Beh, ktorý nemá cieľovú čiaru: Wings for Life World Run

Aj Bratislava bude pomáhať behom. Už tretí ročník celosvetového charitatívneho podujatia na nás čaká 8.5. a bežať sa bude znova za tých, ktorí nemôžu.

Už po tretíkrát sa tento rok odohrá zaujímavá celosvetová udalosť. Bežecké preteky, ktorých hlavným cieľom nie je dosiahnuť najlepší výsledok, ale pomôcť ľudom s poškodenou miechou. Od začiatku a prvého ročníka môžete tento beh zažiť aj priamo v Bratislave.

O čo ide?

Beh Wings for Life World Run je celosvetová bežecká a vozičkárska udalosť, ktorá sa začína o 11. hodine medzinárodného času (u nás v Bratislave o 13.00 hod.) 8. mája 2016 a končí sa až vtedy, keď posledného účastníka chytí stíhacie vozidlo – Catcher Car. Nie sú to teda klasické preteky na vopred určenú vzdialenosť.

Tento beh je určený pre športovcov akéhokoľvek zamerania, od úplných začiatočníkov až po totálnu elitu, ale aj pre pre ľudí na vozíku. Môžete ho bežať ako individuálny bežec alebo ako súčasť tímu, čo je oveľa väčšia zábava, no nie?

Kde sa bude bežať?

Do pomoci ľuďom s poranením miechy prostredníctvom behu sa zapojilo, okrem Bratislavy, 33 miest po celom svete. Kompletný zoznam lokalít nájdete tu. V Bratislave sa bude bežať už po tretíkrát. Ako to vyzeralo minulý rok v máji si môžete pozrieť v tomto videu. Ako už bolo spomenuté vyššie, všetkých 34 miest beží v rovnakom čase. No zatiaľ čo v Lime, hlavnom meste Peru, bude 6 hodín ráno, v austrálskom Melbourne už bude 9 hodín večer.

Wings For Life - Catcher Car on the bridge in Bratislava

Ako funguje Catcher Car?

Ako už bolo povedané, cieľ je pre každého tam, kde ho dostihne Catcher Car. Toto auto má v sebe zabudovaných pár chytrých technológii, ktoré sa aktivujú, keď odštartujete svoj beh, a ktoré zaznamenajú vzdialenosť v momente, keď vás stíhacie auto dobehne.

Stíhacie auto vyrazí 30 minút po štarte pretekov a postupne, vždy po hodine, zrýchľuje. Vyštartuje rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu a pridáva na 16, 17, 20 a ku koncu na 35 kilometrov za hodinu.

Kto vyhráva?

Celkovými celosvetovými víťazmi sa stanú bežec a bežkyňa, ktorých stíhacie auto dolapí ako posledných. Každá krajina má tiež svojho lokálneho víťaza. Víťazmi sú však všetci zúčastnení, ktorí pomohli dobrej veci.

Čo robí Wings for Life?

Je to nadácia, ktorá financuje výskum zaoberajúci sa poškodením miechy. Celý registračný poplatok putuje priamo na výskum, čím sa celý proces urýchľujem. Vďaka registráciám sa za uplnyulé dva roky vyzbieralo viac ako 7,2, milióna eur po celom svete.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Aký je Wings for Life World Run po slovensky?

Na štarte v Bratislave sa vlani v máji stretlo až 2200 účastníkov.Medzi domácimi, ale aj zahraničnými bežcami, nechýbali ani slovenské známe mená. Akciu podporil Filip Polc či vodná kanoistka Jana Dukátová.

Motocyklový pretekár Ivan Jakeš si zas vyskúšal rolu vodiča pohyblivej cieľovej čiary Catcher-Car, a tak kazil radosť viacerým súťažiacim, keď ich na trati predbehol, a preteky tým pre nich ukončil.

Na invalidnom vozíku pretekal aj bývalý free-ride lyžiar Marián Ligda, ktorý ušiel neuveriteľných 11 kilometrov. V tíme ambasádorov ani tento rok nechýbajú všetky vyššie spomenuté mená, ku ktorým sa pridal herec a operný spevák Filip Túma, jeho kolega Róbert Jakab alebo Youtuber Daniel Gogo Štrauch. Nezáleží na profesii, ani vzťahu k behu. Všetci sa zídu s jediným cieľom – postupne prispievať k tomu, aby bola výskum nadácie Wings for Life úspešný.

Kde a kedy?

Charitatívnym behom Bratislava opäť ožije 8.mája 2016 spolu s ďalšími 33 mestami. Registrácia je otvorená. A ak by ste chceli namotivovať svojich blízkych, môžete im darovať registráciu v podobe vouchra. Tešíme sa na vás na štarte.

Registrácie a informácie o bežeckých podujatiach nájdete pod jednou strechou na portáli pre bežcov BehSity. Prihláste sa na najbližšie preteky rýchlo a jednoducho. Navyše môžete využiť špeciálnu zľavu O2 Extra výhod zo štartovného na bežeckom podujatí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

4 neNORMAlni východniari, ktorí pracujú na férovejšom Slovensku

Projekt som neNORMAlny sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby posudzovali ostatných radšej rovnocenne, s ohľadom na to, aké možnosti im život nadelil.

Rovnaký prístup ku každému a za každých okolností nie je vždy správnym receptom na spravodlivé a dobré zaobchádzanie. Nie každý totiž pochádza z rovnakého prostredia a nikto si nevyberie, kde a ako sa narodí.

Ľudia však v domnení, že konajú spravodlivo, zvyknú posudzovať všetkých bez výnimky a rovnako. Projekt som neNORMAlny, ktorý podporuje aj Férová Nadácia O2, sa snaží ľudí inšpirovať k tomu, aby posudzovali ostatných radšej rovnocenne, s ohľadom na to, aké možnosti im život nadelil.

Prinášame vám stručné portréty 5 ambasádorov z východu Slovenska, ktorí sa snažia svoje okolie v tomto smere zmeniť k lepšiemu, a od ktorých sa dá načerpať veľa inšpirácie.

Ľudmila Kolesárová

Ľudmila Kolesárová

Rodáčka zo Spiša a zároveň marketérka, ktorá svoje schopnosti využíva na pomoc ľudom v organizácii Dobrý anjel. Snaží sa upozorňovať na problémy tých, ktorí sa kvôli ťažkým životným udalostiam ocitli vo finančných problémoch a zároveň im pomáhať. Keďže sama v mladom veku prišla o otca, z vlastnej skúsenosti vie, ako dokáže chudoba človeka v živote diskvalifikovať. Dnes je úspešnou matkou dvoch detí, ktorá mení veci k lepšiemu.

Jarmila Vaňová

Jarmila Vaňová

Píšuca, rozhlasová, ale aj televízna novinárka rómskeho pôvodu pochádza z Košíc. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia. Popri tom rozvíja ďalšie aktivity v oblasti vzdelávania a výučby rómskeho jazyka. Podieľa sa na tvorbe dokumentárnych filmov zo života Rómov na Slovensku a v zahraničí. Tvrdí o sebe, že je NeNORMAlna preto, lebo nepotvrdzuje ani jeden stereotyp či predsudok, ktoré spoločnosť voči nim má.

Miroslav Šušnyák

Miroslav Šušnyák

Tento košický rodák je štvornásobným juniorským majstrom sveta a štvornásobným vicemajstrom sveta v plávaní telesne postihnutých športovcov. S plávaním začínal ako 8-ročný a za ten čas stihol vďaka tomu precestovať takmer celú Európu ale aj Juhoafrickú republiku.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Momentálne sa pripravuje na letnú paralýmpiádu v brazílskom Riu de Janeiro. Bohužiaľ, nie vždy sa stretáva s férovým pristupom svojho okolia. Na sústredení na Srí Lanke ho spolu s tréningovým kolegom vpustiť do plaveckého klubu, kde mali zaplatené tŕeningy. Ako telesne postihnutí by im totiž mohli kaziť reputáciu.

Marek Roháček

Marek Roháček

Prešovčan, no hlavne spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Návrat, odborník na  rodinné formy starostlivosti o opustené deti, sanáciu rodín v kríze a sociálnoprávnu ochranu detí. Pracuje na tom, aby čím viac detí našlo náhradnú rodinu, namiesto toho, aby ostávali v detských odmovoch.

Ako dieťa nevedel písať diktáty, jeho najväčším problémom bolo rozlíšiť medzi “i” a “y”. Vtedy však školstvo nepracovalo s poruchami učenia. Známkovalo sa rovnakým metrom, poruchy ako dysortografia sa neriešili a deťom ostávali traumy z diktátov. Keď neskôr učil na vysokej škole, dohodol sa so študentmi, že ho môžu pokojne opravovať.

Aj keď sú životné príbehy týchto 5 ambasádorov projektu som neNORMAlny vo veľa veciach odlišné, dokazujú jedno – rovnaký meter na všetkých neznamená spravodlivé zaobchádzanie.

Viac o iniciatíve som neNORMAlny nájdete na stránke www.somfer.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac