10 tipov na krátke výlety z Popradu a Tatier

Kam na výlet z brány Tatier? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Na túre v Tatrách a ich okolí ste ako správni Popradčania isto už boli niekoľkokrát. Lyžovali ste tu, videli ste všetky naše plesá, chaty, aj štíty. Ak máte chuť na zmenu, tu je pár tipov na trochu netradičné výlety v okolí Popradu, ktoré zabavia nielen dospelých, ale aj celú rodinu.

Vyberte si podľa toho, koľko máte voľného času, či je to len pol dňa, celý deň, alebo rovno voľný víkend. Návštívte aj našich poľských susedov, ktorých turistické atrakcie pravidelne lákajú mnohých návštevníkov.

 

Poldňové výlety:

1. Starý Smokovec Tricklandia, večerné sánkovanie na Hrebienku

V Starom Smokovci sa nachádza galéria, ktorá prezentuje umenie vizuálnych ilúzií. Ak sa uprostred dvojrozmerných diel plných optických trikov necháte uniesť, môžete byť prekvapení, čo všetko uvidíte. Je to zážitok najmä pre deti, ktorých fantázia nemá hranice, ale aj pre dospelých.

No a po kultúrnom vyžití môžete navštíviť tatranské svahy a namiesto lyžovania sa posánkovať. Spustite sa z Hrebienku až do Starého Smokovca. Priznajte si, kedy ste to urobili naposledy? Možno ešte v minulom tisícročí. V sviatočnom období sú podobné aktivity ešte čarovnejšie.

2. Gánovské travertíny a Gejzír

Gánovské travertíny tvoria chránenú Národnú prírodnú pamiatku. Odkedy sa na tomto mieste našiel odliatok mozgu neandrtálca, lokalita sa stala jedým z najvýznamnejších paleontologických nálezísk široko-ďaleko. Ak vás zaujíma aj umenie, nadchnu vás drevené sochy s tématikou pravekého lovu, rozsmiestnené v areáli náleziska.

A len pár sto metrov od travertín sa nachádza gejzír, čo je na Slovensku dosť ojedinelý fenomén. Približne každých tridsať minút z neho vystrekuje termálna voda. Kúpať sa v nej síce nemôžete, no je to každopádne zaujímavé divadlo.

Ganovce
Ganovce
Ganovce

Autor fotografií: Ing.Mgr.Jozef Kotulič

3. Motokáry Tatry

Ak máte radi adrenalín a motorové vozidlá, no predtým, než vyrazíte na dráhu Formuly 1, chcete ešte trochu potrénovať, motokáry sú pre vás to ideálne miesto. Sú prístupné aj mladším, takže ak si jazdu chcú vyskúšať vaše deti, tu je im to dovolené. Dosiahnuť sa dá rýchlosť cca 30km/h. Dráha má 230m a samozrejme po nej môžete jazdiť stále dookola. V areáli vo Svite si môžete zorganizovať aj firemné akcie — napríklad trochu alternatívny vianočný večierok.

Jednodňové výlety:

4. Lesnica a návšteva Poľska

Gorali (alebo aj Horali, či Gurali) sú malá menšina, žijúca v horských oblastiach na slovensko-česko-poľskom pohraničí. Charakterizuje ich rázovitá ľudová kultúra odvodená od valašského folklóru a hovoria vlastným dialektom poľského pôvodu – goralčinou. A práve v Pieninách nájdete najstaršiu goralskú obec – Lesnicu.

Goralom sa človek môže aj stať, ak jeho slovo vždy platí, uznáva hodnoty ako čestnosť a úprimnosť a zaslúžil sa o rozvoj regiónu. Ak spĺňate tieto kritéria, Ján Gondek, miestny chatár vás v Lesnici za pieninského gorala pasuje v rámci čestnej ceremónie.

Počas ceremónie dostanete pravý goralský klobúk, valašku, opasok, vestu a certifikát. Absolvovali ju už aj viacerí veľvyslanci, ministri, hlavy štávov, či regionálni aktivisti a turistickí sprievodcovia.

hory
Goral
splav

Autor fotografií: Mariusz Cieszewski

Szczawnica, Niedzica Zamek

Z malebnej obce Lesnica sa dá po upravenom chodníku prejsť peši alebo na bicykli krásnou prírodou popri Dunajci do poľského mestečka Szczawnica. Už od o polovice 19. storočia je obľúbenou turistickou destináciou.

Szczawnica je známe kúpeľné mesto, nachádzajú sa tu viaceré liečivé pramene. Oplatí sa prísť aj na dlhšie, poobdivovať miestnu prírodu, malebné horskú architektúru, ochutnať liečivú vodu, poprípade si zalyžovať.

Poľsko
Poľsko
Poľsko

Autor fotografií: MariuszR (1, 2), Dudva (3)

Ďalšou zastávkou kúsok autom od Lesnice a Szczawnice môže byť stredoveký hrad Niedzica. Na to, že pochádza z 14. storočia, je prekvapivo zachovalý. Týči sa nad Čorstínskou vodnou nádržou, ktorá vznikla zahataním Dunajca. Pútavú históriu gotického zámku môžete objavovať v miestnom múzeu, alebo si len užite nádherný výhľad na zámok z priehradného múra.

5.  Rabkoland

Vzdelávaco-zábavný park neďaleko poľského mesta Rabka je ideálnou destináciou pre rodiny s deťmi. Okrem múzeí tu nájdete kolotoče, predstavenie pohyblivých sôch, miestne divadlo, aj tradične oblečených Goralov. Nielenže sa tu s deťmi zabavíte, ale môžete sa tu aj niečo nové dozvedieť. Farebné uličky Rabkolandu vytvárajú dojem, že sa skutočne nachádzate v celkom inom, rozprávkovom mestečku.

Rabkoland
kolotoč
kolotoč

Autor fotografií: Piotrus

6. Vodopád Lúčky

V kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka nájdete jednu z našich Národných prírodných pamiatok a zároveň jeden z piatich najvzýznamnejších vodopádov Slovenska: vodopád Lúčky. Padá do malého jazierka z výšky dvanásť metrov a obklopuje ho zeleň a malé turistické odpočívadlo, z ktorého môžete vodopád nerušene sledovať. Neďaleko vodopádu môžete pozorvať Lúčanské travertíny (nálezisko fosílií).

vodopád
vodopád
vodopád

Autor fotografií: Jerzy Opioła

7. Skanzen pod Ľubovnianskym hradom

Hrad Ľubovňa je krásny a má pútavú expozíciu, no turisti občas prehliadnu skanzen, ktorý je hneď pod ním. Má svoje čaro. V domčekoch sú inštalované ukážky ľudových zvykov alebo nástroje, ktoré používali zruční remeselníci v 19. storočí. Najvzácnejší exponát je zrubový gréckokatolický kostol.

V lete sa tu koná stredoveký vojenský tábor pre deti, kde môžu návštevníci strieľať z luku alebo jazdiť na koni.

skanzen
skanzen
skanzen

Autor fotografií: Robert.BlueSky

8. Jarabinský prielom

Jarabinský prielom je chránený prírodný útvar. Zaujímavosťou je, že tento kaňon, ktorý sa nachádza nedaľeko obce Jarabina, je pravdepodobne najmenší na svete. Je dlhý asi sto metrov a na šírku má niekedy iba meter. Našli sa tu aj 20 miliónov rokov staré skameneliny. Skúste, či nebudete mať šťastie…

jarabina
jarabina
jarabina

Autor fotografií: Jerzy Opioła

Víkendový výlet:

9. Moszna Zamek

Rozprávkovo pôsobiaci zámok na juhozápade Poľska má vraj korene v templárskom období, každopádne však jeho základy pochádzajú ešte zo stredoveku. Miešajú sa v ňom barokové, neogotické aj neorenesančné prvky. Tie si môžete prezrieť zvonku, aj zvnútra. Zámok zdobí okrasná záhrada, ktorou sa môžete poprechádzať.

A keby ste sa chceli cítiť ako skutoční sľachtici, v zámku môžete aj prenocovať. Alebo sa aspoň najesť v jeho reštaurácii. Pravidelne tu naviac môžete byť svedkami kultúrnych udalostí, ako napríklad najbližšia ochutnávka vína, alebo maškárny bál.

zámok
zámok
zámok

Autori fotografií: Jarek19651 (1), Tomasz2706 (2), Mariusz Cieszewski (3)

 

10. Kraków, Wieliczka

Známe poľské mesto ste už aspoň raz v živote určite navštívili. No počas vianočných sviatkov a tesne pred nimi mesto získava celkom iný nádych. Na ich hlavnom námestí, ktoré je zároveň najväčšie v Európe, sa rozprestierajú stánky s vianočným tovarom, pričom celé mesto je sviatočne vyzdobené.

Ak sa tu chcete zdržať dlhšie, zastavte sa aj v soľnej jaskyni Wieliczka. Je zaradená na zozname UNESCO a patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Poľsku. Interiér jaskyne je veľmi zachovalý a vy si môžete pozrieť jej chodbičky, kaplnku, či názornú ukážku toho, ako z nej baníci kedysi ťažili soľ. Pre moderných ľudí 20. storočia, a najmä na deti zvyknuté soľ vidieť akurát tak v soľničke, to bude nezabudnuteľný zážitok

Krakow
Krakow
Krakow

Autori fotografií: moniqca Follow (1), Gabriela Fab (2), Alexander Baxevanis (3)

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové Grand Santa Fe je suverénne SUV s masívnou prednou časťou a množstvom priestoru pre pasažierov. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Hyundai Santa Fe môžete získať s bonusom 1 500 € a Hyundai Grand Santa Fe s bonusom až 2 000 € spolu s 5-ročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a s ďalšími neprekonateľnými benefitmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac