Bežci pozor: Keňa vymyslela nové topánky pre bežcov

18. 8. 2016; Autor: Sóda, Foto: Enda

Keňa je asi najznámejšia krajina, ktorá sa na scéne vytrvalostného behu objavuje. Je to vďaka skvelým bežcom, ktorí sa pravidelne objavujú na veľkých podujatiach a vyhrávajú preteky od piatich kilometrov až po maratóny.

Myšlienka vytvoriť značku bežeckých topánok priamo z kolísky vytrvalostného behu prišla od Keňanky Navalayo Osembo-Ombati, absolventky londýnskej ekonomickej univerzity, ktorá pracovala v rôznych častiach sveta a nadobudnuté skúsenosti chce využiť na pomoc svojej krajine.

Vďaka tejto novovzniknutej značke, Enda, by chcela zmierniť vysokú nezamestnanosť mladých Keňanov, podporiť rozvoj miestnych komunít a zmeniť to, ako svet vníma Keňu. Navalayo chce, aby sa jej domov stal krajinou vyrábajúcou kvalitné produkty.

Nápad je práve vo fáze zbierania investícií cez crowd-fundingovú kampaň. Vďaka nej si môžete topánky predobjednať a poskytnúť tak výrobcom dostatok prostriedkov na výrobu. Kampaň nájdete na portáli Indiegogo.

Dedičstvo priamo z Kene

Cesta bežeckých topánok Enda trvá už 18 mesiacov, počas ktorých vznikali rôzne návrhy. Na testovaní sa podieľali aj mnohí špičkoví bežci, ktorí poskytli svoje skúsenosti. Spolupracovali aj dizajnéri z iných spoločností, ktoré už na trhu fungujú.

Okrem funkčnej stránky však tieto topánky prinášajú aj časť keňskej kultúry. Vyrábajú sa v zelenej, červenej a čiernej farbe, čo sú farby keňskej vlajky. Logo pripomína šíp, ktorý je v Keni symbolom národnej identity. Dizajn v sebe skrýva geometrické prvky pripomínajúce prírodu tejto africkej krajiny.

Topánka nesie filozofiu Harambee – spoločnými silami dosiahnuť to, čo by jednotlivec sám nezvládol. Je to zároveň oficiálne motto Kene.

Enda Iten

Trh bežeckých topánok je dnes veľmi veľký. Značiek je veľa, každá sa snaží zaujať niečím novým. Taká musí byť aj keňská topánka, ak chce uspieť. Prichádza na trh s prvým modelom Iten, ktorý by sa mal stať populárnou topánkou pre široké spektrum bežcov. Typické pre ňu sú tieto vlastnosti:

4mm drop: Drop je výškový rozdiel medzi pätou a špičkou. Štyri milimetre sú kompromis, ktorý bežcovi poskytuje dostatočný komfort vďaka vrstve peny zo spodnej strany chodidla, zároveň necháva nohu v prirodzene rovnej polohe. Väčšina dnes vyrábaných topánok, asi aj tie, ktoré máte doma, má 8mm drop.

Široká špička: Na rozdiel od klasických topánok, ktoré sa v prednej časti zužujú, majú Enda topánky širokú prednú časť, aby mal aj malíček dostatok priestoru a nebol utláčaný k ostatným prstom.

Ľahká váha: Topánky vážia 224 gramov. Pod pätou majú 21 mm a pod špičkou 17 mm, takže sú vhodné primárne na tréning, ale zároveň ich môžete obuť aj počas pretekov, kedy vďaka ich nízkej váhe na rýchlosti nestratíte.

Gumená podrážka: Asfaltové cesty a chodníky zvládnu tieto topánky hravo, ale vďaka vrstve gumy na podrážke si poradia aj s ľahkými lesnými cestami. Malé kamienky a nerovnosti nebudú vadiť vám ani vašim nohám.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Medailová nádej Slovenska na OH v Riu: Najhoršie je čakanie na preteky

Rozhovor o tom, ako vyzerá trening vrcholového chodca a aká je cesta od začiatkov až na vrchol.

čítaj viac