10 tipov na krátke výlety z Bratislavy

Kam na výlet z Bratislavy? Vybrali sme pre vás pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Ak máte chuť na chvíľu opustiť Bratislavu a zažiť dobrodružstvo, no máte pocit, že ste už všetky okolité zaujímavosti videli, vyvedieme vás z omylu. Máme pre vás zoznam domácich aj zahraničných destinácií, ktoré stoja za návštevu.

Poldňové výlety

Abeland

Gazdovská dedinka Abeland v Lozorne vás prenesie do minulosti – presnejšie do čias, keď ešte naši predkovia žili v maľovaných dreveničkách, venovali sa remeslám, chovali vlastný dobytok a žili spätí s prírodou. A presvedčí vás o tom, že sa tak dá žiť aj dnes.

Môžete sem na rôzne tematické akcie vziať svoje deti, či si tu dokonca zorganizovať svadbu. No predovšetkým praje tento areál rodinným aktivitám.

koza
ovce
prestretý stôl

foto: Abeland

Danubiana a plavba loďou

Zrenovované múzeum moderného umenia Danubiana sa už stihlo stáť miestnym pojmom. Je to nielen kvôli expozíciám, ale aj vďaka samotnému areálu. Hlavná budova v tvare lode na pozadí vodnej priehrady pôsobí, akoby sa na hladine vznášala.

Celkovo je areál veľmi šikovne prepojený s okolitou vodnou plochou. Výstavy sa sústredia najmä na slovenských umelcov, no nájdete tu aj diela zahraničných velikánov.

Danubiana
Danubiana
Danubiana

foto: Svetovid/Wikimedia Commons (1, 2), Romčo from RBA/Wikimedia Commons (3)

Múzeum dopravy Bratislava

Návštevu v Múzeu dopravy Bratislava zvládnete za jedno krátke poobedie. Múzeum sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov a má v zbierke zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov. Prvé motorové autá, ktoré sa ponášali skôr na koče, krásnych veteránov, staré autobusy, pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

veterán
veterán
dodávka

foto: Pudelek/Wikimedia Commons (1, 3), Andrew Nash/Wikimedia Commons (2)

Schloss Hof, Rakúsko

Letné sídlo Habsburgovcov Schloss Hof sa nachádza neďaleko hraníc so Slovenskom nad riekou Morava. Okrem pôsobivého zámku stojí za to aj prechádzka priestrannými záhradami a statkom, z ktorých sa celý areál skladá. V zámku nájdete expozíciu o princovi Eugenovi Savojskom, apartmán Márie Terézie, barokovú kaplnku či slávnostnú sálu, v ktorej sa kedysi usporadúvali chýrne bály.

V období Vianoc sa Schloss Hof mení na vianočnú dedinku. Nájdete tu vianočné trhy, ktoré v okolí zámku pôsobia obzvlášť čarovne. Okrem vianočného jedla aj pitia tu nájdete rôzne tradičné odzoby a lokálne výrobky.

zámok
zámok
zámok

foto: Gunar Grummt/Flickr (1), weisserstier/Flickr (2), János Korom Dr./Flickr (3)

Jednodňové výlety

Seegrotte pri Viedni

Kúsok od Viedne sa nachádza jaskyňa Seegrotte, ktorá vo svojich útrobách ukrýva najväčšie podzemné jazero v Európe. Prehliadka jaskyne spojená s romantickou plavbou na lodi v podzemných priestoroch patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám v Dolnom Rakúsku.

stanica
jaskyňa
jaskyňa

foto: Petr Vilgus/Wikimedia Commons

Laxenburské zámky, Rakúsko

Skupina zámkov neďaleko Viedne patrila habsburskej monarchii. Tá ju používala ako svoje letné sídlo. Najväčšiu slávu zažila oblasť počas vládnutia Márie Terézie. Svoje medové týždne tu trávila cisárovná Sissi a dokonca sa tu narodil aj jej syn, korunný princ Rudolf. Dnes si vznešený pocit môže navodiť každý návštevník, keďže zámky a ich okolie, ktoré tvorí anglický park, sú otvorené verejnosti.

Najznámejší z komplexu zámkov je rozhodne Franzensburg, v ktorom sa dnes nachádza múzeum. Za pozornosť stojí stavba Blauer Hof, ktorý trochu pripomína Schönbrunn (ale je podstatne menší) a Altes Schloss, teda starý zámok. V areáli zámkov sa ako turisti môžete poprechádzať, alebo previesť na prenajatým člnom po jazere veľkom 25 hektárov, ktoré obklopuje zámok Franzensburg.

Deti tu majú k dispozícii premyslené ihrisko a možnosť povoziť sa na poníkoch. Dokonca sa môžete previesť aj na koči s konským záprahom, ak by ste sa chceli cítiť ako skutoční habsburskí šľachtici.

Laxenburg
Laxenburg
Laxenburg

foto: Damir Roz/Flickr (1), Vasek Kadlec/Flickr (2), Heinz Winterleitner/Flickr (3)

Zaujímavosťou neďalekého mestečka Laxenburg je aj fakt, že sa tu nachádza najmodernejší filmový archív v Európe s kolekciou vyše 120 000 snímok. A aj samotné mesto stojí za návštevu. Nájdete v ňom ďalšie šľachtické pamiatky (kostol, Grünne-Haus, či palác Kaunitz-Wittgenstein), chutné reštaurácie, či renovovanú konečnú železničnú zastávku, ktorá mestečko spája s Viedňou a je európskym unikátom biedermaierovského štýlu.

Areál zámockých záhrad je za poplatok prístupný po celý rok, no interiéry zámkov môžete navštíviť len od Veľkej noci do Sviatku všetkých svätých.

Po Baťovom kanáli, Slovensko / Česká republika

Novootvorený (v roku 2002) moravský kanál, ktorý kedysi využíval priemyselník Tomáš Baťa, je dnes skvelým miestom na rodinné výlety. Trasa dovoľuje aj niekoľkodňové plavby, no najpopulárnejšie sú tie, ktoré nezaberú viac než jeden deň.

Podmienkou plavby je prenájom motorového člnu. Plavba začína v Skalici a vedie do moravskej Strážnice, kde môžete po vylodení navštíviť historický skanzen. Tým vás aj s podrobným výkladom prevedú a následne si môžete vychutnať lokálne pochúťky v blízkej tradičnej reštaurácii. Neďaleko Strážnice sa dajú prezrieť aj miestne vínne pivnice, ktorých produktmi je oblasť preslávená.

Počas samotnej plavby budete mať možnosť zastaviť a navštíviť technickú pamiatku Výklopník, vyhliadkovú vežu, vinársku dedinku Petrov, či obdivovať architektúru vínnych pivníc v obci Plže.

splav
veterný mlyn
vínne pivnice

foto: svetlaj

Opátstvo Melk, Rakúsko

Opátstvo, ako ho verejnosť pozná dnes, bolo založené na začiatku 19. Storočia. Základy miestnej mníšskej školy a sídla benediktínskych mníchov však siahajú až do 12. storočia.

Jeho dnešná baroková podoba má približne 300 rokov. Týči sa nad Dunajom v Hornom Rakúsku a pôsobí majestátne. Prezrieť si môžete nielen jeho exteriér (dokonca aj z rieky, počas plavby), ale aj interiér. Je v ňom niekoľko zaujímavých oltárov, fresiek, kupol a iných umeleckých diel, ktoré na vás zapôsobia. Aj okolitá krajina (prevažne rovinatá) je príjemným prostredím na prechádzky, aj keď to najmä v lete.

zámok
zámok
malebný strop

foto: Jorge Cancela/Flickr (1), Guenter Konz-Beyer/Flickr (2, 3)

Víkendové výlety

Salzburg a Hallstatt (Rakúsko)

Mesto notoricky známe vďaka svojmu najoslavovanejšiemu rodákovi W. A. Mozartovi je ideálnou destináciou pre všetkých milovníkov hôr a prírody. Okrem samotného historického centra, ktoré je od roku 1996 na zozname UNESCO, je zaujímavé aj okolie mesta. V lete je ideálne na túry a lozenie po horách či prechádzky po lesoch, cyklistické výlety a plavby loďou, zatiaľ čo v zime sa tu najmä lyžuje.

Neďaleko Salzburgu sa nachádza známe Halštatské jazero, a taktiež obec, ktorú tvorí prakticky jediná ulica na úzkom pruhu pobrežia jazera, no je zároveň jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku. A niet sa čomu čudovať. Tradičná miestna architektúra – drevené domčeky zdobené kvetmi, učupené na strmých brehoch kryštálovo čistého jazera, zeleň v pozadí.

Neďaleko sa nachádza aj vyhliadka, z ktorej si môžete prezrieť celé pôsobivé okolie. Inak tu môžete tráviť čas prechádzkami, športom, plavbou, či pochutnávaním si na dobrom salzburskom jedle či pive.

nočné mesto
Salzburg
Salzburg

foto: Tim A. Bruening/Flickr (1), Cristina Suarez/Flickr (2), Jiuguang Wang/Flickr (3)

Český Krumlov, Česká republika

Často býva označované ako najkrajšie mesto v Českej republike. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné len potvrdiť pravdivosť týchto slov.

mesto
mesto
zámok

foto: Ebs Els/Flickr

Zaujal vás náš výber a radi by ste navštívili jednotlivé miesta? Pri spoznávaní Slovenska a zdielaní svojich zážitkov sa môžete spoľahnúť na 4G sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už viac ako 97 % obyvateľov Slovenska.

Ak plánujete výlet za hranice, využite O2 Cestovnú poistku, prvé inteligentné cestovné poistenie, ktoré sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac