Tvrdé reči gangsterov z najslávnejších mafiánskych filmov

Toto sú najväčši filmoví gangstri a ich nezabudnuteľné hlášky.

Filmy o mafii sú populárnym subžánrom už od vzniku filmu a v mnohých smeroch sa nezmazateľne zapísali do dejín kinematografie.

Štúdio Warner Brothers na nich prakticky vyrástlo. Marlon Brando v legendárnom Krstnom otcovi vytvoril jednu z najikonickejších postáv v histórii filmu a hercom ako Al Pacino, Robert DeNiro či Joe Pesci zaručili večnú slávu.

Výroky z filmov ako Krstný otec, Goodfellas, Scarface či Skrytá identita sú natoľko ikonické, že fanúšikovia sa sporia o to, komu patrí prvenstvo v rebríčku najkultovejších. Toto sú najväčší filmoví gangstri všetkých čias a niektoré nezabudnuteľné hlášky:

Krstný otec 1 (1972)

„Dal som mu ponuku, ktorá sa neodmieta“ – Vito Corleone (Marlon Brando)

Zaujímavosť: Hláška odznela vo viacerých variantoch vo všetkých troch častiach Krstného otca.

Krstný otec 2 (1974)

„Drž si priateľov blízko, ale nepriateľov ešte bližšie.“ – Michael Corleone (Al Pacino)

Zaujímavosť: Túto vetu často fanúšikovia filmu mylne pripisujú dávnemu čínskemu generálovi Sun Tzu-ovi či renesančnému diplomatovi Machiavellimu. V skutočnosti však pochádza priamo od autorov scenára filmu – Maria Puza a Francisa Forda Coppolu.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Mafiáni (1990)

„Ako myslíš, že som smiešny? V akom zmysle som smiešny? Smiešny ako klaun? Bavím ťa?” – Tommy DeVito (Joe Pesci)

Zaujímavosť: Tommy DeVito je malý, ukecaný, nesmierne výbušný, psychotický mafián. V slávnej scénke “Ako som smiešny” sa u neho výbuchy zlosti striedajú so smiechom, pričom nikto netuší, kedy to myslí vážne.

Jedna z najpamätnejších scén filmu vznikla na základe reálnej skúsenosti. Herec Joe Pesci ju zažil, keď ako mladý čašník miestnemu mafiánovi pochválil jeho zmysel pre humor. Podobne ako vo filme, kompliment sa nestretol s veľkým úspechom.

Režisérovi sa príbeh tak páčil, že sa rozhodol zapracovať ho do filmu. Pritom však nikto, okrem dvoch ústredných hercov nevedel, čo sa bude diať. Prekvapenie v ich tvárach je autentické.

Nepodplatiteľní (1987)

„Vyrastal som v drsnej štvrti. Tam sa hovorievalo: S vľúdnym slovom a pištoľou zájdeš ďalej ako iba s vľúdnym slovom. A tým som sa aj riadil.“ – Al Capone (Robert DeNiro)

Zaujímavosť: Robert DeNiro, ktorý si vo filme zahral Al Caponeho sa na svoju rolu pripravoval priam až s obsesiou. Pribral štrnásť kilogramov, v Taliansku sa učil neapolský prízvuk, študoval stovky dobových materiálov a dokonca trval na tom, že bude nosiť rovnaké spodné prádlo ako Al Capone, aj keď ho nikde vo filme nebolo vidieť.

Skrytá identita (2006)

“Nechcem byť produktom svojho prostredia, chcem aby moje prostredie bolo produktom mňa.” – Frank Costello (Jack Nicholson)

Zaujímavosť: Jack Nicholson pri natáčaní jednej zo scén s Leonardom DiCapriom vytiahol zbraň, o ktorej nevedel nikto, ani samotný režisér Martin Scorsese. Dôvod? Zdalo sa mu, že sa mu pri filmovaní nedarí u DiCapria vyvolať dostatočný pocit hrôzy.

Americký gangster (2007)

“Najukričanejší v miestnosti je ten najslabší.” – Frank Lucas (Denzel Washington)

Zaujímavosť: Skutočný Frank Lucas zarábal v časoch najväčšej slávy až milión dolárov denne.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Záhradkári, pripravte sa: 10 tipov na štart novej sezóny

Na sadenie je síce ešte priskoro, ale do týchto činností, ktoré pomôžu prebudiť vašu záhradu, sa môžete pustiť hneď.

Využite pekné dni vrtošivého predjaria a pustite sa do drobných prác, ktoré vám spravia radosť vo dvore a záhrade. Hoci je stále priskoro na príjemné chvíle jarného rozpuku, dôslednou prípravou môžete všetko urýchliť a uvítať v ustrojenej kráse.

1. Ostrihajte stromčeky

Jarný rez nie je len vecou peknej fazóny živých plotov, ale aj úrody, ktorú ovocné stromčeky v tomto roku prinesú. Z jadrovín odstráňte nerodiace výhony rastúce nahor, letorasty, ktoré rastú do vnútra koruny a prerieďte konáre, ktoré sa križujú. Zvyšok treba len rozumne skrátiť.

Nezabudnite ani na vyrodené výhony malín a ostružín, ustrojte i egreše a ríbezle. Obozretní buďte hlavne pri štepených stromčekových formách.

2. Vyčistite hniezdne búdky

Vtáčatá sú veselé a užitočné, sú to však veľkí neporiadnici. V búdkach stavajú jedno hniezdo na druhom, až  kým sa netlačia až pod samou strieškou. Nezabudnite preto vyprázdniť všetky búdky, ktoré boli vlani obsadené.

Pomôže, ak ich dezinfikujete vriacou vodou alebo teplovzdušnou pištoľou. Zbavíte ich tak drobných parazitov, ktorí zimujú v škárach a záhyboch.

Vtáčia búdka

3. Premiešajte kompost

Ak zmiešate uľahnutý kompost z minulého roka so záhradným odpadom, ktorý sa vám nahromadil pri prebúdzaní dvora a záhradky, môžete si byť istí, že sa zobudí k búrlivému životu. Z vlhkej hmoty sa v priebehu dvoch dní vyvalí silná para.

Prehadzovanie kopy vidlami je síce fuška, tejto výzvy by ste sa však mali chopiť i vtedy, ak používate plastové rýchlokompostéry.

4. Ochráňte plot, altánok i terasu

Ak vidíte po zime na drevených rámoch, konštrukciách a záhradných prvkoch povlaky rias, je to jasný signál toho, že sa obnovnému náteru v teplých jarných dňoch nevyhnete. Prípravy pre vysušenie dreva by ste však mali spraviť čo najskôr.

Siahnite po modrej skalici alebo biocídnom napúšťadle a nastriekajte v bezvetrí problémové plochy. Riasy zmiznú a s nimi aj zavlhnutie.

Drevený plot

5. Upravte skalku

Do hŕby umne usporiadaného kamenia s nenáročnými alpínkami zasiahnite čím skôr. Tohtoročná štedrá nádielka pomaly sa topiaceho snehu mala dosť síl na to, aby pohla i väčšími skalami a narušila celistvosť vášho dielka.

Prejdite si aj výsadbu a prerieďte tie časti, kde sa koberce pokryvných skalničiek rozrástli rýchlejšie ako by ste chceli. Odkopky môžete použiť na množenie.

6. Vyčistite chodníčky

Keď budete kontrolovať, v akom stave sú po zime striešky a prístrešky, nezabudnite dať do poriadku aj všetky chodníčky. V blatistej jari budú pre vás rušnou autostrádou, po ktorej budú cupkať vaše gumáky, ale aj kolesá fúrika.

Doplňte chýbajúci piesok, štrk či drevenú štiepku, opravte uvoľnené obrubníčky a vymyte machy, lišajníky a riasy, ktoré sú v tomto čase klzké.

Mach

7. Vyčešte trávnik aj záhony

Tlejúce lístie, trávna plsť, suché byle kvetov i zoschnuté trsy ozdobných tráv – to všetko musí ísť preč, aby ste otvorili cestu novému, sviežemu životu. Husté hrable sú vašim najlepším pomocníkom, praktický je i ľahký kôš na zber odpadu.

S výnimkou starostlivo udržiavaného trávnika sa nesnažte zodrať všetko až po holú zem. Potrebujete len dostať slnko a vzduch k povrchu hliny.

8. Svetlo do skleníka, pareniska i fóliovníka

Ak máte na dome umývanie oblokov za sebou, nemali by ste zabudnúť ani na priehľadné plochy, cez ktoré prenikajú slnečné lúče do skleníka, pareniska, fóliovníka a zimnej záhrady. Vo včasných mesiacoch predjaria záleží na každom jednom lúči.

Pustite sa do práce v teplom, slnečnom dni, kedy budete mať istotu, že sa budete pri práci cítiť príjemne. Ak do vody pridáte trochu haseného vápna, zelených povlakov sa ľahko zbavíte.

Skleník

9. Spravte údržbu náradia

Kosačka potrebuje vymeniť olej a vzduchový filter, na rýľoch sú už po dva roky uvoľnené násady a aj motyčky by sa už určite zišlo trochu pribrúsiť. Na tieto drobné údržbárske práce si vyhraďte mrzký, daždivý víkend.

Nie je nutné, aby ste sa do väčších prác púšťali bez skúseností, nenechajte však všetko na poslednú chvíľu, keď servisy budú preťažené dopytmi ospalcov.

10. Nastražte návnady

Prebúdzajúca sa príroda preberie k pohotovosti aj myši, hryzce a potkany, ktoré budú vyvádzať väčšmi ako v zimných mesiacoch núdze. Kým sa namnožia a prerastú vám cez hlavu, rozložte na nedostupné miesta návnady, aby ste umravnili ich počty v predsezónne.

Nezabúdajte však na to, že pre vtáčiky, mačky a iných návštevníkov dvora musia byť návnady nedostupné.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac