Bez starostí: 10 obyčajných vecí, ktoré vám pomôžu pri upratovaní

vedro, náradie na holenie, válov

10. 2. 2017; Autor: Milan Gigel, Foto: Pixabay

Aj malé upratovanie môže narobiť veľké starosti. S dobrými radami však zistíte, že v komore, bare, písacom stole, ale aj v piecke nájdete všetko, čo potrebujete pre ich zdolanie.

1. Odvápnenie bez zápachu

Sprchový kút, práčka, rýchlovarná kanvica i kávovar vyzerajú a fungujú lepšie, ak ich pravidelne zbavíte vrstvičky vodného kameňa, ktorý sa v nich usádza. Nechajte si ocot do šalátov a siahnite radšej po kyseline citrónovej.

Po rozpustení vo vode nezapácha a nepoškodzuje žiadne kovy. Pokiaľ ide o účinok, ocot sa jej iba sťažka vyrovná.

2. Unavené hrnce a panvice

Ani umývačka riadu s najlepšími tabletami nemá pri čistení hrncov, pekáčov a panvíc toľko sily ako prací prášok na bielizeň. Rozpustíte ho vo vode a môžete sa smelo pustiť do vyvárania.

Hrnček v rajnici, rajnica v kastróle, kastról v hrnci – je to akoby ste mali pred sebou matriošku.

pariaci hrnec

3. Fŕkance farieb

Ak natierate radiátor, okenné rámy, parapety alebo starý nábytok akrylovými farbami, fŕkance po okolí a kvapky na zemi vás nemusia trápiť ani vtedy, ak farba medzičasom zaschne. Konzumný alkohol, Alpa či lieh ich dokážu rozpustiť kedykoľvek.

Nasýtite nimi handričku a po niekoľkých ťahoch ihneď uvidíte, ako sa farba rozpúšťa. Vďaka alkoholu sa vám podarí vyumývať i staré, zanesené štetce

4. Mikrovlnka

Nie sú v tom žiadne čary. Naplníte misku vodou, nastavíte na mikrovlnke najvyšší výkon a necháte ju pätnásť minút usilovne pracovať.

Horúca para uvoľní z dvierok aj stien zasušené zvyšky jedál a stuhnuté kvapôčky tukov. Zotriete plochy kuchynskou hubkou a máte po starostiach. Mikrovlnka je opäť ako nová.

5. Stopy po páskach a nálepkách

Ak sa vraví, že klin sa klinom vybíja, pri stopách po nálepkách a páskach to tiež nie je iné. Vyberte vrecko z vysávača, jemným prachom posypte lepivý povrch a štetcom ho zaprášte tak, ako to kriminalisti robia pri snímaní odtlačkov.

Ak tmavú stopu zotriete liehovým čističom na okná a párkrát tento husársky kúsok zopakujete, lepidlo bude nadobro preč.

6. Bielučké záclony

Keď pootvoríte okno, záclony sú ako filter, na ktorom sa zachytí všetok smog z ulice. Nemusia však byť šedasté iba preto, že prací prášok nemal dosť síl na to, aby ich vybielil.

Ak do záverečného plákania pridáte za čajovú lyžičku školského atramentu, rozjasnia sa v plnej belosti.  Určite ste už počuli o modridle, ktoré má rovnaký účinok.

kreslo

7. Kozubové dvierka

Jemný popol z vyhasnutého ohniska je najlepším pomocníkom pri čistení presklených dvierok kozubov a piecok. Mokrú bavlnenú handričku zľahka priložíte k belavému popolu a môžete sa smelo pustiť do utierania.

Drobné zrniečka popola nie sú iba čistiacim práškom. Spolu s vodou vytvoria lúh, ktorý nepoddajné nánosy uvoľní. Na záverečné doleštenie použite staré noviny.

8. Obklady, dlažba i škáry

Ak zostarnú, môžete ich drhnúť do úmoru a stále budú vyzerať unavené. Ak však na vlhkú handričku nasypete kuchynskú sódu, hravo si s ich zájdeným povrchom poradíte.

Je to ako mať najjemnejšiu drôtenku, ktorá ruku neunaví a povrch nepoškriabe. Zrazu, akoby obklady i dlažba získali späť svoj šmrnc.

9. Usadenina vo WC

Vodný kameň, hrdza a minerály z vody sa nevyhnú ani tomuto miestu. Je však v moci kuchynskej soli, aby vás za jedinú noc povlaku zbavila.

Nasypte štedrú dávku soli do misy, a nechajte ju pôsobiť. Povlak usadenín popraská a sám sa od hladkej glazúry keramiky odlúči.

10. Čalúnenia a matrace

Vysávač ich síce dokáže zbaviť prachu, neporadí si však so špinou, ktorá sa na vláknach čalúnenia usadí. Vezmite penu na holenie, handričkou ju naneste na povrch a jemnou kefkou rozotrite do plochy.

Nepotrvá dlho, kým vám po takomto čistení sedačky, stoličky či posteľ preschnú. Biela bavlnená utierka stiahne penu i špinu okamžite.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

7 drobných radostí života, ktoré si najlepšie vychutnáte iba na vidieku

Mesto má svoje čaro, ale tieto veci si rozhodne užijete mimo jeho ruchu.

čítaj viac