Takto si (ne)dávno režiséri predstavovali svet okolo roku 2020

Takto si našu súčasnosť predstavovali dekády dozadu scenáristi a režiséri filmov.

Za jednu z kníh, ktoré najvernejšie predpovedajú budúcnosť sa považuje dielo Stand on Zanzibar z roku 1968. Dej románu sa odohráva v roku 2010. Opisuje svet, v ktorom ZSSR stratilo svoje postavenie, najväčší konkurent USA je Čína a národy v Európe sa sformovali do spoločnej únie.

Detroit je vyprahnutým mestom s automobilovým priemyslom položeným na lopatkách. Do úradu prezidenta je v románe zvolený muž s menom Obomi (ale treba priznať, že nie v USA, ale v africkej krajine a s krstným menom Zakdiel). Autor knihy John Brunner musel mať mimoriadny talent pre odhad budúcnosti.

A ako je na tom s predpovedaním budúcnosti filmový priemysel? Niekoľko podobných vizionárskych talentov sa nájde aj medzi scenáristami a režisérmi filmov. Takto si našu súčasnosť predstavovali dekády dozadu.

Návrat do budúcnosti II

Pokračovanie slávneho sci-fi filmu sa natáčalo v roku 1989. Hlavný hrdina Marty McFly (Michael J. Fox) sa pomocou stroja na cestovanie v čase (prerobeného auta značky DeLorean DMC-12) ocitá v rôznych historických časoch, v jednom prípade je to budúcnosť s dátumom 21. október 2015.

Je zaujímave porovnať predstavu scenáristu Bob Gale a režísér filmu Roberta Zemeckisa o našej súčasnosti s realitou. Aj keď sa zdá, že je filmová predstava jemne pritiahnutá za vlasy, je potrebné uznať, že mnoho technologických vymožeností predpovedala takmer presne.

Budúcnosť vo filme je plná lietajúcich aút, poletujúcich dronov, ktoré samé venčia psy, či vznášadiel namiesto skateboardov.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

V skutočnosti tieto vynálezy existujú, len ešte nie sú tak hojne využívané. Lietajúce auto AeroMobil, za ktorým stoja Slováci, sa začne predávať v roku 2017. Drony psov zatiaľ samé nevenčia, ale stali sa fenoménom až do takej miery, že niektoré krajiny museli zaviesť regulácie, kde a ako môžu lietať. Aj vznášajúci sa skateboard (hoverboard) trafili tvorcovia filmu takmer presne. V roku 2014 spoločnosť Hendo priniesla na svetlo sveta prvý exemplár.

Iný vynález filmu – šnúrky na teniskách, ktoré sa zaviažú samé existujú tiež. Vyrába ich kanadská firma Powerlace. Videohovory napríklad cez Skype sú dnes bežnou realitou. Aj vreckový fotoaparát s automatickou detekciou tvári, snímač odtlačkov prstov či interaktívne okuliare (tie priniesla spoločnosť Google, no na trhu sa veľmi neujali).

Vo filme je scéna (vidieť aj v ukážke), kde 3D hologram žraloka robí reklamu na premietanie filmu Čeľuste 19. Ide o narážku na producenta filmu Stevena Spielberga, režiséra filmu Čeľuste. Pôvodne v scenári mala byť reklama na Godzillu 2015. Ak by sa toho scenáristi držali, trafili by takmer presne. V roku 2014 bol do kín uvedený remake filmu Godzilla.

Blade Runner

Príbeh filmu sa odohráva v Los Angeles v roku 2019. Firma Tyrell vyrába robotov, ktorý sa ničím nelíšia od ľudských jedincov. Ľudia androidov využívajú na otrockú a nebezpečnú prácu na iných planétach, preniknúť na Zem však majú prísne zakázané. Po skupinkách, ktoré toto nariadenie ignorujú, má pátrať detektív Rick Deckard (Harrison Ford).

Vízia režiséra Ridleyho Scotta sa celá nesie v temnej atmosfére. Mesto Los Angeles je vo filme znázornené ako mesto, kde poletujú oblohou policajné autá, mraky sa nikdy nerozchádzajú a z oblohy neustále prší. Miešajú sa tu všetky národnosti a kultúry, spodina hovorí hantírkou zmiešanou z španielčiny, francúzštiny, nemčiny, maďarčiny, čínštiny a japončiny.

Metropolis

Film mal premiéru v roku 1926 v Nemecku. Patrí k jednému z prvých filmov v žánri Sci-fi a stal sa kultovým dielom, ktoré poslúžilo ako inšpirácia pre celé generácie filmových tvorcov.

Dej sa odvíja v roku 2026. Metropolis je obrovské mesto riadené strojom. Na jeho povrchu žije bohatá elitná vrstva, ktorá žije slobodným životom a mestu vládne. O to, aby jeho mechanizmus bezchybne fungoval sa však v podzemí stará trieda robotníkov, ktorí sú nútení vykonávať otrockú prácu a udržiavať mašinériu v chode.

Potomkovia ľudí

Dej filmu sa odohráva v roku 2027 v Londýne. Veľká Británia je v tomto čase jediná fungujúca krajina na Zemi, avšak s obyvateľstvom sužovaným vysokou mierou kriminality a prísnou kontrolou zo strany policajného štátu. Svet zachvátil chaos, pretože ľudská populácia je z neznámeho dôvodu sterilná a už 18 rokov sa nenarodilo jediné dieťa.

Temnú víziu ľudstva natočil režisér Alfonso Cuarón, ktorý tak chcel poukázať na aktuálne problémy ľudstva a na skutočnosť, že to, ako sa chováme dnes, určí podobu našej planéty v blízkej budúcnosti.

Demolátor

Film Demolátor zobrazuje mesto San Angeles (po veľkom zemetrasení sa spojili mestá San Diego, Santa Barbara a Los Angeles) v roku 2032, ktoré je navonok utópiou. Už šestnásť rokov sa tu nestala žiadna vražda, v meste panuje dokonalý pokoj a harmónia, ale to všetko za cenu prísnej kontroly ľudského správania od autorít mesta.

Film mal premiéru v roku 1993 a je v ňom mnoho narážok na populárne symboly doby. Vo fiktívnej budúcnosti bol Arnold Schwarzenegger zvolený za prezidenta a je po ňom pomenovaná knižnica (film bol natočený ešte pred tým, než sa Arnold stal guvernérom). Na svete sú všetky reštaurácie už len pobočkami reťazca Taco Bell (v krajinách, kde táto americká reštauračná sieť nie je príliš známa, bol názov reštaurácie v postprodukcii zmenený na Pizza Hut).

Ako bonus na záver pripájame aj skvelé video Roberta Jonesa. Je zostrihané z viac ako 40 filmov a behom troch minút prezentuje najznámejšie sci-fi filmy s víziou blízkej či vzdialenej budúcnosti:

Máte aj vy tip na nejaký sci-fi film, ktorý zobrazuje našu súčasnosť? Napíšte nám ich na našu facebookovú stránku, do správy alebo komentárov pod článok.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac