Žiadosť o ruku chce kvalitný plán. Páni, na toto sa pripravte skôr než pokľaknete

Čo všetko by ste mali mať na pamäti, kým sa rozhodnete vysloviť osudovú otázku?

Ste spolu už “nejaký ten piatok” a vy rozmýšľate nad tým, že tými “piatkami” chcete vyplniť celý svoj život. V hlave vám začne víriť myšlienka, že je čas urobiť ďalší krok – požiadať priateľku o ruku. Aby bol tento okamih dokonalý, chce to poriadny scenár. Jeden z redaktorov Sódy si tým nedávno (úspešne) prešiel a dal dokopy pár tipov, ako sa pripraviť na tento životný krok. Nie je to nič zložité, chce to len trochu plánovania.

1. Výber prsteňa

Od momentu, kedy si v duchu poviete, že svoju polovičku požiadate o ruku, sa všetky rozhovory o šperkoch v okamihu premenia na neobyčajne zaujímavé. Až do takej miery, že si budete nadávať, že ste doteraz nepočúvali pozornejšie.

Každý najmenší náznak o vyberanom vkuse vašej polovičky sa teraz bude nesmierne hodiť. Ktorej kamarátke pochválila prsteň a ktorú naopak za chrbtom ohovorila? Pri ktorom výklade v obchodnom centre sa pristavila a jemne si povzdychla?

Každý detail si poznačte do telefónu (ten máte vždy po ruke). Najlepšie niekam do skrytých poznámok, ktoré navyše viete zaheslovať. Zozbierajte si adresy internetových stránok klenotníctiev, utrúsené poznámky či konkrétny názov a typ prsteňa.

2. Kúpa

Ak už máte dosť vstupných dát o priateľkinom vkuse, je načase pristúpiť k samotnej kúpe. Hľadať prsteň by ste mali začať ideálne štyri až šesť týždňov pred zásnubami, aby vám stihli prsteň vyrobiť na mieru a vy ste neboli odkázaní len na to, čo zvýšilo na predajni.

Spravte si poctivý rešerš na internete a vyberte si pár kľúčových predajní, kam podniknete prvé odvážne výpravy.

V tejto fáze premkne väčšinu mužov panika. Zistia, že vlastne vôbec netušia, akú veľkosť prsteňa by mali hľadať. Prvotné zdesenie opadne po uistení predajcu, že presnú veľkosť trafí len pár vyvolených ale korekcia prsteňa o dve čísla sa dá urobiť bez väčších problémov a väčšinou je v cene.

Už len trafiť aspoň približnú veľkosť. Na to existuje niekoľko starých trikov.

Napríklad vystriehnuť moment, keď niektorý zo svojich prsteňov partnerka nechá len tak na nočnom stolíku. Využite šancu a spravte si odtlačok do kúsku mydla alebo plastelíny. Prípadne si prsteň nasaďte na svoj prst a urobte si čiarku na mieste, kde už nepôjde ďalej.

Pomôcť môže aj odborné oko a skúsenosti partnerkinej najlepšej kamarátky.

Ak chcete ísť na istotu, máte možnosť si prsteň na chvíľu “čmajznúť” a odbehnite s ním do najbližšieho klenotníctva. Ak kupujete prsteň s diamantom, pri kúpe sa nezabudnite uistiť, že od predajcu máte aj záručný list a certifikát o jeho pravosti.

3. Úkryt

Blahoželáme, už máte prsteň. Teraz ho treba dobre ukryť. Ktoré miesta zaručene vaša priateľka nikdy neupratuje? Šuflík s vašim spodným prádlom? Tajnú priehradku v kufri pod posteľou alebo v aute? Ak si nie ste istí, nechajte prsteň u kamaráta alebo v práci. Alebo ho schovajte rovno na mieste, na ktorom budete žiadať o ruku.

Ak s prsteňom budete cestovať, môžete ho vybrať z krabičky a dať si ho do vrecka. Pri prechádzaní cez letiskovú kontrolu si ho však nechajte v batožine. Aby sa nestalo, že pri náhodnej kontrole vás zamestnanec letiska pripraví o prekvapenie, keď vám prikáže povyberať všetko z vreciek.

4. Reč

Vyhnite sa klišé, opísaným textom a videám z internetu. Môžu síce byť úspešné a romantické, no vaša reč by mala byť hlavne úprimná a osobná. Nevadí, že nie ste Shakespeare. Spíšte na papier všetky najkrajšie spoločné spomienky a dovôdy, pre ktoré si ju chcete vziať. V čom je váš život iný vďaka nej?

Vyberte si kľúčovú spomienku a niekoľko dôvodov a máte začiatok a stred vašej žiadosti. Už len pár posledných slov a čarovná vetička “Vezmeš si ma?”. Až pri tejto vete si kľaknete na koleno a počkajte v tejto polohe, kým neodpovie.

To všetko spolu by nemalo trvať dlhšie ako minútu. Ak máte prejav spísaný, povedzte si ho párkrát nahlas, keď budete osamote. Nezanedbať prípravu sa naozaj oplatí. To zistíte v rozhodujúcom okamihu.

5. Miesto

Snáď najdôležitejšia vec z celého zoznamu je miesto a okolnosti vášho zasnúbenia. Preto starostlivo všetko naplánujte, aby sa nič nemohlo pokaziť. Tu je niekoľko klasických tipov, kde a ako požiadať o ruku:

Na mieste, na ktoré máte pekné spomienky

Pamätáte si, kde ste si dali prvý bozk alebo kde ste sa dali dokopy? Nič nehrá viac do karát, ako zaspomínanie si na hanblivé a rozpačité začiatky.

Ak je to možné, môžete si na takom mieste napríklad spraviť piknik a prekvapenie schovať v piknikovom koši. Požiadajte niekoho v parku, nech vám spraví milú fotku, počas ktorej si z ničoho nič pokľaknete. Nielenže to vaša priateľka nebude čakať, ale budete mať túto jedinečnú chvíľu rovno zvečnenú vo svojom mobilnom telefóne.

Na verejnosti

Ak sa nebojíte náhodných okoloidúcich, využite neformálnosť verejných miest, kde by to vaša nastávajúca vôbec nečakala.

Len si predstavte situáciu, že by ste si uprostred ulice, v obľúbenej kaviarni, alebo v parku začali náhodou zaväzovať šnúrky a namiesto šnúrok by ste sa zodvihli s prstienkom v ruke.

Na výlete po romantických miestach

Najslávnejšie romantické miesta ako Eiffelovka v Paríži alebo Fontána di Trevi v Ríme môžu znieť ako dobrý nápad, ale realita je často odlišná. Davy turistov a otravných predavačov, či ruch a hluk môžu atmosféru pokaziť.

Ak ste na dovolenke v cudzom meste, najprv si potenciálne miesto dobre vytipujte a pozorne obzrite. Či už priamo na mieste alebo dopredu na mape a na fórach, kde píšu ľudia svoje zážitky. Všade na svete sa dá nájsť pokojné a romantické zákutie, ktoré bežnej mase turistov unikne.

V pohodlí domova

Výhodou domova je pokojná harmonická atmosféra a fakt, že si môžete dopriať more času, aby ste miesto romanticky vyzdobili. Základom je veľa sviečok, kvety, jemná hudba a skvelá večera. Využite kamarátov, aby ju odlákali z domu a vy ste mali čas všetko pripraviť. Pri jej príchode, využijete moment zaskočenia na pokľaknutie a položenie magickej otázky.

Na dovolenke

Teplý piesok, jemný morský vánok a krásny západ slnka. Ak chcete, aby príroda za vás pripravila romantickú atmosféru, vyberte sa na dovolenku k moru alebo do hôr.

Zoberte partnerku na romantickú večeru na útes s výhľadom na horizont a započúvajte sa do spevu miestnych hudobníkov. Dohodnite sa s nimi predtým, aby zakomponovali do pesničky pár viet o vás a v tom najlepšom sa jej môžete spýtať to, na čo celý večer čakáte.

Na záver si nezabudnite premyslieť aj taký drobný detail, čo budete robiť po tom, ako vám vaša polovička povie “áno”. Má vás kto odfotiť? Máte kam ísť, nezabudli ste napríklad rezervovať miesto v reštaurácií? Máte v peňaženke hotovosť na taxík?

Miest na požiadanie o ruku a spôsobov, ako to vykonať, je naozaj veľa. Avšak dôležité je samotné prekvapenie a správne načasovanie.

A aké máte skúsenosti s požiadaním o ruku vy? Máte nejaké tipy na originálne spôsoby?

Článok vznikol v spolupráci s online klenotníctvom http://eppi.sk

Online klenotníctvo Eppi ponúka zásnubné prstene s diamantmi a drahými kameňmi, ale tiež náušnice, prívesky, náramky, či manžetové gombíky pre pánov. Na webstránke okrem toho nájdete aj množstvo vzdelávacích a informačných materiálov a články s tipmi – nie len na zásnuby.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac