Tip od záhradného architekta: Vianočný stromček v záhrade je okrasou na celý rok

titulka

17. 12. 2015; Autor: Sóda, Titulná fotka: Flickr

Ihličnan, ktorý celý rok rastie vo vašej záhrade, môže cez sviatky ožiť a z nenápadnej rastlinky sa tak razom stane dekorácia, ktorá navodí čarovný pocit Vianoc celému okoliu.

Práve teraz cez vianočný čas, je najvhodnejšia chvíľa uvažovať, kde takýto stromček môže už o rok rásť. Zasadiť si ho do záhrady kvôli peknému výhľadu z obývačky alebo pred dom na navodenie sviatočnej nálady pre návštevy?

Len jedna správna odpoveď neexistuje. Každá záhrada je originál a dobrý návrh exteriéru myslí na naše priania ale aj možnosti priestoru. Pomôžeme vám zakomponovať symbol Vianoc natrvalo do dizajnu záhrady, aby ste sa už na jar v záhradníctve orientovali ako záhradný architekt.

Vianočná jedlička

jedlička
Zdroj: Flickr

Najčastejšia voľba, ktorú si ľudia kupujú aj do interiéru je jedla nordmanova (Abies nordmanniana). Krásne rovnomerne kužeľovitý tvar s hustými lesklými a nepichľavými vetvičkami.

Charakteristickým znakom jedle sú dva výrazné srienisté pásiky na spodnej časti ihličia.

Ihličnany vo všeobecnosti rastú pomalšie a dlhé roky bude jedla mať akurátnu veľkosť, časom však dosiahne úctyhodnú výšku aj niekoľko desiatok metrov, preto si ju radšej umiestnite v zadnej časti väčšej záhrady ďaleko od elektrického vedenia v predzáhradke.

Strieborný smrek

<a href="https://www.flickr.com/photos/wildlife_encounters/15190445393/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Strom často označovaný ako „strieborná jedlička“ je v skutočnosti smrek pichľavý (Picea pungens ´Glauca´).

Je to pevný hustý strom a jeho vetvičky bez pohnutia vydržia aj vaše najťažšie ozdoby. Treba si dať ale pozor, pretože sa proti zdobeniu bráni veľmi pichľavým ihličím.

Ako v predchádzajúcom prípade, aj smrek bude časom naozaj veľkým stromom a potrebuje veľa priestoru.

Spojenie toho najlepšieho

<a href="https://www.flickr.com/photos/taedc/6457281037/in/photostream/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Možnosťou, ako spojiť jemnosť jedličky a striebornú farbu smreku a to všetko v menšom balení je jedla srienistá (Abies concolor). Kompaktnejšieho vzrastu sú najmä kultivary: Abies concolor ´Glauca´, ´Compakta´, ´Blue cloak´. Dobre znáša exhaláty v centre mesta, preto je vhodná aj ako ozdoba ulice. Pasuje aj do čistého luxusného dizajnu, aj menšej záhrady.

Borovica

<a href="https://www.flickr.com/photos/50697352@N00/7988947787/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Možno máte bližší vzťah k boroviciam. Majú príjemnejší zaoblenejší habitus ako bežný ihlanovitý tvar ihličnanov. Existuje množstvo druhov, ale najvhodnejšie do takmer každého exteriéru sú kultivary Pinus nigra ´Nana´ alebo ´Helga´ – pekné tmavé husté borovice, ktoré nemajú vysoké nároky. Kombinujte ju s jemnými listnatými stromami a okrasnými kvitnúcimi krami.

V kvetináči

<a href="https://www.flickr.com/photos/rubygoes/11432356056/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Čo robiť v prípade , že nechcete zasahovať do vášho dokonale navrhnutého pobytového exteriéru? Kúpte si stromček zapestovaný v kvetináči. Najvhodnejší je jemný kompaktný zakrpatený smrečok Picea glauca ´Conica´. Rastie naozaj pomaly a drží si kužeľovitý tvar. Umiestnite ho na terasu alebo k zimnej záhrade aby ste ho mohli obdivovať z tepla domova.

Tuja alebo cypruštek

<a href="https://www.flickr.com/photos/lknow/8262368694/in/photostream/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Záleží od vkusu či aj tuju považujete za vianočný stromček. S  umiestnením takéhoto strihaného solitéra treba narábať opatrne pretože by mohol pôsobiť ako gýč. Má ale niekoľko výhod aj keď tuja rastie rýchlejšie, strihaním ju udržíte v požadovanej veľkosti a nebudete musieť zametať opadané ihličie na novej modernej dlažbe.

Vianočný ker

<a href="https://www.flickr.com/photos/brokersaunders/3107669705/" target="_blank">Zdroj: Flickr</a>
Zdroj: Flickr

Nie len stromček tvorí Vianoce. Ak nemáte radi ihličnany alebo sa nehodia k vášmu dizajnu, nemusí vám chýbať vianočná kombinácia farieb. Cezmína (Ilex aquifolium) je stálozelený pomaly rastúci ker s lesklými kožovitými listami a množstvom okrasných červených bobuliek. Neodporúčame ju použiť do priestorov, kde sa pohybujú deti alebo blízko k chodníkom, pretože je veľmi pichľavá.

Ak už máte vybratý kultivar i miesto, nezabudnite na to najdôležitejšie – osvetlenie. Pri plánoch treba umiestniť exterierovú zásuvku čo najbližšie, aby ste nenarazili na problémy s káblom pri inštalácii.

Šťastné a veselé.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

12 pozoruhodných výtvorov, ktoré vznikli vďaka 3D tlači

3D tlačiarne dnes už vedia vytlačiť hocičo - od náhradného ucha až po jedlo pre kozmonautov.

čítaj viac