Na čo sa v obchode opýtať pri výbere čelovej lampy

Night Run - headlamp

17. 5. 2016; Autor: Sóda, Foto: Phil and Pam Gradwell

Nočný beh je skvelé dobrodružstvo. Avšak môže sa ľahko zmeniť na menej príjemný zážitok, v niektorých prípadoch až nebezpečný. Prvým dôležitým momentom, ktorý o tom rozhoduje ešte predtým, než vybehnete, je výber správnej čelovej lampy podľa vašich potrieb.

Čelovky dnes nájdete v supermaketoch, môžete si ich objednať cez internet alebo vyskúšať a nechať si poradiť v špecializovaných športových či outdoorových predajniach.

Pri výbere tej správne je niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali dávať pozor, porovnávať možnosti jednotlivých modelov. My sa dnes zameriame na jednoduché vysvetlenie, na čo sa zamerať, ktoré funkcie a paramatre musí dobrá bežecká čelovka spĺňať.

Dosvit

Veľmi jednoduchá metrika, ktorá znamená, ako ďaleko budete vidieť. Minimum je 20 metrov, pri najnáročnejších režimoch je to cez 100 metrov. Líši sa tiež šírka svetla, vidieť tak môžete kratšiu vzdialenosť, ale širší horizont.

Doba svietenia

Momentálne dostupné čelovký ponúkajú viacero režimov, v ktorých môžu fungovať. Od toho sa automaticky odvíja aj doba, počas ktorej dokáže svietiť. Aj tie najvýkonnejšie režimy však zabezpečia svetlo na minimálne 5 až 6 hodín, pri tých jednoduchších sa môžete dostať k 20 hodinám.

Autor: Oskar Karlin
Autor: Oskar Karlin

Režimy svietenia

Základné čelovky ponúkajú jeden všeobecný režim. Pri drahších modeloch existuje možnosť naprogramovať si vlastný režim, ktorý si do čelovky nahráte cez pripojenie k počítaču. Môžete si zvoliť, ako ďaleko a silno budete svietiť, prípadne ako veľmi sa vám zmenší lúč, keď prejdete do svetlejšieho prostredia.

Reactive lightning

Technológia, ktorá dokáže šetriť výdrž tým, že prispôsobuje intenzitu svietenia v reálnom čase, podľa aktuálnych svetelných podmienok. Ak teda vyjdete z tmy do svetla, napríklad na osvetlenú ulicu, automaticky sa intenzita zníži a naopak.

Nabíjanie

Stále nájdete na trhu čelovky, ktoré majú v sebe klasické alkalické AA alebo AAA batérie, avšak prevládajú už tie, ktoré sa dobíjajú priamo zo zdroja cez USB kábel.

Využite Extra zľavu, zaregistrujte sa na MoonRun a môžete svoju čelovku otestovať priamo v akcii.

Váha

Od 50 g až po niekoľko stoviek. V základných modeloch sa väčšinou čelovky pohybujú pod sto gramov, ak však potrebujete externú batériu, musíte počítať s väčšou hmotnosťou.

Cena

Samozrejme, veľmi dôležitým faktorom výberu čelovky je aj cena. Tá začína niekde pri 10 €, za ktoré nájdete základné modely, až po modely, ktorých cena stúpa ďaleko za 100 €. Započítať do potrebných nákladov môžete aj náhradnú batériu.

Ponuka je naozaj široká a je len na vás, aby ste si správne určili, aká čelovka je pre vás tá správna. Každopádne odporúčame, aby ste ju nosili, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že si predĺžite výlet a práve čelovka vám môže pomôcť, aby ste domov trafili a pribehli pokojne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Nechce sa vám behať? Skúste bicykel

Cyklistika sa - popri behu - teší na Slovensku mimoriadnej obľube u ľudí všetkých vekových kategórií. Vedeli ste však, že tieto dva mimoriadne obľúbené športy sa navzájom dopĺňajú?

čítaj viac