Ako sa stať železným mužom

Plávanie, bicykel a beh. Viac než 10 hodín, ktoré si Rado Bujdoš “užil” naplno. Prečítajte si príbeh o tom, ako sa stať ironmanom.

Opisovať preteky v hlavnom triatlonovom meste Európy, v Rothe, a zamýšľať sa nad tým, čo by sa dalo urobiť lepšie, je ako sedieť v novom Bentley a hľadať chybu.

Roth je malé mestečko v Bavorsku. Celoročne ho obýva asi 25 000 obyvateľov, ale už týždeň pred udalosťou roka je ich tu takmer dvojnásobný počet.

Vo štvrtok, teda dva dni pred pretekmi, si ľudia pravidelne skúšajú vodu, v ktorej budú plávať. Ráno sa ich dokáže nazbierať aj sedemsto. Užívajú si prostredie, ale tiež sprievodné služby.

Raňajky vedľa plaveckého areálu si vychutnávam aj ja. Káva z termosky a koláčik chutia v tomto prostredí ako z najlepšej reštaurácie. Snažím sa prežívať atmosféru, o ktorej som doteraz len počúval a čítal. A odrazu ju aj žijem. Len sledujem ľudí. Som extrovert, nemávam trému, ale aj na mňa prostredie pretekov začína pôsobiť veľmi emotívne.

Práve kvôli emóciám som chodil plávať každý deň. Kvôli kolegom triatlonistom, organizátorom či domácim. Každý sa usmieva a zapraje pekný deň.

Registrácia a všetko okolo nej ide ako hodinky a s ničím nie je problém. Hneď vedľa registrácie sa nachádza Expo. Každý, kto chodí na veľké preteky, to už pozná. Ale v Rothe je to ešte o pár levelov vyššie. Človek by tu vedel minúť všetky svoje úspory, všetky veľké značky ponúkajú overené modely aj totálne novinky.

Asi najviac ľudí vždy stojí vedľa stánku Frodissimo. Je to značka najlepšieho svetového triatlonistu Jana Frodena, ktorý vytvoril vlastnú značku oblečenia, ale napríklad aj kávy. Veľmi chutila.

Na každom rohu sme stretávali Čechov i Slovákov. Nadšení sme boli hlavne z veľkých svetových hviezd, ktoré sme stretávali všade. Väčšinou len lajkujeme ich statusy na sociálnych sieťach, no teraz sme sa s nimi mohli odfotiť či prehodiť pár viet.

Plávanie

V depe bol obrovský ruch, na ten som sa však tešil. Všade stáli stovky až tisícky fanúšikov, lemovali kanál, v ktorom sme plávali, stáli na mostoch, popod ktoré sme šli. Boli všade.

Chcel som do toho skočiť aj ja. Začať bojovať, úplne naplno, ako keby šlo o všetko. Je to hromadný súboj, pritom však boj každého jedného. Podobne ako v živote. Pre mňa vždy v spojení so snahou byť lepší, rýchlejší, potvrdiť si, že sa zlepšujem. Zároveň si však musím dávať v tom “pekle” pozor a nemôžem sa nechať zožrať ostatnými “žralokmi”.

Vo vode som sa cítil príjemne. Vedel som, na čo mám, že ma čaká ešte dlhá cesta. Štartoval som z ôsmej vlny, väčšina dobrých plavcov tak bola ďaleko predo mnou. Síce nie som dokonalý plavec, ale vedel som, že by som mal byť rýchlejší, než súperi okolo mňa.

Po takmer troch kilometroch bolo tempo vo vode na moje pomery veľmi pomalé, ja som však vedel, že je to len začiatok, nemôžem sa plašiť, mám pred sebou 180 kilometrov na bicykli a maratón behu.

Bicykel

Na bicykel sadám s pohodou získanou vo vode. Začínam ľahko a opatrne. Za prvú hodinu jazdenia zdolávam približne 35 kilometrov. Aj počas druhej a tretej hodiny šliapem veľmi podobne. Mám pocit, že sa šetrím, ale v hlave mám slová svojho trénera Tomáša Jurkoviča a dalších skvelých pretekárov. Snažím sa teda nájsť rovnováhu medzi šetrením síl na beh a tempom, s ktorým som spokojný.

Keď stúpam na Solar, kopec na ktorom vás povzbudzuje asi päťdesiattisíc ľudí, začujem moderátora, ako kričí: “Rado je Slovák, aj Sagan je Slovák, ale Rado je tu a držme mu palce”. Ustrážil som si všetky emócie a bicykel dokončil na minútu presne v čase, aký som plánoval mať.

Aj počas pretekov som vnímal vysokú úroveň organizácie. Každých približne 18 kilometrov sme mali občerstvovaciu stanicu, na trase bolo tiež asi päť technických stánkov v prípade problému s bicyklom. Všade naokolo boli rozhodcovia, ktorí sledovali či nepodvádzame.

Raz spadol banán na cestu aj mne, ihneď bol vedľa mňa jeden z komisárov, ktorý ma upozornil, ale zároveň ukázal, že vie, že mi to spadlo a nezahodil som ho. V opačnom prípade by som už končil. Preto som aj všetky obaly schovával pod dres.

Príjemný šok ma čaká aj pri vjazde do druhého depa. Ihneď po príjazde mi pomáha až šesť ľudí. Zoskočiť z bicykla, doniesť moje veci, prejsť so mnou do stanu, vybrať mi veci, podať občerstvenie, to všetko majú perfektne rozdelené. Ja sa postupne dávam dokopy a vyrážam z depa za kriku divákov a povzbudzovania mojím synom.

Maratón

Trasu behu som si vôbec neštudoval a bral som to ako výhodu. Ísť “naslepo” a spoznávať ju priamo počas pretekov. Ale už na približne 8. kilometri som cítil, že niečo nie je v poriadku. “Ak si v kríze, musíš ju vyriešiť a nečakať, že prejde,” znie pravidlo skúsených ironmanov. Ja som vedel, že mám pred sebou ešte viac než 30 kilometrov, tak som sa snažil situáciu riešiť.

Podarilo sa mi to a posledné kilometre som bežal dokonca pod päť minút, cítil som sa fantasticky a užíval si to až do cieľa.

Čo som cítil?

Nič a všetko zároveň. Obrovské naplnenie a spokojnosť. No zároveň som nemyslel na nič. Chcel som len vidieť syna a dať si za odmenu pivo.

Mal som za sebou desať hodín absolútneho sústredenia, ale necítil som sa slabý. Boleli ma nohy, ale cítil som sa silný. Nepotreboval som nič riešiť, o ničom rozprávať. Len byť s mojimi najbližšími. Myslel som na rodinu, na mojich športových priateľov, na trénera, ktorý mi stále verí, na mojich poradcov.

Čo bude ďalej?

Pár rokov dozadu, keď som pretekal v rallye, platila veta, že rally nie je šport, ale životný štýl. Dnes to vnímam presne tak. Rally som vymenil za triatlon, ale vášeň vo mne zostala.

Našiel som svoju cestu, po ktorej chcem kráčať. Volá sa ironman. Dlhý ironman je športová disciplína, v ktorej sa cítim najlepšie. Napĺňa ma, dáva mi možnosť realizovať sa a zároveň mi krásne ukazuje možnosti, ktoré pred sebou mám, aby som sa mohol zlepšovať.

Zároveň by som ten pocit prial každému. Aby sme všetci hľadali to, čo milujeme a našli tie činnosti, pri ktorých dokážeme zabudnúť na čas či bolesť, ale zažívame len tú najčistejšiu radosť.

Kto je Radoslav Bujdoš?

Otec dvoch detí, ktorý sa venuje rodine a svojej práci v ťažkom priemysle. Jedenásť rokov tancoval vo folklórnom súbore, z ktorého v dospelosti prešiel do motoristického športu. Stal sa majstrom republiky a bol reprezentatom Slovenska v rallye, avšak tento šport opustil a od roku 2012 sa venuje triatlonu. Našiel sa v strednom a dlhom triatlone, v ktorých si postupne plní nové športové sny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac