Jarné radosti, ktoré si najviac užijete na vidieku

rozkvitnutá čerešňa, ruka

14. 3. 2017; Autor: Milan Gigel, Foto: Roman Craft

Sú to drobné práce, pri ktorých rýchlo ubehne čas. Kým zubaté slniečko rozjarí myseľ a prehreje stuhnuté telo, z každej kratochvíle je príjemný úžitok, ktorý robí radosť. Život na vidieku má svoje osobité čaro, ktoré sa neriadi iba tradíciami našich otcov a dedov.

1. Sladká voda

Čo majú spoločné breza a javor? Keď ich lykom začne prúdiť miazga aj z najmenšieho poranenia začne kvapkať jemná, sladkastá voda. Vyvŕtate do kmeňa dierku, zasuniete tenký kolíček a do podloženej nádobky vám začne kvapkať osviežujúci mok.

Ak sa po hodinovom túlaní po okolí osviežite nazbieraným lahodným nápojom, máte pred sebou jedinú povinnosť. Zamazať otvor štepárskym voskom alebo živicou.

2. Zrod života

Nielen pod kvočkou, ale aj v drevenej debničke s vykurovaním a vetraním sa rodí život. Jarné liahnutie je dobrodružstvom, pri ktorom máte nadlho o zábavu postarané. Najprv presvecujete vajíčka, aby ste hľadali zárodky života.

Potom sledujete, ako si čerstvo vyďobané kuriatka rovnajú mokré páperie a keď začnete mať jasno v tom, koľko kohútikov a sliepočiek vám šťastena nadelila, s úzkostlivou starostlivosťou napredujete k úžitku.

Zdroj: Unsplash

3. Zelené hostiny

Rozpražená biela slaninka, podusené mladé výhony žihľavy a žltučké vajíčka z vlastného dvora. Táto predjarná dobrota po celé storočia nestratila ani kúska pôvabu. Vždy osloví jemnou korenistou chuťou so surovou nespútanosťou zelených lístkov.

Hoci táto oslava prichádzajúcej jari patrí aj všetkým zverencom vo dvore – od sliepočiek až po králiky – predsa len je tu jeden bonus naviac. Dajte do mixéra žihľavové listy, med, citrónovú dužinu a vodu. S takýmto smoothie je deň hneď o čosi veselší.

4. Jarné vypletačky

Ovisnuté prútiky vŕb nie sú iba zelenými závesmi nad rybárskymi štáciami, ale aj šikovným prírodným materiálom na jarné vypletačky. Kým ohybné letorasty ožijú zelenými lístkami, nastrihať si môžete dostatok materiálu na tvorivé práce.

Košíky na prvý pohľad vyzerajú byť kratochvíľou pre tých najzručnejších, vedzte však že jednoduchšie vypletačky zvládnete i vy.

Zdroj: Unsplash

5. Čistenie studničiek

Je to najpríjemnejší spôsob hasenia smädu. Načriete hrnčekom vodu zo studničky a mrazivý chlad vám prebehne od vyprahnutých pier až k tlčúcemu srdcu. Na jar však každá studnička žiada starostlivú opateru.

Odhrnúť lístie, prečistiť motyčkou ústie a upraviť odtokový kanálik je prácou, ktorú bude vidno opäť po celú sezónu. Spojte to s prvou jarnou opekačkou a budete mať pocit z dobre vykonanej práce.

6. Domčeky pre vtáčiky

Niet väčšej radosti pri oddychu vo dvore, ako pri sledovaní usilovných vtáčích rodičov, ktorí prinášajú všakovaké mušky, pavúky a húsenice svojim ratolestiam. Kým dovolenkári priletia z teplých krajov späť domov, nové búdky už musia visieť na stromoch.

Vezmite i vy kladivo, pílku a starú dosku, aby ste spravili novú búdku pre radosť a úžitok.

Zdroj: Unsplash

7. Ako stroj času

Jar možno vítať skôr ako príde do dvorov a záhrad. Stačí, ak narežete rovné prúty s púčikmi a vložíte ich do vázy vo vykúrenej izbe. Zlatý dážď, čerešňa, slivka či kalina zakvitnú vábnym kvetom, ktorý nie je o nič menej sladký ako ten, ktorý už čochvíľa bude zdobiť náš vidiecky kraj.

Kalendár nech sa cíti zmätene. Veď my chceme vítať jar. On nech počíta plynutie dní.

8. Živá zem priesad

Zvyčajne sa na neho hneváme, keď nám rozryje hriadky v záhradke. Ak však krtko narobí vo včasnej jari kôpky zeminy na lúkach, rumoviskách a brehoch riek, je to požehnanie pre jarné výsevy.

V jemnej nakyprenej zemi rýchlo vyklíčia pevné priesady zelenín a mocné rastlinky letničiek. Ak niekto tlačí prázdny fúrik dole ulicou, nechystá sa na preteky ale ide po kyprú zem.

Zdroj: Unsplash

9. Drevobranie

Po zime drevárne zívajú prázdnotou a lesní hospodári na sklonku zimy vyznačili v lese, čo patrí do ťažby a čo nie. Je preto správny čas na prípravu palivového dreva, jeho spracovanie a neraz i priblíženie do dvorov.

Listnatý les možno vyzerá v tomto čase pusto a smutne. Pravdou však je, že predjarné zásahy vyrušujú lesný život najmenej zo všetkých.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

24 šikovných rád, ako ušetriť

Na tieto veci sa zabúda a pritom by vám mohli ušetriť stovky eur.

čítaj viac