Najlepšie soundtracky, ktoré preslávili svoje filmy

26. 4. 2017; Autor: Sóda, Foto: YouTube

Možno ste sa nad tým pri sledovaní filmov nikdy nezamysleli, no hudba hrá vo filme pomaly rovnako dôležitú úlohu ako herci v hlavnej úlohe. Jej prítomnosť alebo aj neprítomnosť, mení dej, atmosféru aj váš celkový zážitok. Tu sú niektoré z tých najznámejších.

novými dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať videá a počúvať obľúbenú hudbu kdekoľvek bez obmedzenia. Ktorý z týchto soundtrackov vám zostal v pamäti?

Ennio Morricone

Krehko pôsobiaci taliansky starček dnes už síce veľmi nekoncertuje, no stačí načrieť do nedávnej filmovej minulosti, aby ste našli stopy jeho produkcie. Hudbu skladal pre filmy Cinema Paradiso, Vtedy na Západe, Vtedy v Amerike, Nehanební bastardi, Osem hrozných, Lolita…

Celkovo ich bolo vyše 500. Za svoj prínos filmovej hudbe získal desiatky prestížnych ocenení, medzi nimi aj dva Oscary. Jeden je za celoživotný prínos a druhý za soundtrack k najnovšej tarantinovke, Osem hrozných. Možno vám jeho meno doteraz nebolo povedomé, no jeho hudbu spoznáte celkom určite. Najmä klasiku z westernovky Vtedy na Západe.

Hans Zimmer

Podobne ako v prípade Ennia Morriconeho, možno Hansa Zimmera nepoznáte po mene, no jeho hudbu ste počuli už v mnohých filmoch. Ako skladateľ sa vyhýba mediálnej sláve a pozornosti a radšej ostáva v ústraní.

Filmovú hudbu zložil k Pirátom z Karibiku, Gladiátorovi, Leviemu kráľovi, Batmanovkám od Christophera Nolana, Intestellaru, Počiatku, 12 rokov otrokom, či k Poslednému samurajovi. A to je len kúsok z jeho dlhého repertoára. Oscara vyhral z Levieho kráľa.

American Hustle (2013)

Ospevovaný film s hviezdnym obsadením síce u mnohých nenaplnil očakávania, čo sa týka deja, no jeho hudba mala už oveľa väčší úspech.

Je to mix najznámejších disco skladieb zo 70. rokov (Elton John, Donna Summer, Duke Ellington, Tom Jones), ktoré dodnes radi przníme v karaoke. Soundtrack funguje aj ako okamžitý vylepšovač nálady.

Great Gatsby (2013)

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

Keď sa do filmu pustí Baz Luhrmann, je jasné, že hudba bude jedným z jeho nosných kvalít. Do klasiky 20. rokov zakomponoval viaceré moderné skladby. Niektoré prerobil do štýlu jazzu (Crazy in Love), iné nechal modernými (Little Party Never Killed Nobody).

Na soundtracku sa podieľali Lana del Rey, Sia, Jack White, Gotye, Beyoncé, Fergie, Jay-Z, The XX, Will.i.am, či Kanye West. Výsledkom boli skladby, ktoré ešte dlhý čas dominovali hudobným rebríčkom.

Pelíšky

Nedá sa nespomenúť ani niečo z českej produkcie. Pelíšky sú kultovým filmom pre tisíc dôvodov, medzi ktoré patrí aj ich soundtrack.

Sú plné nostalgických skladieb od Blue Effect a Václava Neckařa a rock’n’rollu 60. rokov v prevedení Soulmen a Matadors. Nedajú sa nespomenúť ani Čerešne od Hany Zagorovej a Trezor od Karla Gotta, ktorý roztancuje aj tých najväčších letargikov.

Quentin Tarrantino a všetky jeho filmy

Od Pulp Fiction, Reservoir Dogs, Kill Bill, Nehanebných bastardov, až po Neskrotného Djanga, či Osem hrozných. Tarantino má talent a cit pre výber hudby, ktorá vyzdvihne dej a okorení filmový zážitok.

Neštíti sa ani kombinovaním “neskombinovateľného”, ako napríklad rappu vo filme Neskrotný Django o oslobodenom otrokovi z 19. storočia, alebo hudby Davida Bowieho v scéne z Druhej svetovej vojny s hákovými krížmi v pozadí.

Väčšina jeho soundtrackov sa stala rovnako kultovými, ako samotné filmy.
A aj keď nepochybujeme, že za výberom hudby do jeho filmov je priam chirurgická alchýmia, niekedy sa k nim dostane aj náhodou.

Napríklad známu skladbu z Kill Bill 2 (Who Hoo od japonskej skupiny 5.6.7.8’s) si vypočul náhodou pred odletom z Japonska na letisku. Zapáčila sa mu natoľko, že po dolete skupinu skontaktoval a zapojil do filmu.

Započúvajte sa do filmových soundtrackov kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby a sledovanie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

 

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Víkendový program za pár drobných: Hudba, včelárstvo aj domáca kozmetika

Východ, západ aj stredné Slovensko. Prinášame výber zaujímavých akcií, kde sa určite nebudete nudiť.

čítaj viac