Odkiaľ pochádzajú tanečné trendy, ktoré tu ešte pred 20 rokmi neboli

17. 3. 2016; Autor: Sóda, Foto: Riverpark Dance School

Charakter doby odzrkadľuje mnoho vecí. Málo čo však tak ostáva v pamäti tak výrazne ako móda, hudba a koniec koncov aj tanec. Každá mladá generácia mala ten svoj, ktorý nezriedka poburoval tú staršiu. Naši starí rodičia mali swing alebo rocknroll, potom zase vládlo disco a dnes je to už široké spektrum rôznych štýlov, v ktorých je niekedy ťažké sa zorientovať.

Prinášame vám preto prehľad tanečných štýlov, ktoré pred dvadsiatimi rokmi ešte neexistovali, no čoraz viac sa presadzujú medzi tanečníkmi. Niektoré tú ostanú dlhšie, iné možno rýchlo upadnú do zabudnutia. Čas ukáže.

Vogue

Vogue je tanečný štýl, ktorý nesie meno známeho módneho časopisu, no jeho korene siahajú do New Yorku 18. storočia. Ako tanec vznikol až v 80. rokoch minulého storočia. Inšpiráciou tohto štýlu boli najmä krásne speváčky a modelky, ktorým sa chceli mnohí podobať. Ide o výrazne štylizovaný tanečný prejav, ktorý sa prezentuje lineárnymi pohybmi pevných rúk.

Vogue môžete vidieť aj v mnohých hudobných videoklipoch. Tento štýl preslávil klip k rovnomennej piesni od Madonny (1990), dá sa však vidieť aj v novších klipoch interprétok ako Beyoncé & Lady Gaga (Video Phone), Britney Spears (If U See Amy), Willow Smith (Whip My Hair), Christina Milian (Dip It Low), Kat Deluna (Drop It Low) a pod.

Rozlišujeme pri ňom tri prístupy:

Old way

Vznikol ako prvý, v 80. rokoch. Inšpiráciou boli vojaci, hieroglyfy a modelky v časopisoch. Prvkami sú pózy, gymnastické prvky, “presné ruky” vytvárajúce línie, tvary a obrazce. Tancuje sa prevažne na disco hudbu.

New way

Vyvinul sa z Old way príchodom novej generácie. Všetky pohyby rúk sa zrýchlili a zmaximalizovali. Dôvodom je aj zmena hudby a začiatok éry housu. New way využíva gymnastické prvky, šokujúce efekty pre diváka, a pritom si ponecháva ladné línie, eleganciu a vznešenosť.

Vogue femme

Tiež sa vyvinul z Old way a ide o spojenie tých najženskejších prvkov. Nepodobá sa ani jednému z predošlých štýlov. Vogue femme môže byť veľmi jemný a ženský a na druhej strane veľmi rýchly, extrémny, akrobatický. Tancuje sa do takzvaných “vogue beats” a je to najpopulárnejší štýl v rámci Vogue.

Waacking

Waacking patrí medzi urban/street (mestské/pouličné) tanečné štýly. História Waackingu sa začala písať počas disco éry približne v roku 1970 na západnom pobreží USA, presnejšie v kluboch Los Angeles.

Pre Waacking sú typické rýchle kontrolované pohyby ramien a rúk do rytmu hudby spojené s posingom (pózovaním) a tiež footworkom (práca nôh). Pri Waackingu sa prikladá veľký dôraz na muzikálnosť, interpretáciu a cítenie hudby, keďže každý tanečník ma špecifické vnímanie hudby a rytmu.

Nikto nevie povedať, kto bol jeho zakladateľom. Na vzniku tanečného štýlu sa podieľalo veľa ľudí a každý z nich si do tohto štýlu priniesol niečo nové a vlastné. Waacking preslávila americká televízna show Soul Train, kde si pozornosť verejnosti získali tanečníci ako Tyrone Proctor, ktorého pohyb a švihanie rúk do hudby bolo neopísateľné.

Proctor, niektorými označovaný aj ako “otec waackingu”, začal trénovať malú skupinu tanečníkov v New Yorku, no neskôr sa kvôli lepším príležitostiam presťahovali do Los Angeles.

Waacking sa vracia do tanečných štúdií a nočných klubov. Potom, ako bolo založené medzinárodné zoskupenie Imperial House of Waacking v roku 2008, si razí cestu späť na tanečné parkety po celom svete.

Jediný slovenský tanečník a zakladateľ slovenskej komunity The Slovak Waackers, ktorý sa môže pýšiť členstvom v IHOW je Andrej Teslík (Addy). Tento titul mu bol udelený práve samotným legendárnym Tyronom Proctorom.

Street jazz

Street jazz kombinuje prvky viacerých tanečných štýlov, vznikol ich vzájomným prepojením. Nájdete v ňom nádych baletu, funku či hip hopu. Je to mix krokových variácií, otočiek, často s prímesou akrobacie.

Street jazz nekladie najväčší dôraz na techniku – nedočkáte sa pri ňom hodnotenia pohybov ako zlých alebo technicky nečistých, nahrádzajú ich pojmy individualita a energia. Prostredníctvom tanečných póz a dynamického pohybu sa rozvíja izolované používanie jednotlivých častí tela a zveľaďujete svoj pohybový prejav.

Dancehall

Dancehall je tanec doslova v „horúcom“ rytme, pochádzajúci z Jamajky. Vznikol v 70. rokoch ako rýchlejšia verzia Reggae. Je rytmický, energický a plný zaujímavých krokov.

Dancehall je veľmi obľúbený party tanec plný zábavy a sexy exotických pohybov v štýle hudby Seana Paula.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Bežci, týmito cvičeniami spevníte stred tela

Ak radi beháte alebo rozmýšľate, že by ste behať začali, mali by ste sa zamyslieť nad pevnosťou stredu svojho tela. Tieto silové cvičenia môže robiť každý. Nielen bežci.

čítaj viac