Spravte si na Veľkú Noc šibák vlastnými rukami

Zvládne to každý, chce to len trochu cviku a trpezlivosti.

veľkonočné korbáče
4. 4. 2017
Autor: Milan Gigel
4. Apríla 2017

Jarná prechádzka na čerstvom vzduchu a nožík vo vrecku. S takouto výbavou sa z potuliek prebúdzajúcim sa krajom nemusíte vrátiť s prázdnymi rukami. Ak sa vám zapáčia vŕbové vypletačky, šibák si už každoročne upletiete sami.

Vŕby obsypané prútikmi nájdete nielen na brehoch riek a potokov, ale aj v remízkach a na svahoch vlhkejších lúk. Čím dlhšie, rovnejšie a tenšie prúty na nich nájdete, tým jednoduchšie sa vám bude vypletať. Záhradkárske nožnice sú fajn pomocníkom pre rovné zastrihnutie koncov, zvládnete to však aj nožom.

orezávanie halúzok

Z prútikov si vyberiete tie, ktoré majú čo najpodobnejšiu hrúbku a dĺžku. Najhúževnatejšie sú tie, ktoré majú v strede najtenšiu dreň. Na tradičný veľkonočný šibák ich budete potrebovať osem. Možno budete musieť odrezať bočné výhony, ak je vŕba v kvete, prúty budete musieť trochu pripraviť.

pletenie korbáča

Aby držali prúty pohromade, budete si musieť pripraviť materiál na oplet. Rozštiepiť prútik na dve polovice nie je nič náročné. Narežete ho na hrubšom konci, zovriete medzi kolenami a potom už len pomaličky oddeľujete polovice od seba.

Pri opletaní sa rýchlo zoznámite s tým, ako sa prútiky v rukách správajú. Zasuniete koniec rozštiepeného prúta do zväzku, oviniete ho v niekoľkých otáčkach a opäť prestrčíte pomedzi prúty. Bez námahy vám vznikne základ pre korbáč.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Samotné pletenie vyžaduje pevné prsty a zmysel pre poriadok. Rozdelíte si prúty po štyri kusy na každú stranu a uložíte ich do roviny. Keď sa vám podarí nad nimi zvíťaziť, môžete začať s vypletačkami.

pletenie korbáča

Vezmete vonkajší prút z ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na pravej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom ľavej strany.

Rovnakým spôsobom vezmete vonkajší prút ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na ľavej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom pravej strany. Takto pokračujete na striedačku až kým sa vám dĺžka prútov neminie.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Koniec šibáka uviažete uzlom, prútikom alebo špagátom, pridať môžete i prvé stužky pre zdobenie. Ak sú prúty prihrubé, šikovnejšie je začať od špičky po jej zviazaní a rúčku robiť až nakoniec.

Prvý šibák sa vám možno nepodarí k úplnej spokojnosti. Prúty sú prírodným materiálom, a tak každý z nich sa správa svojsky. Raz čosi praská, inokedy sa krúti, niekedy je zasa lepšie vložiť odrezané prúty na deň do vedra s vodou, aby sa stali pružnejšími.

A ak by sa vám predsa len akosi nedarilo, stále je tu záchrana. Ak použijete iba šesť prútov, môžete ich zapletať rovnako, ako sa to robí s vrkočmi. I takéto šibáky nájdete v obchodoch v predaji.

veľkonočný korbáč
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.