Top aplikácie, s ktorými premeníte smartfón na čítačku kníh

Nebude to síce ako s papierovou knihou, ale na čítanie na displeji smartfónu sú ideálne.

Dokáže elektronická čítačka kníh plnohodnotne nahradiť skutočnú knihu? To je téma, Na ktorej sa asi nikdy všetci nezhodnú. Lenže aj samotné čítačky kníh si svojim spôsobom konkurujú s mobilmi s veľkou obrazovkou a tabletmi. Je to adekvátna alternatíva?

Úprimne, nie. Už len preto, že pohľad na displej mobilu či tabletu je unavujúci.

Každý sa však dostane do situácie, kedy kniha ani čítačka po ruke nie je alebo ju nemáte. Ako teda využiť mobil na čítanie čo najlepšie? Tu je pár aplikácií, ktoré vám s tým pomôžu.

Amazon Kindle –  Ani Amazonu čítačka nestačí

Ak  náhodou už vlastníte čítačku kníh práve od giganta v tejto oblasti – Amazonu, nie je nad čím premýšľať. Aplikácia je bezplatná, bez reklám a automaticky synchronizuje vaše knihy. Po jej stiahnutí sa len prihlásite do svojho konta stiahnete si svoju knižku. V čítaní pokračujete tam, kde ste skončili ešte na čítačke.

Na výber je obrovská knižnica Amazonu s titulmi v anglickom jazyku, ktoré je možné jednoducho zakúpiť, či zapožičať. Vlastné súbory v PDF či Mobi sa už do aplikácie dostávajú zložitejšie – cez e-mail.

Samotná aplikácia má všetko, čo potrebujete. Vlastnú a jednoducho ovládateľnú reguláciu jasnosti, fontu a listovanie medzi stránkami potiahnutím prstu.

Moon+ Reader – keď toho chcete naozaj veľa

Táto aplikácia svojimi obrovskými možnosťami vopchá do vrecka nejednu čítačku kníh. Podporuje širokú škálu formátov a okrem tých štandardných (PDF, MOBI, ePUB či txt) si poradí aj s RAR či ZIP.

Ak vás baví vyhrať sa s aplikáciou, tak viac ako 10 tém, 5 spôsobov prepínania medzi stranami, či 24 prispôsobiteľných gest a kombinácií pre ovládanie fontu, záložiek či navigovaní po knihe je tu práve pre vás.

Ak ste skôr menej náročný užívateľ, možno vás práve táto komplexnosť odradí. Okrem tohto sa dá tejto aplikácii vytknúť len prítomnosť reklám v bezplatnej verzii. Tá platená vyjde na 5,49 €, reklamy odstráni a pridá ďalšie, možno už trochu prehnané funkcie. Napríklad štatistiky o čítaní, či vyznačovanie v texte.

Pocketbook – menej je niekedy viac

Hoci sa v množstve funkcií nemôže Pocketbook rovnať Moon+ Readeru, menej je naozaj niekedy viac. Má jednoduchý vzhľad, v ktorom sa nestratíte, pôsobí omnoho uhladenejšie a stále splní potreby aj náročnejšieho užívateľa.

Poľahky si poradí s väčšinou formátov (PDF, ePUB, MOBI, TXT, RTF), má niekoľko možností listovania v knihách, samozrejmosťou je ovládanie jasu v aplikácii. Aplikácia napriek tomu prichádza bez reklám, čo treba len oceniť.

Universal book reader – chcem si v tom prečítať všetko

Možno patríte aj vy k tým ľuďom, čo si počas čítania obľúbenej knihy musia odskočiť k tej powerpointovej prezentácii či excelovským tabuľkám. Tak v tomto prípade to môžete spraviť v rámci jednej aplikácie.

Tá podporuje neskutočných vyše 50 formátov, a hoci časť z nich len zmení na PDF, táto vlastnosť rozhodne stojí za pozornosť.

Funkčnosť tejto aplikácii na kráse neubrala, dizajn je pekný a nepôsobí vôbec rušivo. Aby toho nebolo málo, aplikácia má aj vlastný vstavaný prehliadač na vyhľadávanie a kúpu kníh z rôznych obchodov. Opäť poteší, že jej vývojár nezaviedol reklamy.

Bookari – keď máte knižky v rôznych formátoch

Aplikácia Bookari má svoje chyby. Nevyhla sa žiaľ reklamám mimo platenej verzie, a napriek tomu nedostanete na podnose toľko funkcií ako má Moon+ reader. Nepodporuje toľko formátov, ako Universal book reader.

Ak si ale zakupujete knižky v rôznych formátoch a rôznych zdrojov, táto aplikácia si stále zaslúži vašu pozornosť.

Jej hlavnou devízou je totiž samostatné nastavenie jednotlivých podporovaných formátov a vám teda odpadne otravné nastavenie vždy pri otvorení novej knižky. A ak vám nevadí obetovať 4,99 € na túto aplikáciu, dostanete veľmi vyváženého spoločníka na tie dlhé chvíle bez skutočnej knihy.

 

Knihy majú v srdciach ľudí už dlho nenahraditeľné miesto. Hoci je komfort určite dôležitý, a v tomto smartfóny naozaj strácajú, stále ide hlavne o obsah. Bolo by preto fajn nelimitovať sa tým, či ste si práve dnes tú čítačku, alebo papierovú knihu zobrali.

Ten smartfón budete mať poruke asi najčastejšie. No a ak ho nemáte, tu si môžete slušný smartfón zakúpiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dáta na pozadí alebo prečo sa míňajú aj keď nesurfujete na internete

Ak sa vám zdá, že ste si minuli dáta, aj keď ste neboli online, mali by ste zmeniť pár nastavení.

Internet sa oplatí využívať hlavne na wifi, teda ak nemáte predplatený dátový balíček u operátora. Možno ste si tiež všimli, že ak si zapnete mobilné dáta, tak sa vyčerpajú rýchlejšie, než čakáte.

Môže za to prenos údajov na pozadí. O účele takto prenesených dát vie väčšina ľudí veľmi málo, alebo vôbec nič. Vysvetlíme vám, načo slúžia a prečo sa tak volajú.

Aplikácie sťahujú, aj keď s nimi nepracujete

Niektoré aplikácie sa potrebujú neustále aktualizovať, či už sú to hry, Google Play alebo samotný systém. Sťahujú si dáta na budúce využitie, aj keď ich práve nepoužívate. Aplikácia, ktorá by to úplne stopla, zatiaľ nie je.

Aspoň nie taká, ktorá by pokryla všetko. Najbližšie bola aplikácia Onavo, ktorá dokáže zakázať prenos údajov po vyčerpaní balíčka, platí to však len pre aplikácie, nie pre nastavenia priamo v telefóne. Aby sa niečo neželané nestalo.

Venujte pozornosť nastaveniam telefónu

Všetko je hlavne o dôkladnom nastavení telefónu. V prvom rade treba v Obchode Play zadať aktualizáciu údajov výlučne cez wifi.

Hneď potom si otvorte nastavenia – účty a ich synchronizáciu. Ak je automatická, ako napríklad pri mailoch, Obchode Play alebo sociálnych sieťach, radšej ju vypnite. Pri zapnutí dát sa tieto aplikácie aktualizujú ako prvé. Nemusí vám to byť veľa, ale predsa len, nejaké dáta sa pri tom vždy prečerpajú.

Potom je to samostatné nastavenie aplikácií. V časti nastavenia – bezdrôtové siete – prenesené dáta si môžete pozrieť, aké aplikácie najviac využívajú dáta. Takže si tie najviac využívané aplikácie viete vypnúť.

Sú to vo väčšine prípadov hry, emailové konto a sociálne siete. Navyše, keď väčšinu dát vypnete, predĺžite životnosť batérie, keďže batéria a dáta sú alfou a omegou každého smartfónu. Čím menej sťahovania, tým menšia záťaž na batériu. O tom sme si už však povedali v tomto článku.

bežiace aplikácie

aplikacie

Niektoré veci je dobré vypnúť, iné zas nie. Nastavenia pre chod operačného systému určite odporúčame ponechať aktívne (Nástroj na inštaláciu balíčkov alebo tiež záloha zariadenia).

Ideálne je toto všetko nastaviť po prvom zapnutí telefónu alebo hneď po inštalácii aplikácie. Ak si nastavíte v Obchode Play aktualizáciu len cez wifi, vyhnete sa tak nečakanému stiahnutých dát cez mobilné dáta.

Čo všetko treba spraviť, aby ste sa vyhli samovoľnému sťahovaniu dát bez vášho vedomia?

1. Nastaviť si aplikácie tak, aby synchronizácia bola len cez wifi.

2. Pred zapnutím mobilných dát zapnúť aj wifi sieť.

3. Prejsť si príručku k telefónu – sú v nej totiž uvedené všetky potrebné informácie pre správny chod zariadenia.

S nastavením smartfónu to nemusí byť vždy jednoduché. Aj preto sú vám k dispozícii O2 Guru. Nájdete ich v každej predajni O2 a radi pomôžu s akýmkoľvek technickým problémom. Bezplatne a aj pre tých, ktorí nevyužívajú služby modrého operátora.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac