10 tipov na krátke výlety z Bratislavy

Kam na výlet z hlavného mesta? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

23. 12. 2016
Autor: SódaFoto: Sóda
23. decembra 2016

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Ak máte chuť na chvíľu opustiť naše hlavné mesto a zažiť dobrodružstvo, no máte pocit, že ste už všetky okolité zaujímavosti videli, vyvedieme vás z omylu. Máme pre vás zoznam domácich aj zahraničných destinácií, ktoré stoja za návštevu.

 

Poldňové výlety

Abeland

Gazdovská dedinka v Lozorne vás prenesie do minulosti — presnejšie do čias, keď ešte naši predkovia žili v maľovaných dreveničkách, venovali sa remeslám, chovali vlastný dobytok a žili spätí s prírodou. A presvedčí vás o tom, že sa tak dá žiť aj dnes.

Môžete sem na rôzne tematické akcie vziať svoje deti, či si tu dokonca zorganizovať svadbu. No predovšetkým praje tento areál rodinným aktivitám. Túto sezónu uzavreli poslednou sobotu v Abelande 19.12. a novú sezónu otvárajú v marci 2017.

Autor fotografií: Abeland

Danubiana a plavba loďou

Pred pár rokmi zrenovované múzeum moderného umenia sa už stihlo stáť miestnym pojmom. Je to nielen kvôli expozíciám, ale aj vďaka samotnému areálu. Hlavná budova v tvare lode na pozadí vodnej priehrady pôsobí, akoby sa na hladine vznášala.

Celkovo je areál veľmi šikovne prepojený s okolitou vodnou plochou. Výstavy sa sústredia najmä na slovenských umelcov, no nájdete tu aj diela zahraničných velikánov.

Autori fotografií: Svetovid (1, 2), Romčo from RBA (3)

Dopravné múzeum

Návštevu v ňom zvládnete za jedno krátke poobedie. Bratislavské dopravné múzeum sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov a má v zbierke zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov. Prvé motorové autá, ktoré sa ponášali skôr na koče, krásnych veteránov, staré autobusy, pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

Autor fotografií: Pudelek (1, 3), Andrew Nash (2)

Schloss Hof, Rakúsko

Letné sídlo Habsburgovcov sa nachádza neďaleko hraníc so Slovenskom nad riekou Morava. Okrem pôsobivého zámku stojí za to aj prechádzka priestrannými záhradami a statkom, z ktorých sa celý areál skladá. V zámku nájdete expozíciu o princovi Eugenovi Savojskom, apartmán Márie Terézie, barokovú kaplnku či slávnostnú sálu, v ktorej sa kedysi usporadúvali chýrne bály.

V období Vianoc sa Schloss Hof mení na vianočnú dedinku. Nájdete tu vianočné trhy, ktoré v okolí zámku pôsobia obzvlášť čarovne. Okrem vianočného jedla aj pitia tu nájdete rôzne tradičné odzoby a lokálne výrobky.

Autori fotografií: Gunar Grummt (1), weisserstier (2), János Korom Dr. (3)

 

 

Jednodňové výlety

Seegrotte pri Viedni

Kúsok od Viedne sa nachádza jaskyňa Seegrotte, ktorá vo svojich útrobách ukrýva najväčšie podzemné jazero v Európe. Prehliadka jaskyne spojená s romantickou plavbou na lodi v podzemných priestoroch patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám v Dolnom Rakúsku.

Autor fotografií: Petr Vilgus

Laxenburské zámky, Rakúsko

Skupina zámkov neďaleko Viedne patrila habsburskej monarchii. Tá ju používala ako svoje letné sídlo. Najväčšiu slávu zažila oblasť počas vládnutia Márie Terézie. Svoje medové týždne tu trávila cisárovná Sissi a dokonca sa tu narodil aj jej syn, korunný princ Rudolf. Dnes si vznešený pocit môže navodiť každý návštevník, keďže zámky a ich okolie, ktoré tvorí anglický park, sú otvorené verejnosti.

Najznámejší z komplexu zámkov je rozhodne Franzensburg, v ktorom sa dnes nachádza múzeum. Za pozornosť stojí stavba Blauer Hof, ktorý trochu pripomína Schönbrunn (ale je podstatne menší) a Altes Schloss, teda starý zámok. V areáli zámkov sa ako turisti môžete poprechádzať, alebo previesť na prenajatým člnom po jazere veľkom 25 hektárov, ktoré obklopuje zámok Franzensburg.

Deti tu majú k dispozícii premyslené ihrisko a možnosť povoziť sa na poníkoch. Dokonca sa môžete previesť aj na koči s konským záprahom, ak by ste sa chceli cítiť ako skutoční habsburskí šľachtici.

Autori fotografií: Damir Roz (1),  Vasek Kadlec (2), Heinz Winterleitner (3)

Zaujímavosťou neďalekého mestečka Laxenburg je aj fakt, že sa tu nachádza najmodernejší filmový archív v Európe s kolekciou vyše 120 000 snímok. A aj samotné mesto stojí za návštevu. Nájdete v ňom ďalšie šľachtické pamiatky (kostol, Grünne-Haus, či palác Kaunitz-Wittgenstein), chutné reštaurácie, či renovovanú konečnú železničnú zastávku, ktorá mestečko spája s Viedňou a je európskym unikátom biedermaierovského štýlu.

Areál zámockých záhrad je za poplatok prístupný po celý rok, no interiéry zámkov môžete navštíviť len od Veľkej noci do Sviatku všetkých svätých.

Po Baťovom kanáli, Slovensko / Česká republika

Novootvorený (v roku 2002) moravský kanál, ktorý kedysi využíval priemyselník Tomáš Baťa, je dnes skvelým miestom na rodinné výlety. Trasa dovoľuje aj niekoľkodňové plavby, no najpopulárnejšie sú tie, ktoré nezaberú viac než jeden deň.

Podmienkou plavby je prenájom motorového člnu. Plavba začína v Skalici a vedie do moravskej Strážnice, kde môžete po vylodení navštíviť historický skanzen. Tým vás aj s podrobným výkladom prevedú a následne si môžete vychutnať lokálne pochúťky v blízkej tradičnej reštaurácii. Neďaleko Strážnice sa dajú prezrieť aj miestne vínne pivnice, ktorých produktmi je oblasť preslávená.

Počas samotnej plavby budete mať možnosť zastaviť a navštíviť technickú pamiatku Výklopník, vyhliadkovú vežu, vinársku dedinku Petrov, či obdivovať architektúru vínnych pivníc v obci Plže.

Autor fotografií: svetlaj

 

Opátstvo Melk, Rakúsko

Opátstvo, ako ho verejnosť pozná dnes, bolo založené na začiatku 19. Storočia. Základy miestnej mníšskej školy a sídla benediktínskych mníchov však siahajú až do 12. storočia.

Jeho dnešná baroková podoba má približne 300 rokov. Týči sa nad Dunajom v Hornom Rakúsku a pôsobí majestátne. Prezrieť si môžete nielen jeho exteriér (dokonca aj z rieky, počas plavby), ale aj interiér. Je v ňom niekoľko zaujímavých oltárov, fresiek, kupol a iných umeleckých diel, ktoré na vás zapôsobia. Aj okolitá krajina (prevažne rovinatá) je príjemným prostredím na prechádzky, aj keď to najmä v lete.

Autori fotografií: Jorge Cancela (1), Guenter Konz-Beyer (2, 3)

 

Víkendové výlety

Salzburg a Hallstatt (Rakúsko)

Mesto notoricky známe vďaka svojmu najoslavovanejšiemu rodákovi – W. A. Mozartovi – je ideálnou destináciou pre všetkých milovníkov hôr a prírody. Okrem samotného historického centra, ktoré je od roku 1996 na zozname UNESCO, je zaujímavé aj okolie mesta. V lete je ideálne na túry a lozenie po horách či prechádzky po lesoch, cyklistické výlety a plavby loďou, zatiaľ čo v zime sa tu najmä lyžuje.

Neďaleko Salzburgu sa nachádza známe Halštatské jazero, a taktiež obec, ktorú tvorí prakticky jediná ulica na úzkom pruhu pobrežia jazera, no je zároveň jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku. A niet sa čomu čudovať. Tradičná miestna architektúra — drevené domčeky zdobené kvetmi, učupené na strmých brehoch kryštálovo čistého jazera, zeleň v pozadí…

Neďaleko sa nachádza aj vyhliadka, z ktorej si môžete prezrieť celé pôsobivé okolie. Inak tu môžete tráviť čas prechádzkami, športom, plavbou, či pochutnávaním si na dobrom salzburskom jedle či pive.

Autori fotografií: Tim A. Bruening (1), Cristina Suarez (2), Jiuguang Wang (3)

Český Krumlov, Česká republika

Často býva označované ako najkrajšie mesto v Čechách. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy, až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné, len potvrdiť pravdivosť týchto slov.

Autor fotografií: Ebs Els

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové i10 je síce malé auto, no predčí všetky očakávania. Je oveľa priestrannejšie, ako sa na prvý pohľad zdá a na túto triedu pôsobivo vybavené. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.