Takto sa vyrábajú stoličky, ktoré ovládli kaviarne a bary

Jedna zo stoličiek údajne v roku 1867 vypadla z reštaurácie na prvom poschodí Eiffelovej veže a nepoškodila sa. Odvtedy si stoličky TON držia povesť kvalitného a odolného nábytku.

29. 10. 2015
Autor: SódaFoto: Ton
29. októbra 2015

Stolička je pre človeka taká bežná vec, že sa iba zriedkavo zamýšľa nad jej pôvodom či príbehom. Málokomu napadne, že na stretnutiach alebo posedeniach s priateľmi, môže sedávať na niečom, čo je ikonou svetového dizajnu a zároveň jedným z najviac masovo produkovaných predmetov vôbec.

To je prípad stoličiek od firmy TON, ktoré vďaka svojej nenápadnej elegancii tvoria dušu mnohých podnikov, reštaurácií a aj domácností.

Už od polovice 19. storočia sa vyrábajú na tom istom mieste, neďaleko slovenských hraníc – v Bystřici pod Hostýnem. Pozrite sa, ako z neopracovaných kúskov dreva vzniká nábytok, ktorého sa predali desiatky miliónov kusov.

Sušenie dreva a guľatina

Výroba stoličky TON začína už niekoľko mesiacov predtým, než sa drevo dostane do rúk majstrov. Do skladu prídu hranoly, ktoré sa musia vysušiť na určité percento vlhkosti.

Doba sušenia závisí na vlastnostiach materiálu a spôsobe jeho použitia. Väčšinou to trvá tri mesiace. Potom sa drevo obrúsi do formy guľatiny.

Naparovanie v peci

Najvhodnejšie na ohýbanie je bukové drevo. Aby sa dalo tvarovať, vkladá sa do sýtej pary s teplotou okolo 100 °C. Dĺžka naparovania sa odvodzuje podľa priemeru guľatiny. Čo centimeter, to hodina.

Ohýbanie

Ohýbač vloží guľatinu do tvárnice, utesní ju a nasadí na špeciálnu pásnicu. Vďaka tomu sa štruktúra dreva nepoškodí, a aj napriek zmene tvaru si zachová pevnosť. Môže to vyzerať jednoducho, ale je to veda. Naučiť sa tento postup trvá viac než rok.

Morenie

Jednotlivé kusy alebo celé stoličky putujú do špeciálnych kadí naplnených moridlom, ktoré im dodá požadovanú farbu. Ak si zákazník želá prírodnú farbu dreva, stoličky sa len nalakujú alebo naolejujú.

Kompletizácia

Jednotlivo spracované diely sa skladajú na špeciálnom pracovisku. Skúsení zamestnanci dokážu stoličku (na obrázku model no. 16) poskladať aj za minútu a pol.

Lakovanie

V závere výrobného procesu prichádza na rad lakovanie. Každý kus vyrobeného nábytku prejde rukami zručného pracovníka.

Čalúnenie

Čalunenie stoličiek sa robí podľa priania zákazníka. Môže si vybrať materiál a jeho farbu, prípadne dodať vlastný. Pri vybraných modeloch sa môžu očalúnené operadlá a sedačky ešte vyzdobiť aj dekoratívnymi klinčekmi.

Testovanie

Produkty prechádzajú kontrolou kvality na každom stupni výroby. Musia podstúpiť špecifické testy pevnosti a životnosti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.