8 otázok, na ktoré hľadá odpoveď každý bežec začiatočník

Užitočné rady pre tých, ktorí by radi začali pravidelne behávať.

Začínajúcich bežcov často prekvapí, aká je bežecká komunita priateľská a plná milých ľudí. Platí to obzvlášť vtedy, keď sa stretnete s nejakým bežcom veteránom, a je jedno, či je to na pretekoch alebo pri tréningu.

Nestíhate sa čudovať entuziazmu dlhoročného bežca a zúfalo sa snažíte zapamätať si všetky rady, o ktoré sa s vami spontánne začne deliť. A práve preto sme sa rozhodli pripraviť tohto sprievodcu – aby ste mali všetky informácie ako na dlani. Každý bežec začiatočník v určitom okamihu položí niektorú z nasledujúcich otázok.

Ako mám začať?

Začnite zľahka, najlepšie chôdzou. Doba trvania by mala byť taká, aby ste sa stále cítili komfortne, to znamená 10 až 30 minút podľa toho, ako sa budete cítiť. Keď sa dopracujete k tomu, že 30 minút chôdze bude pre vás malina, okoreňte si kráčanie niekoľkými krátkymi, jeden- až dvojminútovými intervalmi behu. Bežecké intervaly postupne predlžujte, až kým neodbehnete 30 minút vkuse.

Je normálne cítiť počas behu bolesť?

Je normálne, ak cítite určitý diskomfort, zvlášť vtedy, keď začnete tréningy predlžovať a budete zvyšovať tempo. Pociťovať vyslovenú bolesť však dobré určite nie je. Ak vás niečo bolí tak veľmi, že musíte pri behu krívať alebo nejako inak meniť bežecký štýl, pravdepodobne ste zranení.

Ihneď prestaňte bežať a dajte si pár dní pauzu. Prípadne skúste dve či tri minúty kráčať a uvidíte, či bolesť prejde. Ak sa tak nestane, poraďte sa s lekárom.

Musím investovať do bežeckej obuvi?

Behanie si nevyžaduje veľké investície do výbavy a doplnkov, kvalitná bežecká obuv je však nevyhnutná. Na rozdiel od nešpecializovanej športovej obuvi je bežecká obuv navrhnutá tak, aby tlmila nárazy (znižuje sa tak riziko, že sa zraníte) a aby vám pri špecifickom bežeckom pohybe dobre sedela (aby ste si nespôsobili otlaky).

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Aký je rozdiel medzi behaním na bežeckom páse a behom vonku?

Bežecký trenažér vám posúva zem pod nohami, takže nemusíte čeliť žiadnemu odporu vzduchu. Beh na páse je teda o čosi jednoduchší. Veľa pásov je tlmených, vďaka čomu sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí majú nejaké tie kilá navyše alebo sú náchylní na zranenia. Aby ste lepšie simulovali záťaž, aká vzniká pri behu vonku, skúste si nastaviť sklon pásu na jednopercentné stúpanie.

Kde by som mal behať?

Behať môžete kdekoľvek, kde sa vám páči a kde to je bezpečné. Najkrajšie bežecké trasy sú scénické, dobre osvetlené a bez premávky. Je tiež dobré behať na mäkších povrchoch – vyberte si radšej poľné a lesné cesty namiesto tých asfaltových.

Využite behanie na spoznávanie nových miest. Váš beh tak nebude už len o behaní ako takom; bude to vždy nové dobrodružstvo. Hľadajte inšpiráciu u ďalších bežcov, pýtajte sa, kde behávajú, prípadne si skúste nájsť nové trasy na internete. Čím pestrejšie budú vaše trasy, tým viac vás behanie bude baviť.

Pri behu nikdy nestačím s dychom. Mám nejaký problém?

Počas behu je dýchanie je náročnejšie ako zvyčajne, takže zadýchanie sa a lapanie po dychu je úplne normálne. Uvidíte, že keď nadobudnete lepšiu kondíciu, tento problém už pre vás viac problémom nebude.

Sústreďte sa na to, aby ste dýchali zhlboka a bránicou a ak budete potrebovať, pokojne spomaľte alebo striedajte beh s chôdzou. Ak však problémy s dýchaním pretrvávajú, prekonzultujte svoj stav s lekárom.

Pri behu ma často pichá v boku. Zlepší sa to niekedy?

Pichanie v boku je u začiatočníkov pomerne bežná záležitosť, pretože brušná dutina nie je zvyknutá na natriasanie, ktoré behanie spôsobuje. Pichanie v boku sa zväčša vytráca so stúpajúcou výkonnosťou. Dôležité tiež je, aby ste nejedli žiadnu pevnú stravu minimálne hodinu pred behaním.

Keď vás začne pichať v boku, zhlboka dýchajte a sústreďte sa na to, aby ste zo seba dostali všetok vzduch. Toto vám prestrečuje svaly bránice (tesne pod pľúcami) – práve to je totiž miesto, kde k pichaniu najčastejšie dochádza.

Mal by som dýchať nosom alebo ústami?

Ak ste začínajúci bežec, pravdepodobne bude pre vás lepšie, ak budete dýchať ústami, aby vaše namáhané svaly dostali čo najviac kyslíka. Niektorí bežci však dýchajú radšej nosom, pretože veria, že ich tréning je takto efektívnejší. Ak si chcete teda trochu zaexperimentovať, vyskúšajte obidva spôsoby a vyberte si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Článok vznikol v spolupráci s časopisom Running.

Časopis Running je sprievodca pre každého, kto prepadol behu. Nájdete v ňom rady pre začiatočníkov i pokročilých, tréningové plány, cviky na zvýšenie sily, rýchlosti či vytrvalosti, ale aj tipy na správne stravovanie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Turistické atrakcie na Slovensku s nádychom recesie

Návšteva týchto zaujímavostí vám vyvolá úsmev na tvári.

Články o turistických zaujímavostiach Slovenska sa na Sóde dlhodobo tešia veľkej obľube. Písali sme o prírodných raritách, kultúrnych či technických unikátoch. Nasledujúce atrakcie sa však vymykajú všetkým týmto kategóriam, no aj tak si myslíme, že si zaslúžia pozornosť. Pri najmenšom tým, že dokážu človeka nadchnúť či rozveseliť.

1. Ulička slávnych nosov v Kremnici

Raritnou turistickou atrakciou Kremnice je Ulička slávnych nosov nachádzajúca sa na nádvorí za domom J. L. Bellu nad Štefánikovým námestím. Bola založená na Festivale humoru a satiry Kremnické gagy a slúži na uctenie si pamiatky úspešných slovenských humoristov, hercov a iných významných osobností. Prvou plastikou v uličke bol nos Júliusa Satinského. Svoje nosy či celé tváre tu okrem neho majú i Jaroslav Filip, Stanislav Radič, Marián Kochanský, Katarína Kolníková, Jozef Kroner, Marián Zednikovič a ďalší.

2. Najvyššie položená kadibúdka

Najvyššie položenou kadibúdkou na Slovensku sa môže pochváliť Chata pod Rysmi ležiaca v nadmorskej výške 2250 metrov nad morom. Farebne pomaľovaná latrína leží v diskrétnej zóne asi 200 metrov od chaty a predstavuje pravdepodobne najznámejší záchod na celom Slovensku.

Za ostatných 10 rokov tu našlo útočisko viac ako pol milióna turistov. Priamo pri používaní zariadenia si možno vychutnávať nádherný panoramatický výhľad na Vysoké Tatry, predná strana latríny je totiž presklená.

3. Farma New Zealand

Kto by sa zatúžil nadýchať jedinečnej atmosféry exotického Nového Zélandu, ale nechce sa mu letieť na druhý koniec Zeme, nemusí ďalej zúfať. Uprostred zelených kopcov neďaleko obce Modrová už na neho čaká „slovenský Nový Zéland“ – unikátny projekt spájajúci v sebe zoofarmu, etnografický a filmovo-fantazijný skanzen.

Návštevníci tu na vlastné oči uvidia hospodárske zvieratá z Nového Zélandu a ďalších odľahlých končín sveta: klokany (vrátane vzácneho bieleho exempláru – albína), pštrosy emu, ovce Romney, škótsky horský dobytok, ovcu Quessant, ktorá je najmenšou ovcou na svete, pod nohami sa im bude plaziť dokonca krokodíl.

V neďalekom lese odhalia štylizovanú maorskú osadu s príbytkami, v akých bývali domorodí Novozélanďania pred 300 až 400 rokmi. A čo by to bol za Nový Zéland, keby ho okrem Maorov neobývali i hobiti? Hobitské údolie s charakteristickými domčekmi je raritou, ktorú nemôže obísť nijaký milovník Tolkienových príbehov.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

4. Stred sveta a vesmíru vo Vrbovom

Málokomu je známe, že stred sveta a vesmíru sa nachádza v neveľkom západoslovenskom mestečku Vrbové, v areáli tzv. CHRÁPU – chráneného parku. Toto unikátne miesto, ktorého súradnice vypočítal tím vrbovských akademikov z multiorganizácie KRIAK označuje monument s otočným pandrláčikom na vrchole.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

K monumentu vedie recesistický náučný chodník vybudovaný so súhlasom „precedu – húpacého kona“, ktorý návštevníka oboznámi s unikátnymi a napospol nebezpečnými vrbovskými endemitmi ako je sova jobusová, živiaca sa modelárskymi lietadlami, sliepka divá usmievavá, za ktorej širokým úsmevom sa skrýva vražedná šelma, žaba šablozubá živiaca sa výlučne ľudským mäsom či koník jednohlavý, ktorého zvláštnosťou je, že má iba jednu hlavu.

5. Rozprávková vtáčia záhradka

V malebnom Revúckom údolí, pod známym a turisticky vyhľadávaným vrchom Čierny kameň, sa ukrýva vskutku jedinečný ekodvor zvaný „Rozprávková vtáčia záhradka“ alebo tiež „Vtáčí raj“. Táto záhradka predstavuje – a to bez zveličovania – miesto s najvyššou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na jeden ár na celej zemeguli (veľkých samorastových kŕmidiel sa tu nachádza 60, búdok by sme napočítali až 130).

Ročne sa tu skonzumuje asi tona slnečnice. V zimných mesiacoch, keď je vo voľnej prírode núdza o potravu, sa na tomto čarovnom mieste schádza také veľké množstvo vtákov, takže záhradka pripomína skôr akýsi „vtáčí úľ“. O jej rastúcej obľúbenosti medzi operencami svedčí i fakt, že ju navštevujú i vtáky zo vzdialených kútov Európy (Fínsko, Slovinsko atď.).

V tomto prípade sa teda nejedná veľmi o recesiu, ide o významný projekt. Vyslovene milý ale je popis projektu prírodovedcom a spisovateľom doc. Miroslavom Sanigom: “Vtáčí raj poskytuje počas celého roka najrôznejším druhom vtákov luxusné ubytovanie s plnou penziou.” Ako vstupné sa vyberá “Láska k prírode” a ako výstupné sa platí “Ešte väčšia láska k prírode”.

6. Čumil v Bratislave

Socha Čumila je unikátna bratislavská pozoruhodnosť, jeden zo symbolov mesta. Kým ju nezačali kopírovať niektoré východoeurópske metropoly, bola Bratislava jediným mestom na svete so sochou vykúkajúcou z kanála.

7. Ulička Johna Lennona v Bardejove

Autor: Lucia Lackovičová

Najkratšia ulička v Bardejove sa volá Ulička J. Lennona. Nachádza sa v nej zároveň najmenší park mesta- Parčík Johna Lennona, kde sú rozmiestnené balvany s názvami albumov a menami členov Beatles. Tento osobitý pamätník je dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca, ktorý ho buduje už vyše 30 rokov.

Máte aj vy nejaké tipy na podobné zaujímavosti vo vašom okolí? Neváhajte a pošlite nám ich do správy, alebo sa o ne podeľte v komentároch na facebookovej stránke Sódy.

Článok vznikol v spolupráci s portálom vypadni.sk.

vypadni.sk vám poskytne viac ako 2700 objektov s tisíckami fotografií  z celého Slovenska. Objavíte krásnu prírodu, jedinečnú architektúru a bohatú históriu našej krajiny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac