Tajomstvo efektívneho tréningu: Nájdite si sparing partnera

28. 10. 2016; Autor: Sóda, Foto: Asset LLC

Neviete sa motivovať športovať pravidelne? Riešenie je vcelku jednoduché a nenásilné – nájdite si parťáka. Potvrdzujú to aj vedci. Podľa výskumu publikovaného v Žurnáli experimentálnej sociálnej psychológie, vám prospeje už aj príležitostný tréning vo dvojici. Dokonca aj virtuálny.

Vedci v spomínanom výskume zisťovali, ako tímová mentalita ovplyvňuje myslenie. Psychológovia z Univerzity v Stanforde vykonali päť experimentov, pri ktorých testovacie skupinky pozostávali z troch až piatich účastníkov. Tí sa snažili poskladať puzzle.

V tíme to išlo lepšie

Niektorí účastníci sa už predtým stretli v skupinách a následne ich poslali do oddelených miestností, aby skúsili poskladať to, čomu verili, že je ich časť toho istého puzzle. Iní účastníci skladali puzzle sami ‒ nevedeli, že s niekým spolupracujú.

I keď všetci v podstate pracovali sami, tí, ktorí si mysleli, že boli v puzzle tíme, pracovali na riešení o 48 percent dlhšie. Tímoví hráči taktiež aktivitu ohodnotili ako zaujímavejšiu a boli viac motivovaní dokončiť ju. Podľa vedcov trénovanie v tíme pomáha zmeniť naše myslenie z práce na hru. Pozrite sa na to takto ‒ keď ste vo fitku s kamarátom, váš tréning je zároveň aj sociálnou interakciou. A ako ukázala štúdia, nemusíte byť spolu ani v jednej miestnosti, aby ste tento efekt pocítili.

Takže, ak si pôjdete nabudúce zabehať s kamarátom, je pravdepodobné, že vydržíte dlhšie a bude vás to viac baviť.

Pomôžu aj virtuálni kamoši

Používanie mobilných aplikácií v súťažení s inými ľuďmi vám môže pomôcť prekonať ten povestný extra kilometer na bežiacom páse, len aby ste sa ocitli na vrchu tabuľky. Inak povedané, v rámci vášho tréningu dostávate, okrem uspokojenia z dosiahnutia vášho osobného cieľa, ešte niečo naviac.

Ďalším doležitým faktorom je zvyšovanie výkonnosti. Mať vo fitku sparing partnera vám síce dopomôže k pocitu zodpovednosti, ale ak si chcete tréning naozaj užiť, a cítiť sa počas neho viac motivovaný, urobte si z tréningu zábavu, nie povinnosť.

Ako to všetko viete využiť, ak trénujete osamote? Zoberte pár priateľov a zaregistrujte sa do tej istej fitness aplikácie, tak, aby ste si vedeli sledovať pokrok. Aplikácie ako: MyFitnessPal, MapMyFitness a UA Record sú skvelými tipmi kde začať. Dokonca si viete stanoviť skupinové ciele alebo súťažiť proti skupine priateľov či kolegov namiesto medzi sebou.

A aby bolo jednoduchšie ísť na hodinu spinningu aj v nedeľu ráno, urobte si z toho priateľskú stretávku a potom spolu choďte na neskoré raňajky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Tréner radí: 8 tipov, aby bola nová bežecká sezóna tou najlepšou

Jar je už definitívne tu a s ňou aj nová bežecká sezóna. Vyťažte z nej maximum.

čítaj viac