Tucet ľudových múdrostí, ktorých sa vyplatí držať

31. 5. 2017; Autor: Milan Gigel, Foto: Shutterstock

Pokladáme ich za klišé, folklór a odkaz minulosti. V skutočnosti sú však ľudové múdrosti natoľko výstižné, že by nezaškodilo, aby aj dnes vychádzali kalendáre, z ktorých by sme ich deň po dni mohli čítať k svojmu osohu.

1. Nechaj tak, čomu si sa neučil

Zver odbornú prácu zručným a šikovným, aby si mal čas na svoje záľuby. Hoci to znie tak trochu pansky, nie je pravdou že za murárov idú iba štvorkári a maľovanie bytu je hračka pre každého.

Státisíce návodov v časopise a na internete sa vás snažia presvedčiť, že všetko hravo zvládnete. Pravdou však je, že mnohé z nich sú síce na obrázkoch pekné, avšak pri používaní nepodarkami.

2. Darmo slepému ukazuješ a hluchému vravíš

Je pekné ak viete rozdávať svoju múdrosť druhým, nikdy by ste to však nemali robiť nasilu. Bez ohľadu na to či ide o politiku, výchovu detí, nakupovanie či návody na život, každý má svoju hlavu. Ak chce, vytuší vaše zručnosti a skúsenosti aj bez násilného presviedčania.

Buďte sami sebou a nesnažte sa meniť k obrazu svojmu ľudí okolo vás.

3. Čo Janík zameškal, Jano nedohoní

Stal sa z toho nepekný zlozvyk. Lajkujete na Facebooku príspevky o cestovaní, kempovaní a piknikoch, tešíte sa z obrázkov o športovaní, avšak popri tom trávite všetok svoj čas v práci a doma pred televízorom.

Nenádejajte sa, že ak splatíte hypotéku, zmeníte zamestnanie alebo odídete na dôchodok, váš život sa zmení. Žite aktívne už dnes a prestaňte snívať! Inak premárnite všetok svoj čas.

sloboda
Zdroj: Unsplash

4. Dobrá práca sama sa chváli

Nie lákavá reklama v letáku, módny trend v časopise a upútavka v televízore sú mierou, ktorej by ste sa mali držať pri svojich rozhodnutiach. Vnímajte pocity svojich priateľov a práve z ich slov zistíte, čo sa im osvedčilo a čo nie.

Je to, akoby ste sa učili na cudzích chybách – nezištne, zadarmo a s ostrieľanou skúsenosťou.

5. Kde sú šedy, tam sú vedy

Hoci má každá generácia svoj vlastný pohľad na svet, múdrosť a skúsenosť je predsa len vždy rovnaká. Naučte sa počúvať starších a porozumieť ich slovám. Neraz vravia presne to isté čo vy, len iným spôsobom.

Smutné je, že až po rokoch prídete neraz na to, že sa vám smiešne zdalo byť to, čo dnes pokladáte za rozumné.

6. Čo sa za mladi nenaučíš, to na starosť nepochopíš

Je pravdou, že stará hlava veľa nového rozumu nepoberie. Nie preto, že by bola vekom unavená, ale už je tak plná svojej vlastnej múdrosti, že nové veci majú čo robiť, aby zapadli do zvyšku naučeného.

Využite každú príležitosť kým má pre vás cenu, aby vám bola nápomocná po celý život.

štúdium
Zdroj: Shutterstock

7. Každé hrable nato hrabú, aby dačo nahrabali

Nič sa nedeje bez príčiny, to len na osoh každý nazerá odlišným spôsobom. Kým niekto hrabe pre peniaze, iného zhodnou mierou poteší sláva, uznanie, či osobné uspokojenie. Ak príčiny pominú, i hrabanie ustane.

8. Nie bohatému, ale zdravému je sveta žiť

O tom, že starí a chorí by si v bôli radi svoj život vymenili za mladý a zdravý je odveká pravda.  Preto nehľaďte na peniaze a majetok, ale na radosť zo života ktorý si každým dňom pomaly ale iste míňate na tomto svete. Neraz stačí nazrieť na svet z nového pohľadu a zrazu sa vám zdá, ako skvele si žijete.

9. Kto sa zavčasu ožení, ako čo by včas ráno vstal

Sedieť v rodičovskom hniezde a mládenčiť je dnes veľkou módou. Je to lacné, pohodlné a bez zodpovednosti. Mať vlastnú rodinu znamená mať zázemie a istotu až do skonania.

svadba
Zdroj: Unsplash

10. Zlosť rozum zaslepuje

Na odplatu je vždy dosť času – preto neštartujte v zlobe ako raketa ale nechajte pocity vyzrieť a odležať. Možno prídete na to, že pokora príde z druhej strany i bez toho, aby ste sa rozčertili do bezvedomia. I ostatní majú svedomie – nech sa oni trápia a vám bude ľahšie.

11. Aká príveta, taká odveta

Všetci sme sudcami, hoc i nechtiac. Kto k svojmu okoliu pristupuje dobre, tomu sa dostane rovnakého zaobchádzania. Ak chcete prechádzať životom vždy v dobrom, nastavte si pomyslené zrkadlo a povážte, ako sa vy staviate k iným. Možno za všetky vaše doterajšie nezhody môžete vlastne vy sami.

12. Dobrá studňa v suchu vodu dáva: dobrý priateľ v núdzi sa poznáva

Kiež by sa to nikomu z nás nestalo. Ak však príde na núdzu, len oddaný priateľ je pripravený vždy pomôcť. Nerátajte tých čo máte v priateľoch na Facebooku. Tých skutočných je v živote menej ako prstov na rukách. Dajte im najavo, že si ich vážite, hoci aj vo všedný deň.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Bez starostí: 10 obyčajných vecí, ktoré vám pomôžu pri upratovaní

Naučte sa využiť nezvyčajné schopnosti obyčajných vecí.

čítaj viac