Slovenský folklór v unikátnych dobových dokumentoch a filmoch

slovenský folklórny tanec

6. 2. 2017; Autor: Sóda, Foto: World Intellectual Property Organization

Zem spieva je názov úspešnej televíznej speváckej šou, ktorú nedávno odštartovala RTVS. Ale vedeli ste, že existuje rovnomenný film z roku 1933?

Nádherným spôsobom zachytáva obyčaje, ľudovú kultúru a bežný život v regiónoch Slovenska. Ak ste milovníkom nášho folklóru, stojí za to si ho pozrieť. A rovnako Rodnú zem, folklórny muzikál s legendárnymi hercami ako Ťapák, Zachar, Pántik či Romančík, či o niečo novší Rok na dedine.

Zem spieva (celý film z roku 1933)

Film Zem spieva vznikol pod režisérskou taktovkou folkolirstu a hudobného vedca Karola Plicku. Jeho vznik podporila Matica slovenská a dokonca aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Malebný dokument o slovenských zvyklostiach sa točil napríklad v Bratislave, na hrade Devín, vo Vysokých Tatrách, v Heľpe, Štrbe, Levoči, Telgárte a v ďalších rázovitých slovenských dedinkách.

Rodná zem (celý film z roku 1953)

Prvý slovenský farebný film rozpráva príbeh mladých ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa stretnú v profesionálnom súbore ľudových piesní. Vzhľadom na dobu vzniku, je z filmu cítiť ideologické nastavenie. Napriek tomu je to pútavý film s najlepšími hereckými esami. Jednoduchý príbeh je pospájaný tanečnými a speváckymi vystúpeniami, ktoré sú oslavou pestrosti ľudového umenia.

Rok na dedine (celý film z roku 1967)

Štrnásť rokov po Rodnej zemi sa Martin Ťapák a Karol Zachar posadili na režisérsku stoličku, aby sa s nefalšovanou láskou k folklóru spoločne pustili do muzikálu Rok na dedine. Ako napovedá už samotný názov, film je pestrofarebnou prehliadkou ľudových obyčajov na slovenskej dedine v priebehu všetkých štyroch ročných období. Opäť s výnimočným hereckým obsadením, spolu so spevákmi a muzikantmi zo SĽUK-u a tanečníkmi z Lúčnice.

Pozrite si obľúbený film kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie filmov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si celé filmy pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Ako sa zabávajú prírodné národy

Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako sa zabávajú rôzne domorodé kmene žijúce v ďalekej Amazónii, Afrike, na Novom Zélande či v Tichomorí?

čítaj viac