20 šikovných vecí, ktoré by ste mali zaradiť do festivalovej výbavy

Či už patríte medzi oddaných nadšencov alebo ste nováčik, ktorému na postavenie stanu nestačí ani osem rúk, ste tu správne.

Mnohí z nás si leto bez festivalov nevedia predstaviť. Okrem silného hudobného zážitku prinášajú festivaly aj, povedzme silné, no menej príjemné zážitky spojené napríklad s ťažším večerom a ešte ťažším ránom, nadmerným teplom, silným dažďom či bojovými podmienkami v oblasti hygieny. Festivaloví veteráni už už majú tieto veci dávno vychytané a vedia, ako si niekoľkodňové provizórium spríjemniť. Ak nie ste ten typ, ktorý postaví stan jednou rukou, ste tu správne.

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko šikovných vecí, ktoré vám uľahčia život v stanovom mestečku alebo aspoň spríjemnia pohodové festivalové chvíle vám a vašim kamarátom.

Kladivko

Prvá vec, po ktorej festivalový zelenáč zatúži hneď po príchode. Pretože zapichnúť stanový kolík do presušenej kamenistej zeme je niekedy nadľudský výkon. Môžete sa spoliehať, že niekto predsa len to kladivo v okolí mať bude, ale ak si ho vezmete so sebou, uľahčíte si kus práce, ušetríte čas a pár skrivených kolíkov, ktoré by ste sa snažili zatlačiť do zeme nohou.

Kempovacia stolička

Aj keď kempovacie stoličky málokedy prežijú niekoľko festivalov za sebou, túto investíciu neoľutujete. Vysoký level festivalového pohodlia oceníte pri doobednom čakaní na večerný program. S kamarátmi sa zrejme o ňu pobijete.

Pončo do dažďa

Aj keby predpovede hlásia nonstop slnečno, vždy pripravte sa na všetky vrtochy počasia. Pršiplášť (alebo aspoň nepremokavá vetrovka) by mal byť vašou povinnou výbavou. Hravé farebné pončo oživí každý upršaný deň. Tenký jednorazový plášť zaberie minimum miesta a môžete ho mať okamžite poruke.

Igelitové vrecia na oblečenie a na smeti

Posledná vec, ktorú chcete, je mať mokré a zablatené oblečenie len tak pohodené v stane alebo medzi čistými a suchými vecami. Ak nemáte možnosť ho vysušiť a očistiť, tak igelitka alebo igelitové vrece bude vaša záchrana. Navyše, ak náhodou príde chladná noc, ochránia suché veci pred zvlhnutím. Jednu igelitku vyčleňte na smeti, snáď netreba vysvetľovať prečo.

Dezinfekcia na ruky

S hygienou to môže byť niekedy zložité. Dezinfekčný gél alebo sprej na ruky oceníte najmä pred jedlom a po návšteve festivalových WC.

Externá batéria na mobil

Kde sú tie časy, keď priemerný mobil nestretol nabíjačku 10 dní a vôbec mu nechýbala. Týmto časom odzvonilo s príchodom smartfónov. Festivaly síce pohotovo zareagovali na mizernú výdrž ich batérií vybudovaním „nabíjačkární“, kde si mobil nabijete. Na pár hodín ste ale bez telefónu.

To by až tak nevadilo, no o nabíjanie je vždy extrémny záujem, čo sa odráža v dĺžke čakania, kým prídete na rad. S externou batériou má mobil „šťavu“ vždy a keď sa po niekoľkých nabíjaniach minie, jednoducho ju dáte v stánku nabiť a mobil môžete mať stále pri sebe.

Štuple do uší

Ste typ, ktorý musí byť na každom koncerte v prvom rade? Potom vám uši poďakujú, keď ich dva či tri dni nebudete týrať  pri duniacich reproduktoroch. V bezprostrednej blízkosti budete cez ne aj tak počuť všetko, v noci zase nebudete mať problém zaspať pri hlasnej hudbe a baviacich sa ľuďoch.

Klobúk

Znie to možno ako triviálna vec, no už len jeden deň na slnku dokáže človeka pred zotmením pekne vyčerpať. A hlavne, ochránite si uši pred spálením. Kto to zažil, ten vie.

Náplaste

Ak je niečo, čo zažijete na kadom festivale, tak je to veľa chodenia. Ideálna príležitosť pre nezvyknuté nohy na nejaký ten otlak. Ak nechcete mať úplne pokazený deň, nezabudnite si pribaliť (vopred nastrihané) náplaste.

Make-upové riešenie

Dámy to majú na festivaloch predsa len o čosi zložitejšie. Ich výbava zrejme obsahuje aj nejaký ten krém či make-up, no nosiť celé balenie nemá zmysel. Ako praktický obal na malé množstvo krému postačí nádobka zo šošoviek.

Fľaša na vodu

Voda sa v stane zrejme rýchlo ohreje, no je fajn mať po ruke niečo na pitie, aby ste zakaždým nemuseli chodiť k stánkom. Navyše, ak by náhodou došlo k nejakým problémom s vodou, vždy máte aspoň nejakú rezervu.

Suchý šampón

Najmenej príjemnou, niekedy dokonca odštrašujúcou súčasť festivalov, sú hygienické zariadenia. Zásobte sa preto šikovnými produktami, ktoré vám to uľahčia. Suchý šampón na vlasy je prvá pomoc v prípade, ak sa práve necítite na hodinové čakanie na sprchu.

Vejár

Zaberie minimum miesta no v horúcom stojacom vzduchu je to pomocník na nezaplatenie.

Spacák pre dvoch

Tento netradičný outdoorový spacák poteší a zahreje každú festivalovú dvojicu. Už ho len napasovať do stanu.

Cestovný vankúš

Dá sa spať aj na zrolovanej mikine a batohu. Ale načo. Cetovný vankúšik stojí pár eur, zaberie málo miesta, no spánok budete mať onoho kvalitnejší.

Nohy v suchu

Gumáky sú povinnou festivalovou výbavou, no v baliacom priestore zaberajú príliš veľa miesta. Síce menej štýlovou, no praktickou novinkou sú vodeodolné návleky. Oproti obyčajným sáčkom nehrozí, že sa pri najbližšej mláke šmyknete.

Baterka

Baterku alebo čelovku by ste si určite mali pribaliť so sebou. Vybité mobily a blúdiaci ľudia v stanovom labyrinte bývajú súčasťou každej festivalovej noci.

Tabletky proti bolesti a aktívne uhlie

Keby niečo.

Trendy ľadvinka

Ľadvinka, štýlový doplnok deväťdesiatych rokov, je spať. Samozrejme v plnej sile a vo všetkých možných farebných prevedeniach. Ideálne pre tých, ktorí so sebou neradi vláčia ruksaky, no mobil a peňaženku si netrúfnu nosiť celý deň iba vo vreckách. Vojde sa do nej všetky užitočné drobnosti, ktoré sme spomínali vyššie.

Ochrana pred slnkom

Bolestivejšie ako spálené plecia môžu byť už len spálené pery. Opalovací krém je, predpokladáme, povinnosťou každej letnej výbavy, no často zabúdame na starostlivosť o citlivé miesta, akými sú napríklad pery. Vyhnite sa nepríjemnému oparu a zbaľte si so sebou tento rok jeden balzam s ochranným faktorom naviac.

Bonus pre fajnšmekrov

Predstavte si, že už nebudete musieť obsadzovať priestor na stany ďalším desiatim kamarátom, no namiesto toho si vytvoríte v stanovom mestečku svoju vlastnú stanovú dedinku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac