Spravte si na Veľkú Noc šibák vlastnými rukami

Zvládne to každý, chce to len trochu cviku a trpezlivosti.

Jarná prechádzka na čerstvom vzduchu a nožík vo vrecku. S takouto výbavou sa z potuliek prebúdzajúcim sa krajom nemusíte vrátiť s prázdnymi rukami. Ak sa vám zapáčia vŕbové vypletačky, šibák si už každoročne upletiete sami.

Vŕby obsypané prútikmi nájdete nielen na brehoch riek a potokov, ale aj v remízkach a na svahoch vlhkejších lúk. Čím dlhšie, rovnejšie a tenšie prúty na nich nájdete, tým jednoduchšie sa vám bude vypletať. Záhradkárske nožnice sú fajn pomocníkom pre rovné zastrihnutie koncov, zvládnete to však aj nožom.

Z prútikov si vyberiete tie, ktoré majú čo najpodobnejšiu hrúbku a dĺžku. Najhúževnatejšie sú tie, ktoré majú v strede najtenšiu dreň. Na tradičný veľkonočný šibák ich budete potrebovať osem. Možno budete musieť odrezať bočné výhony, ak je vŕba v kvete, prúty budete musieť trochu pripraviť.

Aby držali prúty pohromade, budete si musieť pripraviť materiál na oplet. Rozštiepiť prútik na dve polovice nie je nič náročné. Narežete ho na hrubšom konci, zovriete medzi kolenami a potom už len pomaličky oddeľujete polovice od seba.

Pri opletaní sa rýchlo zoznámite s tým, ako sa prútiky v rukách správajú. Zasuniete koniec rozštiepeného prúta do zväzku, oviniete ho v niekoľkých otáčkach a opäť prestrčíte pomedzi prúty. Bez námahy vám vznikne základ pre korbáč.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Samotné pletenie vyžaduje pevné prsty a zmysel pre poriadok. Rozdelíte si prúty po štyri kusy na každú stranu a uložíte ich do roviny. Keď sa vám podarí nad nimi zvíťaziť, môžete začať s vypletačkami.

Vezmete vonkajší prút z ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na pravej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom ľavej strany.

Rovnakým spôsobom vezmete vonkajší prút ľavej strany, preložíte ho medzi dva stredné prúty na ľavej strane a prihnete ho späť tak, aby sa stal vnútorným prútom pravej strany. Takto pokračujete na striedačku až kým sa vám dĺžka prútov neminie.

pletenie korbáča
pletenie korbáča
pletenie korbáča

Koniec šibáka uviažete uzlom, prútikom alebo špagátom, pridať môžete i prvé stužky pre zdobenie. Ak sú prúty prihrubé, šikovnejšie je začať od špičky po jej zviazaní a rúčku robiť až nakoniec.

Prvý šibák sa vám možno nepodarí k úplnej spokojnosti. Prúty sú prírodným materiálom, a tak každý z nich sa správa svojsky. Raz čosi praská, inokedy sa krúti, niekedy je zasa lepšie vložiť odrezané prúty na deň do vedra s vodou, aby sa stali pružnejšími.

A ak by sa vám predsa len akosi nedarilo, stále je tu záchrana. Ak použijete iba šesť prútov, môžete ich zapletať rovnako, ako sa to robí s vrkočmi. I takéto šibáky nájdete v obchodoch v predaji.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 slovenských divadiel, v ktorých hviezdia slovenskí seriáloví herci

Hrať postavičky v televíznych seriáloch nie je vrchol ich hereckého umenia. Oveľa viac si výkony známych slovenských hercov vychutnáte v divadle.

Dedinskí opilci, afektované paničky či zúfalé matky. Súčasných slovenských hercov poznáme najmä vďaka televíznym seriálom a zábavným šou, väčšina z nich však to najlepšie, čo vie, predvádza v divadle.

Je preto čas vstať z gauča a pozrieť si ich herecké umenie naživo a v plnej paráde. Pripravili sme pre vás zoznam predstavení z divadiel po celom Slovensku, kde účinkujú herci a herečky, ktorých poznáte z televízie.

Ján Koleník – Slovenské národné divadlo v Bratislave

Ján Koleník je momentálne jedným z najvychytenejších seriálových hercov. Preslávila ho postava Masláka v Paneláku, účinkoval tiež v kriminálnom seriáli Za sklom, v rodinných seriáloch ZOO a Divoké kone. Je tiež hlavnou postavou aktuálnej historickej detektívky 1890.

Od roku 2004 má trvalý angažmán v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Držiteľa viacerých divadelných ocenení si môžete pozrieť ako baču Ondreja v slovenskej klasike Bačova žena. V dráme účinkuje po boku ďalších známych hercov – Alexandra Bártu, Diany Mórovej, Kamily Magálovej či Márie Kráľovičovej.

Lukáš Latinák – Divadlo Astorka v Bratislave

Latinák Slovákom utkvel najmä ako policajt Hurka z komediálneho seriálu Profesionáli. Za sebou má aj účinkovanie v mnohých ďalších obľúbených seriáloch – Panelák, Keby bolo keby alebo Horúca krv. V prvom rade je však vynikajúcim divadelným hercom.

Spolu s ďalšími z partie „chalaňov“ (Marián Miezga, Róbert Jakab a Juraj Kemka) účinkuje v divadle Astorka Korzo ’90 v groteske Na koho to slovo padne. Na hre sa zasmejete určite ešte viac než na ktoromkoľvek televíznom sitkome.

Splň výzvu Táne Pauhofovej a získaj dáta zadarmo. Viac info

Zuzana Šebová – La Komika

V novom divadle známeho režiséra Karola Vosátka La Komika pravidelne účinkuje Zuzana Šebová. V televízii známa z dvojice Cuky a Luky alebo ako krčmárka Tereza z Hornej Dolnej.

V La Komike ju môžete vidieť v komédii Modelky II, ktorá je pokračovaním mimoriadne úspešnej hry Modelky. V divadle okrem Šebovej pôsobí aj Slávka Halčáková, Michaela Čobejová alebo Štefan Martinovič.

Barbora Švidraňová – Mestské divadlo Žilina

Zlatokopku Karin Kučerovú hrá v Búrlivom víne, účinkovala aj v komediálnom seriáli Atletiko Cvernofka či kriminálke Mesto tieňov. Divákom je známa aj vďaka účinkovaniu v zábavnej šou Tvoja tvár znie povedome.

Absolventku muzikálového herectva VŠMU môžete vidieť spievať a hrať ako Noru v hudobnej inscenácii Hana (Hommage a Hegerová). Hra je poctou speváčke Hane Hegerovej, ktorá začínala svoju profesionálnu dráhu v 50. rokoch minulého storočia práve na doskách žilinského divadla.

Gabriela Marcinková-Mihalčínová – Prešovské národné divadlo

Drzá sestrička Miroslava Donutila v seriáli Doktor Martin alebo týraná Linda z Tajných životov účinkuje v Prešovskom národnom divadle, nezávislom profesionálnom divadle fungujúcom od roku 2013, ktoré je držiteľom Ceny Stana Radiča ako Objav roka na festivale Kremnické gagy.

V pôvodnej slovenskej inscenácii Deň keď zomrel Gott hrá v Prešove aj po boku Petra Brajerčíka alias Lacka z Hornej Dolnej.

Kristína Turjanová – Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Diváci ju poznajú z Ordinácie v ružovej záhrade, Paneláku, no najmä ako majiteľku nemocnice Ritu z Búrlivého vína. Milovníkom divadla je však známa aj ako divadelná herečka. Hosťuje na Novej scéne či v Divadle Astorka. Stále angažmán má v divadle Andreja Bagara v Nitre, kde hrá už od svojich 15 rokov.

Do konca apríla ju máte šancu vidieť v hlavnej úlohe drámy Gazdiná roba. Okrem nej v hre účinkujú aj ďalšie známe televízne herečky – Eva Pavlíková a Daniela Kuffelová. V nitrianskom divadle pôsobí tiež herec Martin Nahálka, ktorý je momentálne známy úlohou žandára v historickom seriáli 1890.

Alena Ďuránová – Štátne divadlo Košice

Alena Ďuránová je známa vďaka účinkovaniu v seriáloch Búrlivé víno, Divoké kone či ZOO. Objavila sa aj v kriminálnom seriáli Za sklom či sitkome Sekerovci. Od roku 2000 pôsobí v Štátnom divadle Košice.

Držiteľku divadelnej ceny Dosky 2000 v kategórii Objav roka v súčasnosti môžete vidieť v niekoľkých predstaveniach košického divadla. Hlavnú postavu Amber hrá v ocenenom predstavení Moje baby od írskej autorky Elaine Murphy.

Jana Oľhová – Slovenské komorné divadlo Martin

Jana Oľhová pravidelne účinkuje v slovenských filmoch aj seriáloch. Na televíznych obrazovkách sa objavila napríklad v Búrlivom víne, komediálnych seriáloch Zita na krku, Profesionáli alebo v kedysi populárnej Ordinácii v ružovej záhrade. Ženskú väzenkyňu stvárnila v seriáli Odsúdené.

Od roku 1988 je členkou súboru Slovenského komorného divadla v Martine. Aktuálne ju môžete vidieť v dramatizácii knihy držiteľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Dráma Vojna nemá ženskú tvár je zložená z autentických výpovedí žien, ktoré sa aktívne zapojili do bojov počas druhej svetovej vojny, v Martine ju hrajú od začiatku januára.

Vladimír Jedľovský – Divadlo Jána Palárika v Trnave

Účinkuje najmä v seriáloch verejnoprávnej televízie. Aktuálne v Tajných životoch, predtým si zahral v seriáli Kolonáda či Mesto tieňov. Jeho hlas sa všetkým spája s postavou Dr. Housa. Jeho domovským divadlom je Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Ak máte chuť na slovenskú klasiku, určite do Trnavy zájdite na Ťapákovcov od Boženy Slančíkovej Timravy. Jedľovský v komédii o lenivej rodine hrá postavu rechtora, jeho manželku zas známa herečka Tatiana Kulíšková.

Michal Kubovčík – Radošinské naivné divadlo

Policajt z Hornej Dolnej, ale aj množstvo komických postáv zo zábavnej šou Kredenc, to je Michal Kubovčík. Absolvent bratislavskej VŠMU pôsobil v divadle Ludus, Divadle Andreja Bagara v Nitre či v Túlavom divadle.

V súčasnosti je členom Radošinského naivného divadla a účinkuje vo viacerých aktuálnych predstaveniach. Napríklad v horkej komédii Stanislava Štepku s názvom To nemá chybu. Divadlo so svojimi predstaveniami cestuje po celom Slovensku, preto máte šancu vidieť Kubovčíka a spol. aj v blízkosti svojho bydliska.

Všetky dobré slovenské divadelné predstavenia sa do zoznamu nezmestia, vy ich však môžete začať objavovať sami. Vyrazte si za živou kultúrou do divadla alebo na koncert, určite to bude príjemná zmena.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac