Obliekajú cyklistov na celom svete. Namiesto Ázie šijú v Púchove

Málokto vie, že všetky modely svetovo uznávanej značky Isadore Apparel sa šijú v Makyte.

10. 4. 2016
Autor: Martin VelitsFoto: Jirka Pařízek, Peter Mečiar, Isadore Apparel
10. Apríla 2016

Nedávno sme vám predstavili slovenskú značku cyklistického oblečenia Isadore Apparel, ktorú založili profesionálni cyklisti a bratia Martin a Peter Velitsovci. Tí z vlastnej skúsenosti hovoria, že viac ako 50 % úspechu tvorí získanie správneho partnera pre biznis. Preto sa spojili s odevnou manufaktúrou, ktorá má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Všetky modely značky Isadore Apparel sa šijú v púchovskej Makyte.

Bicykle sa bratom Velitsovcom dostali pod kožu už v skorom detstve. Cyklistika sa stala nielen ich koníčkom a najobľúbenejším športom. Je pre nich životným štýlom, či stavom mysle. Je to pre nich úplne prirodzené – ich rodičia dlhé roky vedú obchod s bicyklami. Otec má na starosti predaj, mama dohliada na logistiku. Isadore Apparel vznikol z hlbokých rodinných znalostí o tom, čo v cestnej cyklistike funguje a čo nie.

Martin Velits rozpráva príbeh, ako sa do rodinného podnikania zapojila aj odevná firma Makyta, v ktorej ručne šijú ich dizajnové oblečenie.

Sme hrdí na to, že naše produkty šijú ľudia, ktorí majú svoju prácu radi

Keď sme s bratom zakladali značku Isadore Apparel, jednou z našich priorít bolo, aby sa naše produkty vyrábali na Slovensku. Mali sme víziu, mali sme hotový dizajn a nazbierali sme dostatok každodenných skúseností ako profesionálni pretekári v pelotóne.

Nemali sme však pocit, že sa nám podarilo nájsť fabriku, ktorá naše vysoké nároky naplní. Našou víziou bolo (a stále je) vyrábať vysokokvalitné a odolné funkčné oblečenie. Zároveň sme nechceli stratiť možnosť intenzívne sa zapájať do procesu výroby.

Len 160 kilometrov od Bratislavy leží mesto Púchov, kde obaja s Petrom žijeme. V tomto malom priemyselnom mestečku na severozápade Slovenska sa nachádza aj textilná fabrika Makyta, ktorá funguje už od začiatku minulého storočia a zohráva významnú rolu v textilnom priemysle. Prácu v nej našiel nejeden Púchovčan.

Za čias svojho rozmachu bola Makyta najväčšou textilnou manufaktúrou v Československu, možno aj v celej východnej Európe. Dodnes je dôležitou súčasťou odevného priemyslu, aj keď už nezamestnáva tisícky ľudí. Keď sa darilo menej, muselo sa prepúšťať. V čase, keď sme nad Makytou začali rozmýšľať, pracovalo v nej približne 500 zamestnancov.

Do práce na bicykli

Spolupracovať s touto zabehnutou fabrikou by nám prinieslo aj ďalšiu výhodu – keď treba dohliadnuť na výrobu produktov, do fabriky môžeme prísť rovno z domu na bicykli. K tomu všetkému sme vedeli, že budeme mať dobrý pocit z toho, že podporujeme naše mesto, našu komunitu, do ktorej prinesieme nové pracovné miesta.

Chýbalo nám už len jedno – stať sa klientom. To však nebolo také jednoduché. Rovnako ako v pro pelotóne, aj tu sme si museli miesto (klienta) najprv zaslúžiť.

S vedením Makyty sme sa stretli vďaka spoločnému známemu. Aj napriek tomu, že sme sa na prvom odbere nakoniec dohodli, naše prvé stretnutia neprebiehali úplne hladučko. Makyta, ako veľká fabrika, bola zo začiatku skeptická voči začínajúcemu biznisu s malými objednávkami.

Chápali sme, že sú opatrní pri uzatváraní dohody s novým klientom, ktorý za sebou nemá roky pôsobenia na trhu. Nakoniec sa nám rozhodli dať šancu, a vždy, keď kráčam uličkou pomedzi šijacie stroje so šičkami, som im za to veľmi vďačný.

Keď vstúpim do výrobnej haly, dýcha na mňa história z jej vyše šesťdesiatročných priestorov. Spolu s krajčírkami si prechádzame materiály, farby, vzory a štítkovanie. Tímový duch je pri výrobe rovnako dôležitý ako v pelotóne. Aj tu platí: “keď sám niečím prispeješ, dostaneš na oplátku niečo naspäť.”

Na dizajne výrobkov pracujú Martin a Peter Velits v Púchove

Po rozbalení sa materiál nechá ‘’zrelaxovať’’ aspoň na 24 hodín

Náš pracovný vzťah sa odvtedy ešte viac rozvinul – Makyta dnes šije celé portfólio našich produktov, cyklistické dresy, bundy a vesty. Keďže som stále na cestách, či už na bicykli alebo v lietadle, je pre mňa výhodné, že naše produkty sa vyrábajú iba pár ulíc od môjho domova. Stačí mi nasadnúť na bicykel a za pár minút som vo fabrike.

Po kontrole kvality sa zabalené produkty dopravia do centrály Isadore Apparel, kde sa po priložení štítkov vyexpedujú až k zákazníkovi

Spolupráca nie je to len o výrobe nášho oblečenia, ľudia z Makyty sa stali súčasťou našej rodiny. Samotnú budovu fabriky mám tiež rád. Jej viac ako šesťdesiatročná história vytvára atmosféru, z ktorej som vždy celkom nabudený. Robím niečo, čo ma napĺňa a môžem to robiť po boku šikovných ľudí. Preberáme spolu rôzne materiály, farby, návrhy, štítky a zlepšenia.

Rád sa preto stretávam so zamestnancami aj mimo pracovných hodín. Rozprávame sa o tom, ako sa im naše produkty páčia, alebo čo by na nich ešte vylepšili. Keď za mnou iniciatívne prídu s radou, viem, že sú hrdí na to, čo sami vytvárajú. A to je pre mňa najväčšia odmena.

Makyta sa stala súčasťou našej bicyklovej rodiny. A práve s jej pomocou napĺňame náš firemný slogan: “S láskou ručne vyrobené na Slovensku”.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.