7 tipov, vďaka ktorým sa konečne odhodláte na cesty

[lnk url=“https://unsplash.com/photos/anxRjLPEeyE”] Zdroj: Unsplash [/lnk]

3. 3. 2017; Autor: Matouš Vinš, Foto: Unsplash

O cestovaní veľa ľudí sníva, len málo z nich ale skutočne vyrazí na poriadny výlet do sveta. A pritom to nie je ani zložité, ani drahé. Väčšina prekážok je len vo vašej hlave.

1. Spočítajte si, koľko cesta skutočne stojí

Zájazdy s cestovkou sú väčšinou extrémne predražené. Keď si urobíte prieskum, koľko skutočne stojí ubytovanie a jedlo, zistíte, že vám stačí oveľa menej peňazí. Predstavu si môžete urobiť vďaka serveru numbeo.com. Existujú dokonca spôsoby, ako bývať úplne zdarma. Čo takto Workaway?

2. Nebojte sa

Vybehnúť do zahraničia na dlhšiu dobu dokáže mladý študent, mamička s dieťaťom alebo zamestnanec firmy. Tak prečo by ste to nezvládli aj vy? Nie je sa čoho báť.

Ľudia sú vo svete vo všeobecnosti milí a pohostinní. Pravdepodobnosť, že vás okradnú v Prahe je rovnaká ako v New Yorku a napríklad juhovýchodná Ázia je ešte oveľa bezpečnejšia.

New York
Zdroj: Unsplash

Že neviete po anglicky? Milióny ľudí na svete sú na tom rovnako ako vy. Rukami a nohami sa dá dorozumieť vždy. Aj keby ste sa stratili na obrom letisku v Dubaji, ukážte komukoľvek letenku a dotyčný vás odvedie k správnemu lietadlu.

3. Čo cestovanie prináša?

Keď si uvedomíte, čo všetko získate, bude sa plánovať oveľa jednoduchšie. Cestovanie poskytuje predovšetkým mnoho výhod – nových priateľov, zážitky a cenné skúsenosti na celý život. Získate všeobecný prehľad a miesta zo zemepisu nezostanú len nudné body na mape.

Uvedomíte si tiež, že na svete nie ste sami, naučíte sa lepšie vychádzať s ostatnými a pohotovo riešiť problémy. V neposlednom rade si začnete užívať maličkosti ako pozorovanie západu slnka za mraky.

Londýn
Zdroj: Unsplash

4. Šetrenie na cestu nie je náročné

Neutrácať na zbytočnosti, to je celé kúzlo. Ak sa dokážete zbaviť auta, jesť viac doma alebo si odpustiť drahé kávičky, zistíte, že to s peniazmi nie je až také zlé. Na cestovanie naozaj veľa nepotrebujete. Nemusíte tiež pretelefonovať dlhé minúty, keď môžete volať cez internet. Hneď máte vo vrecku pár desiatok eur navyše. A to každý mesiac.

Ak chcete odísť skutočne na dlho, zbavte sa aj veľkých výdajov za byt, zrušte podnájom, zožeňte podnájomníka na celú dobu svojej neprítomnosti alebo vyskúšajte krátkodobé prenájmy cez Airbnb.

5. Začnite kúsok za hranicami

Stále sa bojíte vyraziť na dlhšiu cestu do neznáma alebo máte pocit, že vám chýbajú peniaze? Aj u našich susedov nájdete veľmi veľa krásnych miest. Od historických miest cez rozľahlé národné parky po divoké hory. Autobusom, vlakom alebo spolujazdou môžete cestovať za pár eur. Stopom dokonca zadarmo.

Zdroj: Unsplash

6. Nebudete sami

Bojíte sa, že prídete o priateľov a budete na cestách opustení? Nebojte sa, s priateľmi si môžete zavolať cez Skype, navyše určite spoznáte mnoho nových. Na cestách totiž stretnete cestovateľov, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy, takže si určite budete mať čo povedať. Prípadne, skúste napríklad ubytovanie cez couchsurfing a zoznámte sa s miestnymi.

7. Kúpte si letenku

Na nič nečakajte a kúpte si vysnívanú letenku. Už vám nezostane nič iné, ako všetky problémy vyriešiť a konečne vyraziť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

8 kníh pre záhradkárov telom aj dušou

Kým pôda oddychuje, poctivý záhradkár nezaháľa.

čítaj viac