12 pozoruhodných výtvorov, ktoré vznikli vďaka 3D tlači

Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

18. 2. 2016; Autor: Sóda, Titulné foto: Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

Trojrozmerná tlačiareň dokáže na základe digitálnych dát vytvoriť akýkoľvek trojrozmerný (3D) objekt. Stačí pripraviť jeho model v počítačovom programe a poslať dáta do tlačiarne.

Postupným pridávaním tenkých vrstiev sa vytvára verná kópia počítačového modelu. Ak sa napríklad tlačia predmety väčšie ako je výrobná kapacita tlačiarne, vytlačia sa najprv jednotlivé časti modelu a následne sa poskladajú podobne ako lego. Možnosti 3D tlače sú preto takmer neobmedzené.  Vybrali sme dvanásť vecí, o ktorých by zrejme nik nepovedal, že sa dajú týmto spôsobom vyrobiť.

1.Pizza

NASA sponzorovala výskum 3D tlače jedla, aby mali astronauti vo vesmíre pestrejšiu a chutnejšiu stravu. Tlačiareň pizze má tri tonery- na cesto, na syr a na omáčku.

2.Gitara

Dizajnér Olaf Diegel vlastní firmu Cubify 3D Systems, ktorá vyrába, alebo skôr, “tlačí” gitary na mieru. Pred rokom a pol sa uskutočnil dokonca prvý koncert kapely, ktorá hrala iba na hudobných nástrojoch vytvorených pomocou 3D tlače.

3.Objektív fotoaparátu

<a href="http://suzuki11.tumblr.com/" target="_blank">, Zdroj: Fab.Lens</a>
, Zdroj: Fab.Lens

Objektívy sú komplikované technické zariadenia s dokonale vybrúsenými šošovkami, náročné na zhotovenie. Vcelku uspokojivo sa však podarilo optiku napodobniť aj pomocou 3D tlače, kde sklo v šošovkách nahradil akrylát, ktorý bol ešte dodatočne orezaný laserom a opracovaný ručne.

4.Model embrya

Namiesto fotky z ultrazvuku ponúka japonská spoločnosť ako spomienkový predmet pre budúcu mamičku 3D model jej budúceho bábätka. Len za 1 275 dolárov.

5. Slovo

3D prívesok O2

Povedzte niekomu “Ľúbim ťa” a darujte mu toto vyznanie na prívesku, ktorý môže nosiť stále pri sebe. Pomocou počítačového programu sa z nahrávky vášho hlasu (zvukovej stopy) rotáciou vytvorí jej 3D model, z ktorého vznikne malý prívesok.

6.Aston Martin DB5

Skyfall Aston Martin

Tvorcovia filmu Skyfall vytvorili pomocou 3D tlače repliku kultového auta Jamesa Bonda v mierke 1:3, aby ju následne nechali havarovať, prevŕtať guľkami a zapáliť.

7.Mikroskopické pretekárske auto

Viedenská technická univerzita vyrobila viacero voľným okom nerozlišíteľných objektov o veľkosti zrnka piesku. Ide napríklad o autíčko Formuly 1, londýnsky Tower Bridge či katedrálu.

Ich rozmery sa pohybujú v nanometroch (napríklad autíčko má na dĺžku približne tretinu milimetra). A dôvod toho celého? Má ísť o demonštráciu možností 3D tlače.

8.Obytný dom

3D print obytný dom
Zdroj: 3dprint.com/

Okrem dvojposchodovej vily a niekoľkých domov, postavila čínska spoločnosť WinSun pomocou 3D tlače už aj 6-poschodovú kancelársku budovu. Kusy, z ktorých je zložená, boli vytlačené, prevezené a zmontované priamo na mieste stavby.

9.Mäso

Dnešná technológia umožňuje pomocou 3D tlače vytlačiť aj mäso. Funguje to tak, že sa pomocou biopsie odoberú zo zvieraťa kmeňové bunky. Bunkovým delením sa postupne získa dostatočné množstvo organickej hmoty (stovky tisíc živých buniek), ktorou sa naplní “bio-toner” tlačiarne.

Výsledná chuť je vraj takmer totožná s reálnym mäsom, možno trochu menej šťavnatá. Vývoj prvého prototypu takejto fašírky zatiaľ stál 250 tisíc eur.

10.Ucho

Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine
Zdroj: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

Po desiatich rokoch výskumu sú dnes vedci schopní pomocou “biotlačiarne” vytlačiť aj chýbajúce časti tela v podobe ucha, kostí či svalstva. Tieto časti tela je možné vytlačiť pre pacienta na mieru, z jeho vlastného tkaniva. Takže po transplantácii ich telo nebude považovať za cudzie, nebude sa proti nim brániť a bude ich vnímať tak, ako by sa s nimi pacient už narodil.

Ambíciou vedcov do budúcnosti je dopracovať sa aj k “výrobe” zložitejších orgánov, napríklad obličky alebo pečene.

11.Dámske bikiny

Prvé 3D tlačené dámske plavky sú vyrobené z hi-tech materiálu s názvom Nylon 12. Je to pevné, ohýbné a vodeodolné vlákno, hrubé 0,7 milimetra.

Podľa výrobcu sú ideálnym odevom do vody. V búducnosti vraj bude stačiť, ak si žena v obchode nechá zosnímať kamerou svoje krivky a 3D tlačiareň jej takéto plavky vytlačí presne na mieru. Cena plaviek je aktuálne približne 300 eur.

12. 3D tlačiareň

3D tlačiareň model
Zdroj: reprap.org

Existujú dokonca 3D tlačiarne, ktoré dokážu vytlačiť 3D tlačiarne, respektíve replikovať samé seba. Vytlačíte si na nich všetky potrebné diely a zmontujete ich do identickej tlačiarne, ktorá budé schopná urobiť to isté. Až kým ju nebudú mať doma všetci vaši kamaráti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Ako sa v rukách modranského majstra mení hlina na krásny riad

Nápadu mladej dizajnérky sa chytil skúsený hrnčiar a takto vyzerá výsledok.

čítaj viac