Seriály, pri ktorých sa neoplatí čakať, kým prídu do televízií

Stručný výber toho najzaujímavejšieho zo seriálovej tvorby.

Fenomén seriálov nám ponúka to, čo film nemôže. Nespočetné zápletky, gradáciu napätia, prepracovanejšie charaktery postáv. S príchodom streamingových služieb ako Netflix či HBO Go ich popularita extrémne narástla, pretože sa dajú legálne pozerať celé hodiny, v dobrej kvalite a nemusíte pri tom riešiť žiadne vysielacie časy. Za cenu jedného lístka do kina mesačne máte na výber toľko možností, že by vám na ich pozretie nestačili celé mesiace. Nevýhodou je nutná znalosť angličtiny.

Tu je malý výber toho, čo sa podľa nás oplatí začať pozerať.

Peaky Blinders / Gangy z Birminghamu

Krátko po prvej svetovej vojne sa doma schádzajú veteráni zocelení a zároveň traumatizovaní frontom, ktorí sú opäť na chvoste záujmov spoločnosti. V priemyselnom Birminghame silnie rodinný klan Shelbyovcov, ktorí fungujú tak, ako každý poriadny gang – robia prinajlepšom pochybné obchody, vyhýbajú sa polícií a súperia s ostatnými skupinami. Nečakajte však nič v štýle Krstného otca a salónových mafiánov. Pripravte sa na špinavé ulice robotníckych štvrtí a ešte špinavšie triky.

Zaujímavosťou je, že namiesto dobovej hudby tvorcovia volili modernú, čo s prostredím skorého dvadsiateho storočia vytvára zaujímavý kontrast. Seriál je plný známych mien, ako napríklad Cillian Murphy, Tom Hardy, či Helen McCroy.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Black Mirror

Seriál bude vodou na mlyn všetkým pesimistom, ktorí si myslia, že nič horšie ako moderné technológie a všetky aktuálne spoločenské trendy tento svet ešte nepostretlo. Alebo aj pre tých, ktorých zaujíma sci-fi a satirický pohľad na našu spoločnosť a to, čo ňou hýbe. Black Mirror zobrazuje nie až tak vzdialenú budúcnosť, v niektorých prípadoch aj alternatívnu prítomnosť, okorenenú temnými stránkami moderných technológií.

Niekedy je to komédia, inokedy dráma, miestami horor. Časti na seba nenadväzujú, takže môžete začať hociktorou. My by sme predsa len odporúčali začať prvou časťou prvej série.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Stranger Things

Jeden z najospevovanejších seriálov roku 2016. Je plný odkazov na Spielbergove filmy z osemdesiatych rokov. Dej točí okolo skupiny malých chlapcov, ktorí sa neúmyselne zapletú do tajného vládneho experimentálneho programu. Nechýbajú ani hrozivé mimozemské tvory.

Obľúbenou postavou snáď všetkých fanúšikov bola Eleven, záhadné dievčatko s vyholenou hlavou a rúškom tajomna, ktorá sa odrazu objavila v malom mestečku bez takmer akýchkoľvek spoločenských návykov.

Ak si chcete zaspomínať, aké to bolo, jazdiť s kamarátmi po dedine na bicykli a tajne komunikovať cez vysielačky, bez telefónov, internetu, len s vašou bujnou predstavivosťou, poprípade máte slabosť pre záhadné seriály s mimozemskou tematikou, tento seriál vás určite zaujme.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

The Crown

Ambiciózny seriál ma za sebou síce ešte len jednu sériu, no má naplánovaných už šesť ďalších. Mapuje totiž panovanie britskej kráľovnej Alžbety II., pričom každá séria zobrazuje približne desať rokov. Prvá séria sa stretla s veľkým nadšením a bola zároveň najdrahším seriálom, ktorý Netflix doteraz vytvoril (cca 13 miliónov dolárov na každú epizódu).

Nielenže veľmi detailne zobrazuje kráľovský život (od kulís, kostýmov, až po rigidný protokol), ale neštíti sa kontroverzných tém, komplikovaných vzťahov, či politických kríz, ktoré Anglicko postihovali krátko po druhej svetovej vojne.

Prvá séria zobrazuje smrť kráľovninho otca, následný nástup na trón, mentorstvo Winstona Churchilla, kráľovnine manželstvo s princom Filipom a vzťahy v kráľovskej rodine, ktoré museli častokrát podliehať prísnym pravidlám protokolu a drobnohľadu vlády. Ak vás zaujíma táto vznešená rodina a nedávna história, určite dajte seriálu šancu. Na druhú sériu sa môžete tešiť  už neskôr tento rok.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

The Get Down

Je to druhý najdrahší seriál z dielne Netflixu a pochádza z dielne režiséra Baz Luhrmanna (Veľký Gatsby, Moulin Rouge). O veľkoleposť a kvalitné tanečno-spevácke výkony teda nebude núdza. The Get Down sa odohráva v notoricky známom newyorskom Bronxe, kde sa na konci sedemdesiatych rokov rodil hip hop, ale prevládal aj punk a disco.

Seriál zachytáva atmosféru skorumpovaného a divokého obdobia a jeho pulzujúcej hudobnej scény. Prerozprávajú ho deti z černošských komunít.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Máte svojho favorita, ktorého sme vynechali? Dajte nám tip na našej facebookovej stránke.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fotograf a učiteľ: Študentov netreba učiť len umeniu, ale aj ako prežiť

Fotografii sa venuje nielen profesionálne, ale aj ako učiteľ na strednej škole. My sme sa za ním vybrali na návštevu s telefónom Huawei P9 a trochu ho vyspovedali.

V škole sa umenie robí pomerne jednoducho, v skutočnom živote je to však omnoho zložitejšie.

Fotograf to na Slovensku vôbec nemá jednoduché. Ján Viazanička vraví, že netreba krútiť nosom nad svadbami, portrétmi. Jeho variablilita sa mu vyplatila, nedávno bol za svoju dokumentárnu tvorbu nominovaný na prestížnu fotografickú cenu Czech Press Photo. Doma tiež neodišiel naprázdno, na Slovak Press Photo získal druhé miesto.

Aký je rozdiel medzi fotografovaním teraz a medzi tým, keď ste začínali? Vidíte to na študentoch?

Teraz už môže takmer každý povedať, že ho baví fotografia. Potom to vidím na deckách, ktoré prídu na školu a myslia si, že fotografovanie je ľahké, že to je len také cvakanie. Postupne zisťujú, že to nie je celkom pravda a občas na škole aj celkom trpia. Väčšinou však túto fázu prekonajú.

Niekedy je ťažké žiakov primäť k tomu, aby robili niečo, čo sú zvyknutí mať hneď, spôsobom, ktorý nejaký ten čas trvá. Predstavujem im cameru obscuru v rámci trojdňového workshopu, čo je akýsi prastarý pôvodca modernej fotografie, a zasväcujem ich do tajov fotografie, najmä po praktickej stránke.

Musím však priznať, že keď ich porovnávam so sebou v ich veku, sú výrazne popredu — pravdepodobne aj vďaka tomu, že je im fotografia tak ľahko dostupná. V osemnástich vedia byť po technickej stránke skvelí.

Ján Viazanička
Ján Viazanička
Ján Viazanička
Ján Viazanička
Ján Viazanička

Aký je rozdiel medzi školou a realitou fotografa?

Praktická stránka života fotografa podľa mňa na akademickej pôde trochu chýba. Akademici učia žiakov umeniu. Priznávam, aj ja som prestúpil z Banskej Bystrice do Bratislavy na VŠVU, lebo sa tu dala študovať len “čistá” fotografia. No zatiaľ čo sa pedagógovia pri výučbe sústredia na umenie, nepovedia budúcim akademickým fotografom, z čoho majú reálne žiť.

Pritom faktom je, že pravdepodobne budú musieť nafotiť nejakých pár svadieb, lebo tým sa dá najlepšie zarobiť. Alebo povedia, že nemáme ísť do grafických štúdii, lebo tam budeme kreatívne stagnovať. Ale ako máme teda vyžiť, to nepovedia (smiech). Toto teda svojim žiakom priznávam na rovinu. Je to také naše slovenské špecifikum.

Keď som sa rozprával s jedným holandským umeleckým fotografom, nechápal, prečo sa ho pýtam, čím sa živí a či fotí aj svadby. Povedal mi, na to sú predsa svadobní fotografi a na to som predsa neštudoval vysokú. U nich sa to teda zrejme dá, živiť sa čisto umením. U nás musí človek robiť remeslo, aby sa popritom mohol venovať voľnej umeleckej tvorbe.

V akých najnezvyčajnejších podmienkach ste fotili?

Kvôli dobrej fotke som ochotný podstúpiť veľa. Blato, výšky, ktorých sa obyčajne bojím, či lozenie po Zvolenskom zámku spolu so žiakmi, aby sme mali výhľad na celé mesto.

Niekedy mám z fotenia aj svalovicu, som v kŕči a ani to nevnímam. Alebo keď fotím hokejový zápas, nevnímam ani jeho aktuálny stav. Keď ma v takýchto situáciach prepne, zvyšok sveta nevnímam.

Čo najradšej fotíte?

Ľudský priestor ma baví najviac, nie krajina, alebo hory. V meste som sa narodil a v ňom sa aj cítim doma. Rád fotím stopu človeka, ktorú za sebou zanechá. Či už je pozitívna, alebo negatívna. U nás je to podľa mňa skôr ten druhý prípad.

Inšpiruje ma práve to, ako sa mi niektoré veci nepáčia, že som nespokojný s tým, ako to tu vyzerá. Preto fotím, lebo na tie veci chcem poukázať. Ktovie, ako by to dopadlo, keby som sa narodil niekde v Belgicku, kde je zaujímavá jednota v architektúre, alebo Fínsko, ktoré má svoj skvelý štýl.

Nedá sa však povedať, že by som k našej krajine nemal žiaden vzťah. Ja mám Slovensko veľmi rád. Aj vďaka svojmu bývalému profesorovi Ľubovi Stachovi, ktorý žiakov brával na cesty po Slovensku, ho mám radšej.

Kam podľa vás smeruje fotografia, ovplyvnená rýchlymi technológiami a sociálnymi sieťami?

Pokrok je skvelý, no na druhej strane, tento vývoj fotografie je aj veľmi povrchný. Všetci si dnes myslia, že sú odborníci na fotku, takí tí facebookoví fotografi. Až je niekedy dehonestujúce povedať, že si fotograf, lebo ľudia si povedia, že asi fotíš niečo pekné, niečo prefiltrované. A neuvedomujú si ani to, že tú skvelú fotku, ktorú vedia urobiť na telefóne, by nevedeli dosiahnuť cez tú techniku na foťáku.

Sú napríklad aj grafici, ktorí nevedia fotiť, ale v počítači vedia s fotkou robiť zázraky. Ja ale také fotky nevyhľadávam. Darmo, že má človek niečo v hlave, keď to nevie v tej fotke vyjadriť, nastaviť vopred, upraviť. Preto sú nesmierne dôležité oba komponenty fotografickej tvorby.

Ján Viazanička je nezávislý fotograf, ktorý zaujal projektom Premeny Slovenska a dokumentáciou extrémizmu. Fotografiu vyštudoval na VŠVU a dnes ju učí na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene. Jeho práce si môžete pozrieť na stránke www.viazanicka.com.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac