Ako sa zabávajú prírodné národy

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

Ľudia a zábava. Nerozlučná dvojica. Či už je to svadba, oslava alebo len obyčajný piatkový večer, smiech, tanec a zábava k týmto udalostiam neodmysliteľne patria. Každá krajina, kultúra, či národ má svoj špecifický spôsob, ako si užiť tieto chvíle. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

V týchto končinách totiž platí porekadlo “iný kraj, iný mrav” úplne doslovne. Pozrite sa, ako sa zabáva 10 kmeňov, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú.

Kmeň Awa

Tento kmeň z Amazónie sa považuje za jeden z najohrozenejších na Zemi. Majú mnohé zaujímave rituály a formy zábavy. Jedným z nich je napríklad rituál zvaný Karawa počas splnu mesiaca, kedy muži kmeňa opúšťajú zem a cestujú do iwa – miesta duchov ich predkov. Vlasy si zdobia perím a s duchmi komunikujú v stave tranzu, ktorý trvá až do východu slnka.

Kmeň Huli

Žije v oblasti Papuy Novej Guiney a je najväčší z tamojších kmeňov. Títo ľudia majú mnoho zaujímavých spôsobov osláv a zábavy.
Pri oslavách si muži zvyknú pomaľovať telo ílom a hlavu si ozdobia veľkými čelenkami. Tancujú a spievajú aby si uctili les.

Pozrite si krátku ukážku jednej z ich tradičných osláv:

Kmeň Karo

Tento kmeň žije v Etiópii a jeho príslušníci si potrpia na svoj zovňajšok. Telo a tvár si zvyknú maľovať bielou kriedou. Muži takto dávajú najavo svoju odvahu s cieľom zastrašiť nepriateľov. Samozrejme, má to aj estetické a obradné účely.

Takto pomaľovaní sú aj preto, aby ukázali svoj spoločenský status. Najväčšou oslavou pre muža kmeňa Karo je tzv. “Dimi”. Je to oslava na počesť jeho dcéry, aby bolo požehnané jej budúce manželstvo a plodnosť. Po tomto obrade sa muž stane starejším. Populárne s taktiež ceremónie spevu a tanca.

Kmeň Masaj

Asi najznámejší domorodý kmneň aj pre našinca. Masajovia žijú na území Kene a Tanzánie. Žijú nomádskym spôsobom života, no stavajú si dočasné chatrče. Muži môžu mať toľko žien, koľko sú schopní uživiť. Sú známi svoji tanečnými rituálmi a oslavami.

Najznámejším tancom je Adumu, takzvaný “vyskakovací” tanec. Každý muž kmeňa skáče tak vysoko, ako môže, aby ukázal svoju energiu a silu kmeňového bojovníka, zatiaľ čo ostatní stoja v kruhu a spievajú.

Kmeň Masajov Afrika

Kmeň Maori

Pôvodný kmeň, ktorý doteraz obýva Nový Zéland. Majú vlastný jazyk a veľmi rozmanitú kultúru, zvyky, tradície a umenie, veľmi odlišné od zvyšku populácie.

Najznámejším maorským tancom je “Haka”. Je veľmi silno zakorenený nielen v kultúre Maorov, ale aj Nového Zélandu ako takého. Je považovaný za bojový tanec, ale v skutočnosti slovo “Haka” znamená len tanec alebo tanec s hudbou. V súčasnosti sa Haka tancuje pri otváracích ceremoniáloch športových podujatiach alebo rôznych oficiálnych podujatiach s medzinárodnou účasťou.

Mladý Maor pri tanci Nový Zéland

Kmeň Rabari

Tento kmeň žije v oblasti Radžastanu a Gudžarátu v Indii. Sú to Hindovia, ktorí veľmi radi cestujú a sú charakteristickí svojim oblečením. Býva totiž veľmi bohato zdobené krásnymi, farebnými výšivkami. Ženy sa rady zdobia ťažkými náušnicami, náramkami a tetovaním po celom tele.

Rabarovia žijú v krásne uprataných a čistých dedinách. Počas náboženských obradov alebo osláv tancujú dva druhy tanca: Raas a Garba. Počas festivalu zvaného Dussera, Rabarovia tancujú celú noc.

Kmeň Nenets

Žijú v oblasti Sibíri a celý ich život sa točí okolo sobov. Ľudia kmeňa Nenets totiž veria, že človek a sob majú medzi sebou akúsi vzájomnú dohodu. Soby sa podľa nich ponúkli, že ľuďom pomôžu pohybovať sa po krajine, zatiaľ čo úlohou ľudí bude ochrana stáda pred predátormi. Okrem prepravy sú soby zdrojom potravy, kožušín na oblečenie ale aj duchovným symbolom.

Ľudia z kmeňa Nenets majú rôzne zaujímavé tradície. Medzi najpopulárnejšie sviatky patrí Deň pastierov sobov, počas ktorého majú šancu preukázať svoju statočnosť v zápasoch, skokoch do výšky a iných tradičných disciplínach, predovšetkým v sobích pretekoch.

Niektorí účastníci na toto podujatie cestujú niekoľko stoviek kilometrov cez zamrznutú tundru. Hlavnou výhrou v týchto pretekoch je snežný skúter, veľmi potrebný pre dopravu v tejto časti Ruska.

Kmeň Samburu

Žije v severnej Keni. Ľudia kmeňa stále praktizujú mnohé rituály, aby si zabezpečili napríklad plodnosť, uzdravenie či ochranu pred zlom. Počas svadieb vykonávajú množstvo oslavných rituálov, ktoré vyvrcholia zabitím býka v chatrči, ktorého privedie matka nevesty.

Muži si maľujú tvár rôznymi znakmi pre zvýraznenie svojich tvárových čŕt. Veľmi radi spievajú a tancujú, ale zásadne nepoužívajú žiadne hudobné nástroje, ani bubny. Mužské tance pozostávajú z veľkého množstva skokov. Radi skáču do výšky z jedného miesta.

Kmeň Tsaatan

Tento kmeň praktizujúci šamanizmus pôvodne pochádza zo Sibíri, no dnes žije na území Mongolska.

Pokiaľ ide o zvyky, príslušníci kmeňa Tsaatan raz ročne oslavujú sobí festival, na ktorom sa bavia spevom a tancom, jazdou na soboch, sobím pólom či sobími pretekmi. Ľudia z kmeňa Tsaatan však soby nikdy nejedia. Namiesto toho lovia losy alebo diviaky.

Mongolsko mladá rodina

Kmeň Vanuatu

Tento ľud žije na odľahlom súostroví s rovnakým menom. Veľmi populárny tam je mužský hadí tanec. Muži si pri tejto príležitosti na telo nakreslia čierne a biele čiary ako had, a do vlasov si dajú čelenky.

Najvýznamnejším festivalom na ostrove Tanna je tri dni trvajúci festival na znak ukončenia vojny kmeňov. Dnes je tento festival symbolom ich priateľstva. Počas osláv, na ktorých sa zúčastní aj dvetisíc ľudí, sa účastníci snažia jeden druhého prekonať v daroch, ktoré si dávajú, v tancoch a “make-upe”.

Ľudia sa vedia zabaviť vždy a všade a vôbec nezáleží na tom odkiaľ pochádzajú, ako vyzerajú či ich spoločenský status. Zábava a smiech zbližujú a roztápajú ľady.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac