Začnite behať v teréne. Bude vás to baviť viac

11. 10. 2016; Autor: Sóda, Foto: David Marcu

Začiatky s behom sú pomalé a opatrné. Väčšina z nás začínala v okolí domova, na sídlisku alebo na najbližšom ihrisku. V dnešnej dobe však môžete nájsť stále viac bežcov aj na lesných chodníčkoch či v horách.

Beh v prírode má svoje čaro, prináša benefity, ktoré vám cestný beh nedokáže dať. Tie hlavné, kvôli ktorým sme sa k trailovému behu dostali aj my, sme vám zhrnuli:

Spálite viac energie

Počas behu v prírode dokáže vaše telo spotrebovať až o 10 % viac energie než pri behu po ceste. Dôvodov je viacero. Hlavnou výhodou je, že bežíte na nerovnom povrchu, pri dopadoch a odrazoch je teda potrebná väčšia sila dolných končatín.

Taktiež musíte preskakovať a uhýbať sa rôznym nástraham. A nakoniec musíte mať neustále pripravenú aj hlavu, ktorá svojou aktivitou taktiež spaľuje energiu a prispieva k tvorbe endorfínov po výkone.

Zlepšíte si rovnováhu

Kamene, konáre kríkov a korene stromov. Nástrahy, ktoré čakajú v lese na bežcov sú rôzne, práve preto treba byť neustále v strehu. Treba mať pripravenú hlavu, zároveň aj ruky, ktorými môžete prípadný problém ľahko vyriešiť.

Počas behu v lese musíte pozerať pred seba, aby ste videli, čo vás o krok, dva čaká. Zároveň musíte sledovať to, kam momentálne kladiete nohu, aby vás nič neprekvapilo. A do toho ešte periférne sledovať aj okolie, aby neprišlo neočakávané prekvapenie zo strany.

Lepší vzduch

V centre mesta či na sídlisku, všade ste blízko áut, ktorých je dnes veľa a každým dňom viac. Kým prejdeme na elektroautá, ešte to potrvá, dovtedy budeme musieť dýchať výpary z výfukov, ktoré telu nerobia dobre.

Práve počas behu potrebuje organizmus vymieňať vzduch a dostávať nový, čerstvý. Eliminujte preto škodlivé látky z výfukov a choďte behať tam, kde autá nestretnete. Bude to bezpečnejšie a zdravšie. Na výber máte lúky, polia, lesy, určite aj okolo vás ich je niekoľko.

Krajšie výhľady

Paneláky, betónové kancelárske budovy či sklenené obchodné centrá. Dnes ich vidíme na každej ulici a pri mestskom behu nám neostáva nič iné, len tento fakt akceptovať a behať pomedzi ne.

Beh v lese vám však otvorí zelené plochy, výhľady na celé doliny a možno stretnete aj nejaké zvieratká. Vidieť to na vlastné oči je ako tisíc fotiek, ktoré uvidíte online.

Posilníte celé telo

Lesný beh, ako každý iný beh, je hlavne o silných nohách. Práve v nerovnom teréne zapájate vo väčšej miere aj iné časti tela. Pri udržiavaní rovnováhy, napríklad keď skočíte na kameň či koreň stromu, namáhate hlavne strednú časť tela, rovnako tak ruky a ramená.

V teréne bežci často využívajú aj ľadvinky či batohy, vďaka ktorým môžu mať po dobehu svalovicu aj na svaloch chrbta či rúk, keďže nohy sú na záťaž zvyknuté. Niektorí bežci dokonca zámerne využívajú záťažové vesty, aby si tréningy ešte viac sťažili.

Naberiete inšpiráciu a motiváciu

Iné prostredie, iné myšlienky, nové a kreatívne nápady. Nielen ľudia, ktorí pracujú v kreatívnom prostredí by mali meniť prostredie, aby našli nové myšlienky. Výlet do prírody odporúčame všetkým, každý si tam niečo nájde.

Okrem nových myšlienok ponúka lesný beh aj priestor na vzdialenie sa od každodennej reality. Či už práca, škola alebo iné povinnosti, všetky ich dokážeme počas behu v prírode vypustiť z hlavy a myslieť len na ďalší krok.

Nové priateľstvá

Príroda a beh v nej je vášeň, ktorá spája ľudí. S bežcami v lese zdieľate niečo, čo nemusíte vedieť presne pomenovať, ale vďaka tomu s nimi zažívate podobné príbehy, skúsenosti a zážitky, a viete si navzájom pomôcť, keď potrebujete.

Môže sa stať, že po jednom spoločnom behu budete mať nového sparing partnera, ktorého poznáte len pár hodín, hoci máte pocit, že sa poznáte roky.

Šetríte svoje kĺby

Počas behu v teréne využívate mäkkšiu podložku, či už je to tráva alebo lesná cestička. Pri dopadoch a spätných odrazoch sa tak nohy neodrážajú tvrdo ako od asfaltu, ale oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie.

Svoje kĺby a šľachy tým šetríte, nie sú po tréningy tak zničené a dokážu sa zregenerovať rýchlejšie.

Beháte v teréne aj vy? Alebo máte iný názor? Podeľte sa o skúsenosti v komentároch na Facebooku Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Najlepším parťákom na behanie môže byť aj telefón

Otestovali sme pre vás tri najpoužívanejšie bežecké aplikácie. Oplatia sa?

čítaj viac