6 rád, ako fotiť náhodných ľudí v teréne

Jedna vec je robiť portréty ľudí v ateliéri, iné je fotiť tváre neznámych niekde v exteriéri. Chce to nie len správnu techniku, ale aj ľudský prístup.

Jedna vec je robiť portréty ľudí v ateliéri, iné je fotiť tváre neznámych niekde v exteriéri. Spolu s Oliverom Ondrášom, autorom Projektu 365, o ktorom sme písali v tomto článku, sme zozbierali pár tipov, ktoré vás pripravia na portrétovanie v teréne. Samozrejme, nie len po technickej, ale aj po ľudskej stránke.

1. Zvoľte si vhodnú fototechniku

Na fotenie na ulici sú vhodnejšie menšie fotoaparáty. Sú ľahké a umožňujú vám fotiť nepozorovane, a zároveň sa s nimi viete rýchlo pohybovať. Ak si váš projekt nevyžaduje fotenie na veľký formát pomocou rozmernej fototechniky, nenápadnejšie vybavenie ocenia aj portrétovaní.  Pôsobí menej zastrašujúco a ľudia sa rýchlejšie uvoľnia.

Na projekt Portrét 365 Oliver Ondráš použil spolu šesť fotoaparátov a tri objektívy. Okrem klasických zrkadloviek fotil aj na menšie fotoaparáty, konkrétne Fuji X-E1 s objektívom 35 mm (f1.4) a  Fuji X100 s pevným 35 mm objektívom.

2. Pripravte sa na to, že nemáte veľa času

Musíte reagovať pohotovo. Zaujímavého okoloidúceho možno stretnete len raz v živote, preto ho neváhajte osloviť. Snažte sa tiež ľudí veľmi nezdržovať. Neviete, či sa práve niekam neponáhľajú. Váš projekt môže byť naozaj zaujímavý, ale nestojí im za to, aby zmeškali svoj autobus.

Oliver Ondráš prezrádza zo zákulisia fotenia: “Najkratšie som fotil známeho reportéra TV JOJ, Joža Kubániho, o ktorom je známe že sa fotí nerád. Trvalo to asi minútu. Naopak, najdlhšie som fotil jednu dámu, trvalo to asi 20 minút.”

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

3. Dopredu si vyberte vhodné miesto na portrétovanie

Ak si vyberiete miesto, kde sa počas dňa premelie veľa ľudí, máte väčšiu šancu, že objavíte niekoho zaujímavého.

Neprenasledujte ľudí. Naopak, zvoľte si miesto, ktoré je dostatočne blízko a zároveň vám vyhovuje ako pozadie pre fotografiu (môže to byť čistá alebo naopak, niečím zaujímavá stena). Odveďte portrétovaného na toto stanovište. Výhodou je, že budete vedieť s prostredím pracovať efektívnejšie, keď si ho opakovane odskúšate.

Oliver Ondráš si namiesto ateliéru vybral niekoľko stanovíšť – u seba doma, v pivnici, na dvore, na na rôznych miestach v Poprade. Popri tom nafotil ľudí aj v Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovni, Košiciach, Michalovciach, dokonca na Ukrajine v meste Užhorod.

4. Snažte sa ľudí rešpektovať a udržať ich v pohode

Ľudia môžu byť pred objektívom hanbliví alebo nervózni. Pracuje sa s nimi ťažšie ako s profesionálnymi modelmi, ale väčšinou platí, že sa uvoľnia popri konverzácii.

„Nemal som problém ľudí prehovoriť na portrét. Keď som im vysvetlil, o čo ide, väčšinou boli ochotní postaviť sa pred objektív. Fotil som zväčša na dennom svetle, a nikdy to netrvalo príliš dlho. Maximálne päť minút. Nepoužíval som blesk, fotil som na prirodzené svetlo a používal som len odrazovú dosku. Chcel som, aby sa ľudia na fotkách usmievali, pretože vážnych vecí je dosť,“ zdôraznil Oliver Ondráš.

Je tiež slušné spýtať sa, či môžete človeka odfotografovať. Budete mať väčšiu šancu, že bude s vami ochotnejšie spolupracovať, a dostanete šancu na viac variánt pre finálny záber. Rovnako pozorné je ukázať na displeji výsledný záber (prípadne ho poslať neskôr na email, ak fotíte na film).

5. Noste so sebou pár ukážok z projektu

Opíšte im, ako projekt vznikol, a prečo ich chcete odfotiť. Pri tom vám pomôže, keď budete mať po ruke pár ukážok. Ľudia vám budú ako fotografovi viac dôverovať a budú si vedieť lepšie predstaviť, o čo vlastne ide.

Alebo im skúste prezradiť, čím vás zaujali. Kompliment poteší každého.

6. Rešpektujte NIE ako odpoveď

Môže sa stať, že vás odmietnu. Vtedy rešpektujte nie ako odpoveď a nesnažte sa ľudí nasilu prehovárať. Všímajte si aj ich situáciu – či nie je príliš chúlostivá alebo ich jej zvečnením nezahanbíte. Používajte sedliacky rozum – ak by ste sami nechceli, aby vás v tejto situácii odfotili, nikoho do toho nenúťte.

Prečítajte si viac o fotografickom projekte Portrét 365 od Olivera Ondráša.

Oliver Ondráš sa narodil v Poprade, kde aj žije. Má 42 rokov. Dlhé roky pracoval ako novinár, foteniu sa profesionálne venuje 5 rokov. Je fotograf na voľnej nohe a fotí pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Popradský fotograf fotil náhodných ľudí, aby sa zdokonalil. Rok zaplnil tvárami ľudí spod Tatier

Vymyslel si zaujímavý projekt, ktorý ho motivoval vziať do ruky fotoaparát každý deň počas jedného roka.

V každom remesle sa človek zdokonalí iba tak, že si vyhrnie rukávy a bude pracovať, skúšať, tvoriť. Každý deň. Bez výhovoriek. A aby motivácia rýchlo nevyprchala, najlepšie je vymyslieť si nejaký zaujímavý projekt.

To si povedal aj popradský fotograf Oliver Ondráš, ktorý si zaumienil, že bude každý deň fotiť bežných ľudí zo svojho rodného mesta a jeho okolia. Svojmu projektu dal meno Portrét 365. 

Keď Oliver zhromaždil všetky fotografie, akurát sa blížilo 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra (28. októbra 1815). Rozhodol sa preto zo zozbieraných 365 portrétov vytvoriť mozaiku na jeho počesť. S tou mu pomohli žiačky výtvarného odboru Základnej umeleckej školy pri ZŠ s MŠ Letná v Poprade, ktoré viedla výtvarníčka Jana Kalixová.

K príležitosti významného výročia národného buditeľa vytvoril pomocou mozaiky fotografií jeho portrét.

Chcel fotiť obyčajných ľudí, nie celebrity

Fotograf spod Tatier mal jasný zámer – jeden nový portrét každý deň v roku.

Zaujímavé tipy ľudí si vyberal najprv spomedzi svojich známych, postupne k nim pridával náhodných okoloidúcich z ulice. Na fotografiách sú väčšinou Slováci, ale nájdete medzi nimi aj zopár cudzincov, napríklad z Juhoafrickej republiky alebo Ameriky.

Na konci projektu mal Oliver Ondráš odfotených 191 žien a 174 mužov. Najstaršia osoba, pani Mária, mala 100 rokov. Najmladšiou bola iba 13-ročná Emma. Projekt začal aj skončil portrétom muža.

Fotil ľudí rôzneho veku, rasy a z odlišných sociálnych vrstiev a komunít. Jeho najobľúbenejšími sú portréty bezdomovcov, v ktorých tvárach je zapísaný nielen ťažký život, ale často aj rôzne závislosti.

Jozef (68) je bývalý učiteľ dejepisu a slovenského jazyka v Poprade

Miloslav (60) je šéf šermiarskej skupiny Páni Spiša zo Spišského Podhradia, na fotke v kostýme zo 17. storočia

Storočná pani Mária je najstaršou portrétovanou osobou v projekte

Najúspešnejším portrétom na sociálnej sieti bol portrét Poseidona, ktorého stvárnil slávny mím Miro Kasprzyk.

Na fotenie ľudí na ulici treba odvahu

Legendy fotografie dokumentujúcej život na ulici (tzv. street photography) ako Eugene Atget, Henri Cartier-Bresson alebo Vivien Mayer dokázali nepozorovane odfotiť každodenné scénky odohrávajúce sa v živote ľudí okoli nich. Na to treba nielen odvahu a šikovnosť, ale aj správnu prípravu.

O tom, či bolo náročné osloviť cudzieho človeka pre jeho projekt, hovorí Oliver Ondráš: ”Najväčší problém získavať ľudí na portrétovanie som mal počas prvých mesiacov, keďže nie všetci z môjho okolia o projekte vedeli. Zároveň som nemal fixnú predstavu o tom, ako chcem tváre ľudí fotiť.” Dodáva: “Postupom času sa mi záujemcovia aj sami ozývali, aby som im taký portrét urobil.“

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Na konci projektu vyhodnotil fotograf viacero zlepšení. Popri zdokonalení v klasickom portrétovaní a jeho technike, prekonal svoj ostych a naučil sa osloviť aj náhodných ľudí. Táto skúsenosť ho naučila komunikovať s ľuďmi počas fotenia, a vďaka projektu získal nových známych aj fanúšikov.

Pozrite si pár portrétov ľudí z tejto objemnej „ročnej“ galérie:

miroslava
ivan
matus
ivan
emma
stefania
aurelia
karmen
roman
linda
jozo
marek
lada
adam
anna
katka
dusko
angelika

Ak vás fotografie zaujali, tu si môžete pozrieť kompletnú galériu. Možno v nej nájdete kamarátov, susedov a starých známych z okolia Popradu.

Oliver Ondráš sa narodil sa a žije v Poprade. Má 42 rokov. Dlhé roky pracoval ako novinár, foteniu sa profesionálne venuje 5 rokov. Je fotograf na voľnej nohe a fotí pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac