Astronomické údaje sú totiž špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja. K zadnej časti orloja je sprístupnené schodisko, takže návštevníci majú možnosť vidieť jeho mechanizmy aj zvnútra.

Rýchly internet v Žilinskom kraji

Aj v okolitých mestách Žiliny môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac