Nový bežecký startup: Slovensko-český tím sa pokúša preraziť na Kickstarteri s ponožkovými topánkami

7. 6. 2016; Autor: Sóda, Foto: Skinners

V ostatnom čase trend bosej obuvi získava na sile. Neutíchajúca diskusia o tom, či je lepšie nosiť klasické topánky s vysokou podrážkou a ochranou päty alebo tenkú a ultraľahkú obuv pripomínajúcu chôdzu naboso má svojich priaznivcov na oboch stranách.

Na trhu sa objavili najskôr topánky s minimálnou podrážkou, neskôr dokonca bežecké sandále. Momentálne sa objavil ďalší výrobok v tomto segmente, ktorému môžeme dať označenie revolučný – obuv, ktorá na prvý pohľad pripomína ponožku, ale plní funkciu topánky. Zoznámte sa so Skinners.

Česko-slovenský tím skúša preraziť na trhu so športovou obuvou hneď celosvetovo, cez platformu Kickstarter. Ich pôvodný plán bol vyzbierať 10 000 dolárov, túto hranicu však dosiahli už za 6 hodín po otvorení kampane. Ešte neuplynulo ani 24 hodín od spustenia a momentálne prekročili 21 000 dolárov.

Rýchlosťou naplnenia svojho cieľa sa tak táto kampaň radí k tým najúspešnejším, ktoré vznikli mimo USA. Ešte dôležitejší je fakt, že súčasťou tímu a spolustrojcom úspešnej kampane je aj Slovák.

Topánky alebo ponožky?

Skinners nie sú plnohodnotnou náhradou obuvi. Slúžia pre občasné používanie v neextrémnych podmienkach.

Ale výrobcovia neradi používajú zaradenie do kategórie ponožiek, preto si radšej vytvorili vlastné označenie “ponožkobotky”. Pravda je však taká, že ich obúvate na bosú nohu bez ponožky a zároveň si na ne už žiadne topánky dávať nemusíte.

Ako to celé začalo?

Petr Procházka je mladý Čech, ktorý po úspešnom skončení školy začal svoju vysnívanú kariéru právnika. Tú však veľmi skoro ukončil a začal pracovať v Nórsku ako kuchár.

Okrem práce veľa cestoval a vždy mal jeden problém – pri cestách s malým ruksakom mu polovicu priestoru zaberali náhradné topánky.

Rozhodujúcim momentom bola diskusia s kamarátom, ktorý sa zotavoval zo zranenia nohy a nemohol nosiť klasické topánky, do ktorých nohu buď nevmestil, alebo mu komplikovali hojenie.

Petr sa tak rozhodol nájsť riešenie na oba problémy. Vytvoril ručne prvý prototyp, ktorý sám denne testoval na rôznych povrchoch, za rôznych podmienok.

Skinners aj pre nešportovcov

Nedá sa povedať, že by bol len jeden účel, pre ktorý je táto novinka vhodná. Ponožkové topánky využijete keď:

Športujete. Kolieskové korčule, beh, cvičenie. Je v podstate jedno, ktorý šport je váš najobľúbenejší. Môžete si ich zbaliť a vziať do posilňovne, mať so sebou ako náhradné bežecké topánky alebo využiť na prezutie, keď si vyzujete korčule po tréningu.

 

Chodíte. Do práce, na nákup či prechádzku. Vďaka neutrálnemu dizajnu nemusíte riešiť, kam v Skinners pôjdete. Hodia sa k akémukoľvek odevu, takže ich môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Cestujete. V lietadle, vlaku či autobuse. Počas dlhých presunov nemusíte mať na sebe ťažké a nepriedušné topánky. Môžete v nich aj šoférovať.

Ale sú tu aj rozdiely, ktoré Skinners na nohe prinesú do vášho života:

Trénovanie svalov a šliach. Po tom, ako ste roky chodili v topánkach, nohy nie sú zvyknuté, aby chodili bez nich. Či v nich budete behať alebo len chodiť na prechádzky, musíte začať pomaly a postupne.

Zacítite kamienky a nerovnosti. Zo začiatku ich určite budete cítiť. Postupom času si však zvyknete, zároveň sa naučíte, ako došľapovať tak, aby ste chodidlo ochránili.

Voľnosť a sloboda. A to je to najdôležitejšie. Budete mať ľahšie nohy, bez ťažkých topánok na nich. Ten pocit sa vám určite bude páčiť.

skinners
skinners
skinners
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Dvadsaťtriročná slovenská freediverka sa po rekord ponorila až do hĺbky 93 metrov

Aké je to potápať sa so žralokmi v Karibiku, či dotknúť sa dna morskej diery The Blue Hole?

čítaj viac