Miloš Kmeťko si užíva dôchodok netradične, na snowboardovej doske v Tatrách

10. 3. 2016; Autor: Sóda, Foto a video: Patrik Paulínyi

Miloš Kmeťko má 62 rokov. V zimných mesiacoch ho však nenájdete sedieť doma pred televízorom. Tak často, ako sa len dá, sa preháňa na svahoch jedného z tatranských stredísk. Učí sa nové triky na snowboarde.

Krátky videodokument od mladého slovenského filmára Patrika Paulínyho rozpráva inšpiratívny príbeh dôchodcu, pre ktorého je dôležité tráviť čas vonku s mladými ľuďmi. Odkedy Miloš Kmeťko objavil svoju vášeň pre snowboarding, neúnavne sa vracia na zasnežené svahy.

“Nie adrenalín je to, čo ma pri tomto športe drží,” vysvetľuje a dodáva: “Je to šport, pri ktorom treba neustále riešíť nejaký problém, napríklad naučiť sa jazdiť alebo naučiť sa nejaký trik.” Keďže sa vo vyššom veku nové veci učia ťažšie, pred každou sezónou si niekoľko týždňov naučené “staré” triky opakuje.

Najnovšie pridal Miloš k svojim aktivitám ako je snowboarding, korčulovanie a turistika aj skateboarding. Tiež si otvoril snowboardovú akadémiu pre deti, v ktorej vychováva nových jazdcov. Pretože podľa jeho slov “v 60-ke život nekončí, v 60-ke sa život ešte len začína.”

Miloša nevnímame ako bláznivého dôchodcu, ale ako člena partie

“Bolo to pár rokov dozadu, keď sme s kamošmi snowboardovali a zrazu za nami prišiel starší pán. Spýtal sa, či si môže s nami vyskúšať zajazdiť na prekážkach v snowboardovom parku,” spomína autor videa Patrik Paulínyi na to, ako stretol Miloša po prvý krát. “Vtedy sme si mysleli, že ho to prejde po prvom páde.” 

Neprešlo. Odvtedy spolu s Milošom tvoria chalani na svahu jednu partiu.

Krátky dokument JUST Go mal dodnes viac ako 300 000 prehratí a bol zaradený medzi výber videí odporúčaných samotnými zamestnancami Vimea. Premietali ho na množstve festivalov po celom svete (napr. Chamonix Adventure festival, International Sports Film Festival Amsterdam alebo Zooppa film festival Seattle), na festivale Horyzonty získal v roku 2015 cenu poroty.

Zábery sú natáčané v Nízkych Tatrách, Jasnej a okolí Liptovského Mikuláša, odkiaľ Miloš Kmeťko aj Patrik Paulínyi pochádzajú.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

10 tisíc krokov denne: Na čo je to dobré a kedy je to príliš veľa?

Chôdza pomáha činnosti srdca, ale posilňuje tiež svaly. Je zadarmo a môžete ju robiť kdekoľvek, tak prečo nezačať hneď?

čítaj viac