24 šikovných rád, ako ušetriť

Na tieto veci sa zabúda a pritom by vám mohli ušetriť stovky eur.

Možno snívate o domčeku pod horami, možno vás o radosť zo života oberajú nadčasy, ktoré pre napnutý rodinný rozpočet musíte brať na svoje plecia. Neraz však stačí zopár nových návykov, aby ste sa vymanili zo sveta platieb a peňazí.

1. Neplaťte fitko, zacvičte si v prírode

Zabeháte si v parku, zacvičíte si váhou svojho tela v prírodnom kútiku pre zdravie a vyšliapete si na neďalekú vyhliadku, aby ste späť získali ochabnutú kondíciu. Na sviežom vzduchu je príjemnejšie športovať ako v zapotenej hale.

2. Zabaľte si desiatu aj olovrant

Obložený chlebík so syrom a zeleninou, ale aj žemľa s vyprážaným rezňom dokážu hravo konkurovať bagetám, hotdogom a hamburgerom z bistra či snack baru. Nabaľte si so sebou vždy jedlo z domu.

3. Pite vodu, kúpte si fľašu

Voda z vodovodu nie je o nič horšia ako tá, ktorú si kupujete balenú v obchode. Osvieži, zahasí smäd a s kvapkou citrónu a kockou cukru chutí priam božsky. Ak si zaobstaráte šikovnú fľašu do batoha či kabelky, môžete ju nosiť so sebou.

Fľaša na cesty

4. Pestujte remeslá, nemusíte platiť

Oprava kvapkajúceho kohútika nemusí byť o nič náročnejšia ako maľovanie stien, pokládka koberca či výmena dvierok na kuchynskej linke. Každá zručnosť, ktorú si osvojíte vám dokáže za život ušetriť veľa peňazí.

5. Prejdite sa, šliapnite do pedálov

Jazda električkou je lacnejšia ako vozenie sa autom, neraz však aj bicykel či chôdza spravia rovnakú službu. Ak je pekné počasie a máte dobrú náladu, vyberte sa do práce, na výlet či na nákup vo svojej réžii.

6. Kávu si viete uvariť aj sami

Káva do ruky je viac roztomilou, spoločenskou kratochvíľou ako kulinárskym zážitkom. Do termohrnčeka si ju môžete pred odchodom do práce pripraviť aj vy. Vyjde vás na polovičnú cenu a ešte aj ušetríte čas.

káva

7. Mikrozáhradku môžete mať aj v paneláku

Vypestovať si na záhradke chrumkavú zeleninu a sladké ovocie je fajn. Pravdou však je, že aj na balkóne v paneláku či na parapete si môžete dopriať zopár drobností. Šalát, jahody, bylinky, či rajčiny – šikovnosti sa medze nekladú.

8. Čaje stačí nasušiť

Nie je to žiadna veľká práca či námaha. Natrháte si dary prírody, rozprestriete ich doma na papieri a na celú sezónu nebudete mať núdzu o chutné a liečivé bylinky. Mnohé z nich priam volajú po použití v letných, studených čajoch.

10. Kniha a rádio nie sú horšie ako káblovka, kino či festival

Znie to možno trošku staromódne. Započúvate sa do komornej atmosféry klasického rádia alebo sa ponoríte do zažltnutých stránok knižiek z antikvariátu. Pravdou však je, že vďaka svojej fantázii získate hlbšie zážitky ako z televízie, kina či hudobného festivalu.

Kniha

10. Kašlite na značky, sledujte čo kupujete

Ak by boli v predajniach všetky obaly biele s fádnymi čiernymi popiskami, mnohé značkové výrobky by nemali pre vysokú cenu šancu získať zákazníkov. Odtrhnite oči od pestrofarebných pútačov na obaloch a čítajte popisky a ceny.

11. Parťák z útulku

Na každého môže doľahnúť samota, nepochopenie či depresia. Neznamená to však, že si hneď musíte svoj príbytok naplniť domácimi miláčikmi, ktorí žiadajú nákladnú opateru. Ak milujete vychádzky so psíkom, príležitostne môžete vyvenčiť chlpáča z útulku.

12. Zdokonaľte sa vo varení

Reštauračné menu, občerstvenie v bistre či desiata v bufete síce nie sú drahé, keď však začnete doma variť, zistíte že vám pri rovnakom apetíte zostane polovica peňazí doma. Za rok je to naozaj slušný balík.

varenie

13. Plaťte v hotovosti, nie kartou

Ak sa o minciach hovorí že sa vedia rýchlo rozgúľať, pri elektronických peniazoch sa priam vyparujú. Natankujte peňaženku a plaťte v hotovosti. Tak omnoho viac pocítite, akým tempom púšťate peniaze za veci a služby.

14. Dekorácie si urobte sami

Nie je v tom žiadne veľké remeslo, nie je v tom žiadny kus umenia. Dekorácie si podľa podrobných návodov na internete a časopisoch naozaj urobíte aj sami. Je to lákavý svet plagiátov, kde všetci robia to isté – navyše „za babku“.

15. Cink do pokladničky

Viete, čo je to „nulový paušál“? Je to deň, v ktorom neminiete ani jediný centík. Zaraďte takéto dni do života a budete mať dobrú náladu z toho, že ušetrené peniaze nahádžete do prasiatka. Je úžasné sledovať, že takéto dni nie sú iba snom.

pokladnička

16. Nerovnajte sa!

Nekráčajte s davom a nesnažte sa dorovnať svojmu okoliu. Nie je úspechom rozplynúť sa v dave anonymných tvárí, ale vystúpiť z neho svojou jedinečnosťou. Tá nie je v nakupovaní a míňaní, ale v životnom štýle.

17. Doprajte si narodeninové bonusy

Určite to poznáte. Ak sa blížia vaše narodeniny, e-mailová schránka sa zaplní zľavovými kupónmi z obľúbených e-shopov, ktoré vôbec nepotrebujete. Obráťte svet naruby – registrujte sa pred kúpou s dátumom narodenia, ktorý vám prinesie zľavy.

18. Sviatky oslavujte u príbuzných

Sú to slávnostné dni, ktoré sa končia veľkým vyhadzovaním. Slávnostné jedlá sa objedia a aj zásoby zvyčajne neprimerane nafúkneme. Lepšie je tráviť sviatky vždy spoločne, aby sa plytvalo vždy iba v jednej z rodinných domácností.

sviatočný stôl

19. Nešportkujte, nekartujte, nehazardujte

Vyhrať milión je krásna vec. Pravdou však je, že na to, aby sa jediný človek rozplynul radosťou, potrebné sú desaťtisíce tých, ktorí si šťastie z významnejšej výhry nikdy neužijú. Zabudnite na lotérie, sú aj užitočnejšie koníčky.

20. Pri veľkom nákupe zjednávajte

Predajňa s elektronikou, náradím či nábytkom nie je turecká tržnica, zjednávanie cien tu však i tak nájde svoje miesto. Predajca rád na cene poľaví, ak vie že má na výber dve možnosti – zarobiť menej alebo úplne nič.

21. Dovolenkujte v domovine

Kto pozná miestne pomery, nikdy nezaplatí viac, ako je nutné a nikdy nekupuje ani nezmyselné suveníry. Dovolenka na rodnej hrude nemusí byť nudná. Nie je v ľudských silách za celý život prejsť všetky krásy Slovenska.

Štrbské pleso

22. Zbavte sa zlozvykov

Zbavte sa zlozvykov a rýchlo uvidíte, ako dramaticky sa môže zmeniť k lepšeniu váš rozpočet.

23. Skoncujte s darčekovým kolotočom

Je fajn, ak niekoho potešíte pri návšteve bábovkou alebo bonboniérou. Ak sa však s niekým navštevujete týždeň po týždni, je nezmyslom vymieňať si drobné pozornosti ako na bežiacom páse. Obe strany vždy zo slušnosti kupujú veci, ktoré vlastne nik nechce.

24. Oslavujte s priateľmi doma

Bar má možno svojskú rozpustilú atmosféru, ak však máte naozajstných priateľov čo stoja za to, pri oslave či výročí sa s nimi dobre zabavíte i doma. Nedáva zmysel priplácať dvojnásobok len za to, že k nim dostanete stôl a stoličku.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac