Za kvalitnou a dostupnou módou nemusíte za hranice. Zoznámte sa so štyrmi slovenskými mladými značkami

Predstavujeme vám značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

13. 1. 2017
Autor: SódaÚvodná fotografia: Nora a Jakub Čaprnkovci pre Ushyte
13. januára 2017

Hovorí sa, že šaty tvoria človeka. Ale v skutočnosti sme zaplavení množstvom značiek pochybnej kvality, vyrábaných za pochybných podmienok. Mnohí z nás sa preto obzerajú po trvalejšom, férovo vyrobenom oblečení, ktoré sa bude dať použiť a „nevyjde z módy“ ani o päť rokov.

Aj na Slovensku pôsobí viacero značiek, ktoré vynikajú nielen tvorivosťou, ale aj zodpovedným prístupom k ľudskej práci a životnému prostrediu. Predstavujeme vám štyri značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Puojd aplikuje typické slovenské prvky do krásneho dizajnu

Za značkou Puojd stojí textilná dizajnérka Michaela Bednárová, ktorá dbá na lokálnu výrobu, ručné spracovanie odevov a kvalitné materiály. 

Najnovšia módna kolekcia Dedina obsahuje vzory makov, plotov alebo plátna vzorované tradičnou technikou žakárového tkania. Lákadlom kolekcie môžu byť aj strihy v duchu „jedna veľkosť“ pre všetky typy ženských postáv. Puojd však nie je len pre ženy, pre pánske publikum sú určené napríklad originálne mikiny.

V portfóliu nájdete tiež darčekové predmety so slovenskou tematikou, napríklad ponožky s čičmianskym vzorom, ktoré nosili aj naši športovci počas olympiády v Riu, alebo kravaty či šatky s citlivo zapracovaným slovenským znakom. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Puojd

Jemná a minimalistická značka Ushyté s nádychom severu a tradícii

Nová kolekcia LEN od textilnej dizajnérky Johanny Grigarovej bola vytvorená v súlade s prírodou. Na modely sú použité materiály ako 100-percentný ľan alebo bio-bavlna, každý kus je limitovaný a vyrobený ručne.

Dôraz je tiež kladený na jednoduchosť strihov a univerzálne využitie na rôzne príležitosti. Prírodný charakter odevov od Ushyté dotvárajú aj zemité, jemne pastelové alebo tmavé farby.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Ushyte

Pouličná móda ako inšpirácia pre Buffet Clothing

Za oblečením od Buffet Clothing stoja traja slovenskí dizajnéri, ktorí chcú prinášať dostupnú, autentickú módu do ulíc. Inšpiráciou im bolo predovšetkým pouličné umenie.

Aj v Buffete však platí „menej je viac“ a preto dizajnéri vsádzajú na minimalistické, jednoduché, nadčasové a univerzálne strihy a farby. Každá kolekcia je limitovaná a vyrobená výhradne za férových podmienok v Európe.

O tom, že aj móda zo Slovenska môže byť európska, dokazuje práve i Buffet, ktorého odevné kúsky je možné zakúpiť aj v Berlíne.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Buffet Clothing

Nadčasová a elegantná móda od We are not sisters

Lucia Jarošová a Tamara Tóthová Markovičová nie sú sestry, ako napovedá už názov ich značky, ale sú kamarátky, kolegyne a v neposlednom rade produktové dizajnérky, ktoré sa rozhodli priniesť na trh nadčasovú, elegantnú, ale i univerzálnu módu s dôrazom na inovatívne detaily.

Pri tvorbe oblečenia dbajú na zodpovedné správanie sa k životnému prostrediu, a preto na všetky odevy používajú vysoko kvalitné materiály od overených európskych dodávateľov. Výroba prebieha na Slovensku a osloviť chcú nielen slovenské dámy, ale i európske publikum so zmyslom pre detail.

A žeby sa za kúsok od We are not sisters nemusela hanbiť ani žiadna európska hviezda, svedčí aj nová kolekcia Dualism, ktorej príchod je avízovaný na rok 2017. Dominujú v nej čistota, elegancia, zaujímavé strihy, zemité farby a jemné detaily.

Sestry-nesestry taktiež pravidelne prezentujú svoje kolekcie na viedenskom módnom týždni a ich čerstvo spusetný nový web naozaj svedčí o tom, že sú Slovensky svetové. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: We are not sisters

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.