10 trikov, ako doma vyčarovať odkladací priestor

[lnk url=“https://pixabay.com”] Zdroj: Pixabay [/lnk]

16. 2. 2017; Autor: Milan Gigel, Foto: Pexels

Byt sa žiaľ nedá nafúknuť – jeho rozmery nijak zázračne nezväčšíte. Existuje však niekoľko spôsobov, ako priestor využiť efektívnejšie. Tu je zopár príkladov, ako sa vmestiť so svojimi vecami medzi steny príbytku, a to bez radikálnych stavebných úprav.

1. Vo svete nožičiek

Čo majú spoločné posteľ, sedačka, konferenčný stolík a skrinka? Ak stoja na nožičkách, zbytočne by ste mrhali miestom, na ktoré bez úžitku sadá prach. Keď pod ne zasuniete zásuvky na kolieskach, cenné miesto je opäť v hre.

Záleží len na výzdobe, ako bude nová zásuvka pôsobiť. Neviditeľne môže splývať s podlahou či stenou, rafinovane sa môže stať predĺžením nábytku samotného, alebo ňou vnesiete do miestnosti veselé farby a vzory

2. Vyfúknite vzduch

Oblečením možno naplníte poličky v skrini až po samý vrch, s inými vecami je to však iné. Neraz sa stáva, že v skrinke je aspoň toľko vzduchu, koľko vecí samotných. Pomôže ak výškovo preukladáte police a pridáte nejaké naviac.

V zásuvkách vám zasa pomôžu triediče, ktoré ich priehradkami rozdelia na viac častí. Veď výrobcovia nábytku netušia čo budete skladovať vo vnútri. Nedokážu zájsť do praktických detailov.

3. Rímsa nad dverami

Je to miesto, ktoré iba zriedkavo nájde svoje využitie. Ak sa pozriete nad zárubňu dvier, všade to zíva prázdnotou. A pritom stačí, aby ste nad ňu umiestnili ozdobnú rímsu, ktorá vytvorí nový úložný priestor.

Krásna, lištami zdobená polička ani o kúsok nezmenší kúpeľňu. V kuchyni ju dokonca môžete vyrobiť i priamo nad oknom. A ak príde na úzku špajzu či komoru, tam môžete ísť do štedrého objemu.

4. Ovládnite svet drobností

Košíky, škatuľky a dózy majú zázračnú moc pri krotení drobností. Čím viac ich je, tým väčšmi vás oberajú o miesto. Ak ich však potriedite do týchto praktických nádobiek, zrazu to je akoby ste ich mali v prehľadných zásuvkách.

Nezáleží na tom, či ich zasuniete do chodbovej lavičky, položíte na spodnú policu v skrini, alebo uložíte na skrinku. Prútie, tapety, mriežky, plech či úplety, z ktorých sú vyrobené vyniknú v každom interiéri.

Zdroj: Pexels

5. Užitočné dvierka

Sú ako paraván, ktorý bráni súkromie skriniek pod cudzím, nevítaným pohľadom. Neznamená to však, že dvierka si musia len tak visieť na pántoch a hrať sa na nepriezračný štít. Háčiky, držiaky či plátenné vrecká ich na rubovej strane zmenia na nepoznanie.

Stačí ich otvoriť a ihneď máte pred sebou koreničky, čistiace prostriedky, pokrievky, či ceruzy, perá a blok papiera, na ktorý si píšete nákupné zoznamy.

6. Nezabudnite na schody

Priestor pod schodiskom nie je o nič menej užitočný, ako prázdna plocha pod podestou či spodnými schodíkmi. Ak si pre ne vyrobíte poličky, zásuvky, dvierka a nábytky na mieru, využijete ich skutočne naplno.

Je to výzva pre každý rodinný domček, pri ktorom schody nie sú ničím iným, ako dopravným prostriedkom medzi poschodiami.

7. Pódium

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o prvok, ktorý sa snaží rozihrať novým rytom geometriu interiéru. Pódium s posteľou, sedením či kútikom pre čítanie kníh nemusí byť iba dutým priestorom, ktorý pridvihol podlahu.

Pomedzi konštrukciu je štedrý priestor pre skladovanie vecí, ktoré nechceme držať denne na očiach. Sezónne oblečenie, prikrývky či posteľná bielizeň spočinú vo výsuvných zásuvkách v čele či komôrkach pod poklopmi.

8. Drevené debničky

Prebrúsite ich, natriete farbou a v interiéri s nimi dokážete robiť zázraky. Kdekoľvek potrebujete vytvoriť úložný priestor, máte ho hotový na počkanie. Debničkou vytvoríte na stene poličku, so sedákom sa premení na taburetku a keď ich viac uložíte vedľa seba a zakryjete doskou, máte konferenčný stolík.

Výhodou je, že sú ako modulárna stavebnica a stačí vám ručná pílka na to, aby ste zmenili ich hĺbku tak, aby vám presne ladili s vašim zámerom. Mimochodom, čo poviete na ostrov kvetov, pod ktorým driemu uložené veci?

Zdroj: Pexels

9. Nepotrebné priechody

Praktický úložný priestor možno vyčariť i tam, kde stoja dvere ktoré nik nepoužíva. Namontujete medzi zárubne poličky, pridáte záves alebo dvierka ak vám je po chuti a máte novú skrinku, ktorá na podlahe nezaberie ani najmenší kúsok miesta.

Je to akoby ste objavili niku či výklenok, ktoré dosiaľ nik nepoužíval iba preto, že ste ich považovali za dvere. Nepoužívané a opustené, avšak stále dvere.

10. Na kolieskach

Pod každý nábytok možno namontovať kolieska, vďaka ktorým ho môžete presúvať bez námahy z jedného miesta na druhé. Tentokrát však nejde o žiadne korčuliarske výkony, ale o nové úložné miesto.

Na rubovej strane skriniek môžu byť úzke poličky, vešiačiky, organizéry a triediče s drobnosťami pre vaše koníčky. Otočíte skrinku a zrazu je pred vami celý svet radostí – bez ohľadu na to či vás baví šitie, výroba dekorácií alebo modelárstvo. Je to úžasná premena.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

9 kníh, ktoré potešia každého cestovateľa

Precestujte Slovensko a svet z postele či z gauča.

čítaj viac