Dodržujte počas dovolenky týchto 5 zásad a určite sa vyhnete turistickým pascám

človek fotiaci mesto

13. 4. 2017; Autor: Matouš Vinš, Foto: Kace Rodriguez

Základné pravidlo hospodárenia na cestách je snažiť sa čo najviac napodobniť rytmus života miestnych. To najdrahšie ani zďaleka nemusí byť to najlepšie – platí to snáď pri všetkom, od jedla až po vstupné na rôzne akcie. A miestni prevádzkári veľmi radi využívajú turistické oblasti k väčšiemu zárobku.

Ušetrite za jedlo

Nemusíte nutne chodiť každý deň do reštaurácie. A už vôbec nie v epicentre turistickej oblasti. Jedlo patrí k tým najdrahším položkám pri cestovaní a domácim varením znížite vaše výdaje na minimum. Vo väčšine Airbnb ubytovaní máte k dispozícii vybavenú kuchyňu.

Ak si chcete užiť miestnu kuchyňu, využite zdieľanie jedla zadarmo alebo za malý poplatok. Takúto službu ponúka napríklad earth.com.

Namiesto naleštených reštaurácií skúste podniky, kam sa chodia bežne najesť miestni. Zaplatíte menej, jedlo je autentickejšie a lepšie. Napríklad streetfood v Thajsku je nezabudnuteľný zážitok, stojí pár korún a vôbec sa nemusíte báť – akonáhle v stánkunakupujú Thajčania, jedlo je úplne bezpečné.

2. Neutrácajte zbytočne za dopravu

Môžete chodiť pešo, jazdiť na bicykli alebo sa presúvať stopom. Uvidíte množstvo zaujímavých miest, zastavíte sa, kde chcete a nikto vás neobmedzuje. Ďalšou alternatívou je spolujazda cez Blablacar. Ak má niekto v aute voľné miesto, ponúka zvezenie za cenu malého príspevku na benzín. Dohodnete sa dopredu vrátane nástupného miesta a možno získate nového priateľa.

Zdroj: Pexels

3. Nenechajte sa okradnúť taxikárom

Na taxík (hlavne z letiska) používajte na privolanie mobilnú aplikáciu, ktorá vás ochráni pred premrštenou cenou chamtivého vodiča. Na displeji pomerne presne uvidíte, v akom cenovom rozpätí sa bude cena jazdy pohybovať. Aj v meste vždy trvajte na zapnutom taxametri. Ak vám bude taxikár tvrdiť, že je bez neho je to lacnejšie, neverte mu ani slovo.

Vždy, keď sa dá, využívajte Uber. Voziť ľudí cez Uber môže totiž každý a za cenu, ktorú vopred poznáte.

Zistite si tiež informácie o predplatených kartách na MHD. Môžu vám ušetriť dosť peňazí, najmä ak sa na jednom mieste plánujete zdržať viac dní.

4. Sledujte si financie

Na uľahčenie sledovania nákladov na cestách si nainštalujte aplikáciu Trail Wallet. Vďaka nej budete mat prehľad o tom, aká je konečná suma vášho utrácania. Jednotlivé položky sa dajú triediť do kategórii. Môžete si zvoliť aj rozpočet, ktorý vďaka aplikácii jednoduchšie dodržíte. Budete vedieť, kam presne vaše peniaze miznú a lepšie si rozvrhnete, za čo utrácate.

Pred výmenou peňazí v zmenárňach na letiskách a v turistických oblastiach si dopredu overte kurz, často býva nevýhodný. Vyberajte preto peniaze radšej priamo z bankomatu a čo najviac plaťte kartou.

Zdroj: Pexels

5. Ušetrite na vstupenkách

Múzeá a galérie často ponúkajú najlepšiu cenu pri nákupe cez internet. Vyhnete sa dlhým radom a na výstave ste behom niekoľkých minút. Ďalšou skvelou možnosťou je využitie noci múzeí alebo štátnych sviatkov, keď je vstupné znížené alebo úplne zadarmo.

Nezabúdajte ani na zľavové karty typu ISIC. S tými sa dajú kúpiť vstupenky so zľavou až 50 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

7 drobných radostí života, ktoré si najlepšie vychutnáte iba na vidieku

Mesto má svoje čaro, ale tieto veci si rozhodne užijete mimo jeho ruchu.

čítaj viac