Pozrite sa, na čom jazdí 24 slovenských fixie bikerov

Odkaz newyorských cyklokuriérov žije aj v slovenských uliciach.

30. 10. 2015
Autor: Tomáš HolubFoto: Nora Saparová, Jakub Čaprnka
30. októbra 2015

V 70-tych rokoch sa v New Yorku odohrala malá revolúcia v cyklistike, ktorú odštartovali kuriéri. Jazdili v každom počasí a často museli nechávať bicykle len tak na ulici.

Hľadali preto čo najjednoduchší typ bicykla, ktorý by bol nezaujímavý pre zlodejov, a zároveň “nepokaziteľný”.

Odpoveďou bol dráhový bicykel s pevným prevodom, po novom nazývaný fixie (z angl. fixed gear). Spĺňal všetky ich nároky.

Bol jednoduchý, trvácny, a zvládal aj nešetrnú a nebezpečnú jazdu s častými pádmi bez väčšej ujmy. Cyklistický svet sa najprv pozeral na fixie jazdcov pomedzi prsty a používanie bicykla bez nezávislých bŕzd označoval za hazardovanie.

Napriek tomu sa popularita tohto typu bicyklov rozšírila z New Yorku do celého sveta. Pevný prevod tak už nebol len charakteristikou cyklokuriérov. Začali vznikať nové štýly jazdenia a nové fixie komponenty si našli miesto na trhu.

Fixies nie sú v našich končinách novinkou. Rovnako ako v Amerike, aj u nás si jazdci svoje fixie prispôsobujú vlastnostiam, ktoré pri jazde preferujú. V uliciach ich stretávame na rôznych typoch fixie – od pamätníkov z čias minulých, až po najmodernejšie špeciály využívajúce najlepšie dostupné technológie a materiály.

Fixie prezentuje svojich majiteľov dizajnom i rôznymi osobitosťami na bicykli, či už sú to značky, nevšednosť komponentov alebo ich historická hodnota.

Pozrite sa, ako dvojica fotografov Nora Sapárová a Jakub Čaprnka túto subkultúru zachytili v slovenských uliciach.

SDSC_9407
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.