6 rád, ako fotiť náhodných ľudí v teréne

2. 3. 2016; Autor: Sóda, Titulná foto: Sjoerd Lammers

Jedna vec je robiť portréty ľudí v ateliéri, iné je fotiť tváre neznámych niekde v exteriéri. Spolu s Oliverom Ondrášom, autorom Projektu 365, o ktorom sme písali v tomto článku, sme zozbierali pár tipov, ktoré vás pripravia na portrétovanie v teréne. Samozrejme, nie len po technickej, ale aj po ľudskej stránke.

1. Zvoľte si vhodnú fototechniku

Na fotenie na ulici sú vhodnejšie menšie fotoaparáty. Sú ľahké a umožňujú vám fotiť nepozorovane, a zároveň sa s nimi viete rýchlo pohybovať. Ak si váš projekt nevyžaduje fotenie na veľký formát pomocou rozmernej fototechniky, nenápadnejšie vybavenie ocenia aj portrétovaní.  Pôsobí menej zastrašujúco a ľudia sa rýchlejšie uvoľnia.

Na projekt Portrét 365 Oliver Ondráš použil spolu šesť fotoaparátov a tri objektívy. Okrem klasických zrkadloviek fotil aj na menšie fotoaparáty, konkrétne Fuji X-E1 s objektívom 35 mm (f1.4) a  Fuji X100 s pevným 35 mm objektívom.

2. Pripravte sa na to, že nemáte veľa času

Musíte reagovať pohotovo. Zaujímavého okoloidúceho možno stretnete len raz v živote, preto ho neváhajte osloviť. Snažte sa tiež ľudí veľmi nezdržovať. Neviete, či sa práve niekam neponáhľajú. Váš projekt môže byť naozaj zaujímavý, ale nestojí im za to, aby zmeškali svoj autobus.

Oliver Ondráš prezrádza zo zákulisia fotenia: “Najkratšie som fotil známeho reportéra TV JOJ, Joža Kubániho, o ktorom je známe že sa fotí nerád. Trvalo to asi minútu. Naopak, najdlhšie som fotil jednu dámu, trvalo to asi 20 minút.”

3. Dopredu si vyberte vhodné miesto na portrétovanie

Ak si vyberiete miesto, kde sa počas dňa premelie veľa ľudí, máte väčšiu šancu, že objavíte niekoho zaujímavého.

Neprenasledujte ľudí. Naopak, zvoľte si miesto, ktoré je dostatočne blízko a zároveň vám vyhovuje ako pozadie pre fotografiu (môže to byť čistá alebo naopak, niečím zaujímavá stena). Odveďte portrétovaného na toto stanovište. Výhodou je, že budete vedieť s prostredím pracovať efektívnejšie, keď si ho opakovane odskúšate.

Oliver Ondráš si namiesto ateliéru vybral niekoľko stanovíšť – u seba doma, v pivnici, na dvore, na na rôznych miestach v Poprade. Popri tom nafotil ľudí aj v Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovni, Košiciach, Michalovciach, dokonca na Ukrajine v meste Užhorod.

4. Snažte sa ľudí rešpektovať a udržať ich v pohode

Ľudia môžu byť pred objektívom hanbliví alebo nervózni. Pracuje sa s nimi ťažšie ako s profesionálnymi modelmi, ale väčšinou platí, že sa uvoľnia popri konverzácii.

“Nemal som problém ľudí prehovoriť na portrét. Keď som im vysvetlil, o čo ide, väčšinou boli ochotní postaviť sa pred objektív. Fotil som zväčša na dennom svetle, a nikdy to netrvalo príliš dlho. Maximálne päť minút. Nepoužíval som blesk, fotil som na prirodzené svetlo a používal som len odrazovú dosku. Chcel som, aby sa ľudia na fotkách usmievali, pretože vážnych vecí je dosť,” zdôraznil Oliver Ondráš.

Je tiež slušné spýtať sa, či môžete človeka odfotografovať. Budete mať väčšiu šancu, že bude s vami ochotnejšie spolupracovať, a dostanete šancu na viac variánt pre finálny záber. Rovnako pozorné je ukázať na displeji výsledný záber (prípadne ho poslať neskôr na email, ak fotíte na film).

5. Noste so sebou pár ukážok z projektu

Opíšte im, ako projekt vznikol, a prečo ich chcete odfotiť. Pri tom vám pomôže, keď budete mať po ruke pár ukážok. Ľudia vám budú ako fotografovi viac dôverovať a budú si vedieť lepšie predstaviť, o čo vlastne ide.

Alebo im skúste prezradiť, čím vás zaujali. Kompliment poteší každého.

6. Rešpektujte NIE ako odpoveď

Môže sa stať, že vás odmietnu. Vtedy rešpektujte nie ako odpoveď a nesnažte sa ľudí nasilu prehovárať. Všímajte si aj ich situáciu – či nie je príliš chúlostivá alebo ich jej zvečnením nezahanbíte. Používajte sedliacky rozum – ak by ste sami nechceli, aby vás v tejto situácii odfotili, nikoho do toho nenúťte.

Prečítajte si viac o fotografickom projekte Portrét 365 od Olivera Ondráša.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Takto sa vyrábajú stoličky, ktoré ovládli kaviarne a bary

Jedna zo stoličiek údajne v roku 1867 vypadla z reštaurácie na prvom poschodí Eiffelovej veže a nepoškodila sa. Odvtedy si stoličky TON držia povesť kvalitného a odolného nábytku.

čítaj viac