Záhradkári, pripravte sa: 10 tipov na štart novej sezóny

rozkvitnuté čerešne

28. 2. 2017; Autor: Milan Gigel, Foto: Pexels

Využite pekné dni vrtošivého predjaria a pustite sa do drobných prác, ktoré vám spravia radosť vo dvore a záhrade. Hoci je stále priskoro na príjemné chvíle jarného rozpuku, dôslednou prípravou môžete všetko urýchliť a uvítať v ustrojenej kráse.

1. Ostrihajte stromčeky

Jarný rez nie je len vecou peknej fazóny živých plotov, ale aj úrody, ktorú ovocné stromčeky v tomto roku prinesú. Z jadrovín odstráňte nerodiace výhony rastúce nahor, letorasty, ktoré rastú do vnútra koruny a prerieďte konáre, ktoré sa križujú. Zvyšok treba len rozumne skrátiť.

Nezabudnite ani na vyrodené výhony malín a ostružín, ustrojte i egreše a ríbezle. Obozretní buďte hlavne pri štepených stromčekových formách.

2. Vyčistite hniezdne búdky

Vtáčatá sú veselé a užitočné, sú to však veľkí neporiadnici. V búdkach stavajú jedno hniezdo na druhom, až  kým sa netlačia až pod samou strieškou. Nezabudnite preto vyprázdniť všetky búdky, ktoré boli vlani obsadené.

Pomôže, ak ich dezinfikujete vriacou vodou alebo teplovzdušnou pištoľou. Zbavíte ich tak drobných parazitov, ktorí zimujú v škárach a záhyboch.

Vtáčia búdka
Zdroj: Pexels

3. Premiešajte kompost

Ak zmiešate uľahnutý kompost z minulého roka so záhradným odpadom, ktorý sa vám nahromadil pri prebúdzaní dvora a záhradky, môžete si byť istí, že sa zobudí k búrlivému životu. Z vlhkej hmoty sa v priebehu dvoch dní vyvalí silná para.

Prehadzovanie kopy vidlami je síce fuška, tejto výzvy by ste sa však mali chopiť i vtedy, ak používate plastové rýchlokompostéry.

4. Ochráňte plot, altánok i terasu

Ak vidíte po zime na drevených rámoch, konštrukciách a záhradných prvkoch povlaky rias, je to jasný signál toho, že sa obnovnému náteru v teplých jarných dňoch nevyhnete. Prípravy pre vysušenie dreva by ste však mali spraviť čo najskôr.

Siahnite po modrej skalici alebo biocídnom napúšťadle a nastriekajte v bezvetrí problémové plochy. Riasy zmiznú a s nimi aj zavlhnutie.

Drevený plot
Zdroj: Pexels

5. Upravte skalku

Do hŕby umne usporiadaného kamenia s nenáročnými alpínkami zasiahnite čím skôr. Tohtoročná štedrá nádielka pomaly sa topiaceho snehu mala dosť síl na to, aby pohla i väčšími skalami a narušila celistvosť vášho dielka.

Prejdite si aj výsadbu a prerieďte tie časti, kde sa koberce pokryvných skalničiek rozrástli rýchlejšie ako by ste chceli. Odkopky môžete použiť na množenie.

6. Vyčistite chodníčky

Keď budete kontrolovať, v akom stave sú po zime striešky a prístrešky, nezabudnite dať do poriadku aj všetky chodníčky. V blatistej jari budú pre vás rušnou autostrádou, po ktorej budú cupkať vaše gumáky, ale aj kolesá fúrika.

Doplňte chýbajúci piesok, štrk či drevenú štiepku, opravte uvoľnené obrubníčky a vymyte machy, lišajníky a riasy, ktoré sú v tomto čase klzké.

Mach
Zdroj: Pexels

7. Vyčešte trávnik aj záhony

Tlejúce lístie, trávna plsť, suché byle kvetov i zoschnuté trsy ozdobných tráv – to všetko musí ísť preč, aby ste otvorili cestu novému, sviežemu životu. Husté hrable sú vašim najlepším pomocníkom, praktický je i ľahký kôš na zber odpadu.

S výnimkou starostlivo udržiavaného trávnika sa nesnažte zodrať všetko až po holú zem. Potrebujete len dostať slnko a vzduch k povrchu hliny.

8. Svetlo do skleníka, pareniska i fóliovníka

Ak máte na dome umývanie oblokov za sebou, nemali by ste zabudnúť ani na priehľadné plochy, cez ktoré prenikajú slnečné lúče do skleníka, pareniska, fóliovníka a zimnej záhrady. Vo včasných mesiacoch predjaria záleží na každom jednom lúči.

Pustite sa do práce v teplom, slnečnom dni, kedy budete mať istotu, že sa budete pri práci cítiť príjemne. Ak do vody pridáte trochu haseného vápna, zelených povlakov sa ľahko zbavíte.

Skleník
Zdroj: Pexels

9. Spravte údržbu náradia

Kosačka potrebuje vymeniť olej a vzduchový filter, na rýľoch sú už po dva roky uvoľnené násady a aj motyčky by sa už určite zišlo trochu pribrúsiť. Na tieto drobné údržbárske práce si vyhraďte mrzký, daždivý víkend.

Nie je nutné, aby ste sa do väčších prác púšťali bez skúseností, nenechajte však všetko na poslednú chvíľu, keď servisy budú preťažené dopytmi ospalcov.

10. Nastražte návnady

Prebúdzajúca sa príroda preberie k pohotovosti aj myši, hryzce a potkany, ktoré budú vyvádzať väčšmi ako v zimných mesiacoch núdze. Kým sa namnožia a prerastú vám cez hlavu, rozložte na nedostupné miesta návnady, aby ste umravnili ich počty v predsezónne.

Nezabúdajte však na to, že pre vtáčiky, mačky a iných návštevníkov dvora musia byť návnady nedostupné.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

8 kníh pre záhradkárov telom aj dušou

Kým pôda oddychuje, poctivý záhradkár nezaháľa.

čítaj viac