Prvý krok k tomu, ako si navyknúť na pravidelné cvičenie

nohy, tenisky, schody

10. 2. 2017; Autor: Sóda, Foto: Unsplash

Nedostatok pohybu, či následky dlhodobého sedenia sú čoraz rozšírenejšími neduhmi, ktorých následky sa prejavia až po pomerne dlhom čase. Preto pre vás pripravujeme seriál o tom, ako sa začať viac hýbať a zlepšiť sa po fyzickej stránke.

Prvým krokom k tomu postaviť sa zo stoličky a vyliezť zo svojej pohodlnej zóny je nájsť si ten správny dôvod na pohyb. Čokoľvek. Zdravie, chudnutie do plaviek, naberanie svalovej hmoty, kondička, stávka… Potom si stačí už len predstaviť želaný výsledok.

Fitness
žena

Teraz mnohým prebehla hlavou otázka, kedy cvičiť, keď nikdy nemáte čas, a ani nemáte s čím. Nedostatok času je však len mýtus, ktorý je v 95 % prípadov iba výtvor ľudí, ktorí niečo vzdajú skôr, než niečo skúsia. Keby sme si detailne zaznamenávali svoj deň, vždy nájdeme nejakú tú zbytočnú štvrťhodinku na Facebooku. A na účinné cvičenie nepotrebujete ani drahé náradie, stačí iba vlastné telo.

Základom úspechu je vytvoriť si rituál, ktorý nie je príliš náročný, no zase nie tak, že ho zvládnete bez toho, aby ste sa čo i len zadýchali. Napríklad, hneď ako ráno vstanete, môžete si dať 5 kôl po 5 kľukov 10 drepov a 20-sekundový plank (cvik, pri ktorom sa na zemi podopierate iba predlaktiami a špičkami s vystretým chrbtom). Hneď máte štartovací rituál, ktorý vás nielen prebudí, ale aj nakopne do pracovného dňa.

Jóga
jogínka, tapeta

Môžete to však striedať aj s inými aktivitami ako beh, prechádzka či ranná yoga, prípadne poriadny strečing. Základ je nesústrediť sa na počet opakovaní, ale na to, aby ste to robili poctivo každý deň.

Dôležité je myslieť na svoje zdravie, ktoré máme len jedno. Preto robiť aspoň niečo je určite lepšie ako nič a len sa prizerať ako sme stále pomalší a stuhnutejší.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.