Filmy, ktoré popierajú fyziku

26. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: YouTube

Odpoveď väčšinou býva jednoduchá: nie sú. Pri niektorých filmoch sa to dá očakávať. Nikto predsa od Spidermana alebo Jasona Stathama (alias Kuriéra) neočakáva, že budú hrať podľa pravidiel prírody. Pravidelne prežívajú kaskadérske kúsky, ktoré by im dolámali chrbtice, alebo ich prinajlepšom posadili na vozík. No nájdu sa aj trochu neočakávanejšie prípady.

S novými dátovými paušálmi od O2 si môžete pozerať zaujímavé filmy bez obmedzovania. Vybrali sme svetové snímky, ktoré popierajú realitu.

Temný rytier

Aj Batman patrí do kategórie filmov, ktoré neradno kontrolovať. Jedna scénka to však trochu prehnala, dokonca aj na jeho pomery. Keď sa Batman, alebo Bruce, vrhne za Rachel z gothamského mrakodrapu, po tom, čo ju z neho zhodí Joker, padajú spolu zo samého vrchu až na ulicu.

Obaja dopadnú na auto, v ktorom navyše sedí jeho vodič (!), no nikomu, okrem autu, sa nič nestane. Škody na aute pritom pôsobia, akoby niekto padol z tretieho, a nie tridsiateho poschodia.

Prečo to vôbec spomíname? Lebo Batman nemá žiadnu vrodenú supersilu, vďaka ktorej by lietal, ohýbal predmety silou mysle, alebo mal telo sťa zo skaly. Svoje “vylepšováky” si svojpomocne vyrába.

Materiál, v ktorom by jeden chránený a druhý nechránený človek prežil pád z mrakodrapu tejto výšky touto rýchlosťou a zároveň odišli bez jediného škrabanca, skutočne neexistuje. A je otázne, či vôbec existovať môže.

Star Wars a všetky mimozemské filmy

Častokrát sa vo filmoch podobného žánru objaví cudzia planéta, ktorá je obývateľná, obývaná a len čaká na ľudských (alebo neľudských) výskumníkov. Zaujímavé však je, že jej ekosystém je vždy jednotný. To znamená, že planéta je buď púštna, alebo ľadová, alebo pralesná — no vždy len jedno z toho.

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Vezmite si pritom, aká rôznorodá je naša panéta, ktorá v našej slnečnej sústave patrí medzi tie najmenšie. Aby mohla vytvoriť a udržať život, potrebuje predovšetkým vodu. Tá vo filmových planétach častokrát chýba.

Star Trek

Tu ide o čisto hypotetickú, no veľmi pravdepodobnú chybu. Spock je krížencom dvoch druhov, ľudského a vulkánskeho. No je veľmi nepravdepodobné, priam nemožné, že by sa dva druhy, ktoré vznikali v odlišných galaxiách (ak by sme chceli tento prípad aplikovať na náš vesmír) pod odlišnými podmienkami, vedeli navzájom rozmnožovať.

Vezmime si, že ani s našimi najbližšími živočíšnymi príbuznými na tejto planéte, teda primátmi, by sme sa nedokázali rozmnožiť. Naše genofondy sú jednoducho príliš odlišné.

Pravdepodobnosť, že by sa v nejakom inom kúte tejto galaxie našiel natoľko kompatibilný tvor, aby sme s ním mohli vytvoriť aspoň relatívne “normálne” potomstvo, je takmer nulová.

Hangover 3

Posledná časť o večne zúfalých kamarátoch, z ktorých jeden vždy chýba, z malého Aziata Chowa urobila priam superhrdinu — no neúmyselne. Vo filme mal ukradnúť 21 miliónov dolárov v zlatých tehličkách, ktoré s úsmevom nosí v dvoch športových taškách.

Lenže v skutočnosti váži jedna štandardná zlatá tehlička 12.4 kg. V jednej taške mal polku úlovku (10.5 milióna v zlatých tehličkách), čo by sa rovnalo približne dvadstiatim kusom tehličiek. 12.4kg krát 20 sa rovná… 248kg.

Vodný svet

Známy film s Kevinom Costnerom má na rováši viacero zásadných omylov. Prvý z nich podkopáva celý pointu filmu. Zobrazuje totiž náš svet v budúcnosti, keď sa po roztopení polárnych ľadov celý stratí pod vodou.

Úroveň vody vo filme stúpne o stovky metrov. V skutočnosti by po roztoperní polárnych ľadov stúpla “len” o dvesto metrov, čo by samozrejme potopilo všetky prímorské krajiny a spôsobilo obrovské katastrofy, no napriek tomu by sme mali kade chodiť, nielen plávať.

Druhou zásadnou chybou je fakt, že Kevin Costner sa okolo roku 2500 narodil so žiabrami. Evolučné zmeny sa odohrávajú pomaly. Veľmi pomaly. Aj maličká zmena (napr. tvar zobáku vtáka) živočíchom môže trvať tisícky rokov. Premena človeka na obojživelníka by bola dosť zásadnou a jednoznačne by trvala viac než 500 rokov.

Pozrite si filmy kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Spríjemnite si cestu vlakom či autobusom a objavte to najlepšie zo svetovej kinematografie. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

7 filmových chýb, pri ktorých sa plesnete po čele

Niekoľko vtipných príkladov do očí bijúcich chýb, ktoré si tvorcovia filmov nevšimli.

čítaj viac