Geometrické sŕcko alebo ritki už nenájdete iba na čičmanskej chalupe, ale aj vo svojej skrini

Keď ponožky pod vianočným stromčekom vedia potešiť.

nohy
14. 12. 2015
Autor: SódaFoto: Michaela Dutková
14. decembra 2015

Čičmany sú malá dedinka v žilinskom okrese, ktorú vďaka zachovalej ľudovej architektúre pozná celé Slovensko. Tamojšie drevenice s maľovanými ornamentmi sa stali inšpiráciou aj pre Michaelu Bednárovú, textilnú dizajnérku a majiteľku dizajnovej značky Puojd, ktorá tieto maľby prenáša aj do dizajnu ponožiek – Čičmianok.

Nápad na ich výrobu sa zrodil počas projektu Vytvorené na Slovensku, ktorý vychádza z tunajších tradícií. Jeho pilotný ročník sa konal práve v Čičmanoch.

Ritki, stopa, sŕcko a pohárce. To sú pôvodné názvy použitých geometrických vzorov z čičmianskych dreveníc a výšiviek.

cicmianky ponozky puojd

Dizajnérka hovorí o začiatku príbehu ponožiek pri návšteve manželov Kudjakovcov, miestnych nadšencov aktívne propagujúcich túto unikátnu dedinku:„Po rozhovore s Jurajom Kudjakom, ktorý sám ručne štrikuje tradičné čičmianske podkolienky, som sa rozhodla spracovať “svoje“ vlastné čičmianske ponožky. Čičmany, to sú vzory dreveníc, do ktorých sa zapísal čas, sú to praskliny dreva, ktoré pretínajú inak dokonalú geometrickú schému, v ľudovej kultúre až nezvyčajne minimalistickú.“

Pozrite sa, čo všetko predchádza tomu, aby ste si ráno na nohy natiahli jeden pár týchto pekných ponožiek.

1. Skicovanie prvého dizajnu v počítači

Na začiatku tvorby nového produktu je vždy hľadanie zdroja inšpirácie a podrobné štúdium problematiky. Pri kreslení a skicovaní prvého dizajnu produktu v počítačových programoch sa táto inšpirácia pomaly pretavuje do reality.

Michaela Bednarova Puojd
Dizajnérka Michaela Bednárová pracuje na prvom prototype Čičmianok

2. Vytvorenie prototypu produktu

Dôležitú úlohu pri dizajnovaní produktu majú možnosti technológií, ktoré sa pri jeho výrobe použijú. Treba dobre rozumieť ich možnostiam, ale aj obmedzeniam. V prípade ponožiek je dôležité prevedenie prvotnej skice pre textilnú technológiu pletenia.

Po zaslaní nákresu do výrobne ponožiek sa vzory prekreslili do štvorčekového rastra. Vytvorí sa prototyp ponožky, urobia sa jej rôzne farebné variácie a vyberie sa tá najvhodnejšia.

cicmianky raster

3. Výber nití na vypletanie

Na základe pestrej škály farieb nití z ponúkaného vzorkovníka sa vyberú nite požadovanej farby. Zloženie nití pre ponožky je vždy kombináciou bavlny a elastanu, ktorý dodáva ponožke pružnosť. Pre čičmianske ponožky bola pridaná ešte tzv. efektová niť, ktorá dodáva čiernej ploche patinu pripomínajúcu drevenice.

cicmianky nite

4. Vypletanie ponožky v stroji

Čičmianky sa vyrábajú v slovenskej firme Winer v Banskej Štiavnici s 20 ročnou tradíciou výroby ponožiek a podkolienok. Za týmto rodinným podnikom stojí pán Stanislav Kuka, ktorý rád spolupracuje aj na náročnejších dizajnových projektoch.

stanislav kuka
Stanislav Kuka vo svojej firme Winer vyrába ponožky a podkolienky už dve dekády

Vo fabrike sa do stroja navlečú nite, naprogramuje sa požadované množstvo a veľkosti ponožiek. Počas výroby sa neustále sleduje kvalita. Ak je ponožka chybová, vyradí sa.

cicmianky navliekanie nite do stroja
Do stroja sa navlečú farebné nite, z ktorých sa vypletá ponožka

cicmianky vypletanie ponozky

5. Tubus s podtlakom

Kľúčový okamih nastane po zhruba troch minútach pletenia, keď stroj ponožku vyhodí do tubusu s podtlakom, ktorý zabraňuje jej zdeformovaniu.

cicmianky vztlakova komora

6. Kontrola a došitie ponožky

Dôkladne prekontrolované ponožky postupujú ďalej na šitie. Po pletení ostáva totiž otvor medzi chodidlom a špicou, ktorý treba ešte zošiť.

cicmianky stroj

cicmianky skladanie ponoziek

7. Žehlenie v parnej komore

Finálnou fázou výroby ponožiek je žehlenie v parnej komore. Na matrice sa podľa veľkostí navliekajú ponožky, ktoré po tomto kroku získajú ustálený požadovaný tvar, a zároveň sa zredukuje ich zrážanlivosť na minimum.

cicmianky parny stroj

8. Skladanie a štítkovanie ponožiek

Hotové ponožky sa označia veľkosťami, zabalia sa a pošlú do ateliéru značky Puojd v Bratislave.

cicmianky velkosti

9. Branding

Michaela oslovila popredného slovenského dizajnéra písma Ondreja Jóba, ktorý vytvoril pre svoju značku fontov Urtd nové písmo inšpirované práve Čičmanmi. Toto písmo je použité na baleniach a štítkoch ponožkovej čičmianskej edície. Ondreja, rovnako ako Michaelu fascinovala štruktúra a surovosť malieb na dreveniciach.

cicmianky font

10. Dizajnové balenie

Balenie je neoddeliteľnou súčasťou všetkých produktov Puojdu.

Hoci sú ponožky už dávno hotové, pre Puojd sa proces končí až balením, fotením, textovaním, nacenením a pridaním produktu do eshopu.

čičmianky balenie

A takto vyzerá výsledok úsilia slovenských dizajnérov v spolupráci s domácim výrobcom.

Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Čičmianky Puojd
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.