Hrdinky a hrdinovia zo Slovenska, ktorí zlepšujú svet okolo seba

Chcú zmeniť spoločnosť, preto začali vo svojom blízkom okolí.

Budúcnosť našej krajiny majú v rukách mladí a nadaní ľudia, ktorí raz budú vo vedúcich pozíciách dôležitých organizácií. Aby šikovní ľudia zo Slovenska neodchádzali, potrebujú priestor na napĺňanie svojho potenciálu.

Práve preto vznikol vzdelávací program Sokratov inštitút, v ktorom veria, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, odvahy, nadšenia a sily vytrvať. Sokratov inštitút vznikol preto, aby vytváral podmienky pre rozvoj takýchto osobností: mladých ľudí, ktorí sa neboja na sebe pracovať, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ísť si za svojou víziou. Jeho študenti musia počas štúdia vytvoriť projekt, ktorý zanechá pozitívnu stopu v spoločnosti.

Predstavujeme ti 5 projektov mladých hrdiniek a hrdinov, ktorí sa snažia zlepšiť veci na lokálnej úrovni. Viac príbehov hrdinov, ktorí pomaly menia svet k lepšiemu, nájdeš na tejto stránke. Na fungovanie Sokratovho inštitútu prispela aj Férová nadácia O2.

Práca pre nepočujúcich

Katarína Pazmány chcela pomôcť ľuďom so sluchovým postihnutím, a tak prišla s nápadom vytvoriť kvalitnú upratovaciu službu, ktorú poskytujú nepočujúci ľudia.

Cieľom projektu je zabezpečiť nepočujúcim prácu, v ktorej sa stretávajú so svetom počujúcich, sú vystavení vzájomnej komunikácii a zároveň zbavení stresu odmietnutia a zlyhania. Služba tak neposkytuje len samotné upratovanie, ale nesie pridanú hodnotu ľudského rozmeru, empatie a dobrého pocitu na oboch stranách.

Lepší Dolný Lopašov

Dolný Lopašov je dedinkou v piešťanskom okrese s asi tisíckou obyvateľov. Jej rodák Jakub Tomiš je mladý človek, ktorý dlhé roky premýšľal, ako by mohol pomôcťsvojej rodnej obci. Spolu so Silviou Jamrichovou a jej sestrou Klárou založil v roku 2013 združenie Lepší Dolný Lopašov.

Odvtedy už stihli zorganizovať letné kino na ihrisku, začali vydávať noviny, nakrútili dokument o obci, zozbierali od ľudí staré fotografie, z ktorých pripravili výstavu, osadili nové lavičky či pripravili víkendové kultúrne podujatie, na ktoré prišlo v neveľkej dedine viac ako 400 ľudí.

Záchrana pôvodných odrôd jabĺk

Partia mladých ľudí – Andrea Uherková, Ľudovít Vašš a Ján Veselý spojili sily a vytvorili občianske združenie, ktorého cieľom je starať sa o staré odrody ovocných stromov na Slovensku a venovať sa poctivému ovocinárstvu v súlade s prírodou – tak ako to robili naši predkovia.

Medzi aktivity združenia patria kurzy ošetrovania ovocných stromov, kurzy štepenia, mapovanie a výsadba starých a krajových odrôd ovocných drevín, propagačné akcie pre verejnosť (napr. BIOjarmok v Trenčíne, Plodobranie vo Zvolene, ovocinárske podujatia v Španí v Novej Bošáci) či výučbové programy pre školy, pre ktoré vydali publikáciu Staré sorty sú IN.

Obnovenie kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici

Pre Banskú Bystricu bolo kníhkupectvo Artforum dlho miestom, kde sa mohli stretávať umelci, spisovatelia, intelektuáli a všetci prívrženci hodnotnej literatúry. Kníhkupectvo s dušou však v roku 2013 po takmer dvanástich rokoch svojej existencie zaniklo.

Myšlienka obnoviť Artforum prišla pri stretnutí troch kamarátov Rada Slobodu (bývalý študent Sokratovho inštitútu a aktuálne projektový manažér), Slava Sochora a Miša Kočiša, ktorí mali pocit, že priestor, kde môže človek pravidelne zažívať dobrodružstvo myslenia, v Banskej Bystrici chýba. Aj vďaka aktivistom kultúra v meste pod Urpínom stále nestratila svoje miesto.

Slovenská aplikácia na meditovanie

Štúdie ukazujú, že meditácia má pozitívny vplyv na zbavenie sa stresu, sústredenie a kreativitu. Navyše pomáha uvoľnenejšie reagovať v krízových situáciách, a tým nepriamo pôsobí na zlepšovanie kvality vzťahov s našim okolím.

Väčšina ľudí už o týchto pozitívnych účinkoch počula, no nevie, kde a ako s meditáciou začať. Práve pre nich vytvorila šikovná grafička Dana Bubáková mobilnú hru. Aplikácia ich hravo a interaktívne, krok po kroku učí ako dosahovať čoraz hlbšie a hlbšie stavy uvoľneného sústredenia a bdelej pozornosti.

Staň sa aj ty miestnym hrdinom

Cítiš, že v tebe drieme potenciál meniť veci okolo seba k lepšiemu? Ak ťa títo mladí ľudia a ich projekty inšpirovali, prihlás sa do ďalšieho ročníka Sokratovho inštitútu na stránke www.sokratovinstitut.sk do 30. apríla.

Na Sokratovom inštitúte zažiješ počas jedného roka 11 intenzívnych vzdelávacích workshopov s ľuďmi, ktorí majú chuť a potenciál meniť svoje okolie a spoločnosť k lepšiemu. Prehĺbiš si vedomosti, získaš inšpiráciu a cenné kontakty a pri vlastnom celoročnom projekte prenesieš svoje nápady do praxe.

Štúdium je určené pre mladých a aktívnych ľudí vo veku 18 až 32 rokov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 tipov, s ktorými bude jarné upratovanie hračka

Veľké jarné upratovanie môže prebehnúť bez väčších problémov. Stačí si prácu naplánovať.

Ak sa obzriete okolo seba, máte pocit, akoby na vás padla obrovská ťarcha, ktorú nemožno prekonať. Pravdou však je, že ak sa k jarnému upratovaniu postavíte rozvážne a citlivo, celé to môže prebehnúť bezbolestne, s príjemnými pocitmi radosti.

1. Rozlúčte sa s nepotrebným

Čím menej vecí vás obklopuje, tým jednoduchšie sa vám bude upratovať. Ak ubehli roky od vášho posledného sťahovania a maľovanie odďaľujete iba preto, že máte obydlie zapratané vecami, pustite sa do veľkého triedenia.

Čosi popredáte a prilepšíte si v domácom rozpočte, iné veci zasa darujete a spravíte niekomu radosť. Uvoľnený priestor znásobí príjemné pocity z veľkého jarného upratovania.

2. Prestriedajte  sezóny

Jar je rozhraním letnej a zimnej sezóny. Celý príbytok sa pri výmene sezón prevracia naruby. Lyže putujú do polročnej úschovy, bicykel sa tlačí na popredné miesto v pivnici a so sezónnym oblečením a bytovými dekoráciami to tiež nie je inak.

Hoci sa zdá, že podobne, ako pri rozlúčke s nepotrebnými vecami je všade viac neporiadku ako na začiatku, vedzte, že oveľa horšie by to bolo, ak by ste sa do tejto práce pustili v strede, či na konci upratovania.

3. Rozbite povinnosti na drobné

Nemajte veľké oči a rozbite si veľké povinnosti na drobné úlohy, ktoré môžete vyškrtávať z pomysleného alebo papierového zoznamu. Vždy sa vám lepšie dýcha, ak vidíte že máte za sebou kus hotovej práce, ako keď sa pozeráte na kopu ďalších prác, ktoré vás ešte len čakajú.

Tie najdrobnejšie úlohy môžu byť skutočnými desaťminútovkami. Upratanie zásuviek, výmena papierov na poličkách v linke, či utieranie prachu na skriniach nie sú výzvami, pri ktorých by ste sa zapotili.

4. Začnite tým, čo je najviac na očiach

Čím viac vidno prácu, ktorú ste urobili, tým viac sa vám zdá, že vaša snaha prináša vytúžené ovocie. Vyhnite sa stresu tým, že sa zameriate najprv na veci, pri ktorých vidno prácu najviac. Vyperte záclony vo voňavom prášku, vymeňte závesy za pestrejšie a ihneď viete, že sa čosi zmenilo. Umyte popri tom okná a hneď je pohľad cez ne veselší.

Rozjasnite a prevoňajte koberce tepovaním, vydrhnite dvere a zárubne, vyčistite police a urobte poriadok v topánkovníku, do ktorého denne odkladáte topánky.

5. Chopte sa nedotknuteľného

Ak dôsledne vyčistíte a vyumývate kúpeľňu, už po dvoch dňoch sa môže zdať, že vaša snaha bola zbytočná. V ruchu domácnosti sa všetko vrátilo do starých koľají, pretože ide o frekventované miesto, ktoré plní svoj účel.

Ak svoju pozornosť upriamite na zákutia, plochy a nábytok, ktorý je mimo prudkého tlaku používania, vaša snaha nadobudne trvácnu podobu. Kvetinový kút, zberateľská výstavka, jedálenský porcelán či šatník ustoja svieži vzhľad dlhšie.

6. Nový vzhľad v starej výbave

Veľmi príjemnou zmenou je premiestnenie nábytku. Nemusí to hneď znamenať, že dáte do pohybu veľký spálňový šatník alebo nábytkovú zostavu v obývačke či salóne. I drobné presuny môžu navodiť pocit, že príbytok je jasnejší, atraktívnejší a menej opozeraný.

7. Držte sa rozumných vektorov

Nápor neporiadku má v domácnosti svoje stále smery a ako prach vo vetre sa tvorí vždy v rovnakej postupnosti. Tak ako nebudete spodnú poličku utierať od prachu skôr ako najvrchnejšiu, nemali by ste si ani svoje práce zoskupiť v zlom poradí.

Zbytočné budete bieliť škáry medzi dlažbou na chodbe, ak vás čaká dôsledné drhnutie betónového schodiska medzi poschodiami vášho domčeka.

8. Nezabudnite na balkón

S príchodom jari sa balkón stáva aktívnym priestorom, kde si užijete ranné slniečko, voňavú kávičku, pohľad na výsadbu v hrantíkoch alebo čerstvý vzduch, keď na vás doľahne nečakaná únava.

Balkón môže po zime vyzerať príliš unavene a opustene, takže každú malú prácu okamžite vidno. Otvoríte dvere a hneď máte v slnečnom dni nový životný priestor.

9. Povolajte posily

Nielen mama, svokra či deti sa pre vás môžu stať oporou pri veľkom jarnom upratovaní. Bez toho, aby ste sa museli stavať do veliteľskej úlohy, s kobercami, matracmi a poťahmi vám pomôžu remeselníci zo špecializovaných firiem.

Prídu k vám domov a kým si riadne uvedomíte že vám pomáhajú vo vašej snahe, už odchádzajú s vyplateným účtom k ďalším zákazníkom.

10. Odmeňte sa

Veľké jarné upratovanie vnáša do príbytku ľahkosť, sviežosť a dobré pocity z príjemnej zmeny, ktorá kopíruje dianie za oknami. Ak ste sa pri celej snahe zaobišli bez veľkých výdavkov, na záver nezaškodí, ak si spravíte radosť a celé svoje dielo zavŕšite.

Nový stolček, jarná dekorácia či stoličky do jedálne budú za neveľký peniaz oslavou, ktorá dá bodku za veľkým upratovaním. Obzvlášť preto, že ste ho i tento rok prežili bez toho, aby ste zišli z nervov a rozumu.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac