10 tipov na krátke výlety z Popradu a Tatier

Kam na výlet z brány Tatier? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

27. 12. 2016
Autor: SódaFoto: Sóda
27. decembra 2016

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Na túre v Tatrách a ich okolí ste ako správni Popradčania isto už boli niekoľkokrát. Lyžovali ste tu, videli ste všetky naše plesá, chaty, aj štíty. Ak máte chuť na zmenu, tu je pár tipov na trochu netradičné výlety v okolí Popradu, ktoré zabavia nielen dospelých, ale aj celú rodinu.

Vyberte si podľa toho, koľko máte voľného času, či je to len pol dňa, celý deň, alebo rovno voľný víkend. Návštívte aj našich poľských susedov, ktorých turistické atrakcie pravidelne lákajú mnohých návštevníkov.

 

Poldňové výlety:

1. Starý Smokovec Tricklandia, večerné sánkovanie na Hrebienku

V Starom Smokovci sa nachádza galéria, ktorá prezentuje umenie vizuálnych ilúzií. Ak sa uprostred dvojrozmerných diel plných optických trikov necháte uniesť, môžete byť prekvapení, čo všetko uvidíte. Je to zážitok najmä pre deti, ktorých fantázia nemá hranice, ale aj pre dospelých.

No a po kultúrnom vyžití môžete navštíviť tatranské svahy a namiesto lyžovania sa posánkovať. Spustite sa z Hrebienku až do Starého Smokovca. Priznajte si, kedy ste to urobili naposledy? Možno ešte v minulom tisícročí. V sviatočnom období sú podobné aktivity ešte čarovnejšie.

Ten pocit, keď si vyrazíte za zimnými radovánkami.

2. Gánovské travertíny a Gejzír

Gánovské travertíny tvoria chránenú Národnú prírodnú pamiatku. Odkedy sa na tomto mieste našiel odliatok mozgu neandrtálca, lokalita sa stala jedým z najvýznamnejších paleontologických nálezísk široko-ďaleko. Ak vás zaujíma aj umenie, nadchnu vás drevené sochy s tématikou pravekého lovu, rozsmiestnené v areáli náleziska.

A len pár sto metrov od travertín sa nachádza gejzír, čo je na Slovensku dosť ojedinelý fenomén. Približne každých tridsať minút z neho vystrekuje termálna voda. Kúpať sa v nej síce nemôžete, no je to každopádne zaujímavé divadlo.

Autor fotografií: Ing.Mgr.Jozef Kotulič

3. Motokáry Tatry

Ak máte radi adrenalín a motorové vozidlá, no predtým, než vyrazíte na dráhu Formuly 1, chcete ešte trochu potrénovať, motokáry sú pre vás to ideálne miesto. Sú prístupné aj mladším, takže ak si jazdu chcú vyskúšať vaše deti, tu je im to dovolené. Dosiahnuť sa dá rýchlosť cca 30km/h. Dráha má 230m a samozrejme po nej môžete jazdiť stále dookola. V areáli vo Svite si môžete zorganizovať aj firemné akcie — napríklad trochu alternatívny vianočný večierok.

Jednodňové výlety:

4. Lesnica a návšteva Poľska

Gorali (alebo aj Horali, či Gurali) sú malá menšina, žijúca v horských oblastiach na slovensko-česko-poľskom pohraničí. Charakterizuje ich rázovitá ľudová kultúra odvodená od valašského folklóru a hovoria vlastným dialektom poľského pôvodu – goralčinou. A práve v Pieninách nájdete najstaršiu goralskú obec – Lesnicu.

Goralom sa človek môže aj stať, ak jeho slovo vždy platí, uznáva hodnoty ako čestnosť a úprimnosť a zaslúžil sa o rozvoj regiónu. Ak spĺňate tieto kritéria, Ján Gondek, miestny chatár vás v Lesnici za pieninského gorala pasuje v rámci čestnej ceremónie.

Počas ceremónie dostanete pravý goralský klobúk, valašku, opasok, vestu a certifikát. Absolvovali ju už aj viacerí veľvyslanci, ministri, hlavy štávov, či regionálni aktivisti a turistickí sprievodcovia.

Autor fotografií: Mariusz Cieszewski

Szczawnica, Niedzica Zamek

Z malebnej obce Lesnica sa dá po upravenom chodníku prejsť peši alebo na bicykli krásnou prírodou popri Dunajci do poľského mestečka Szczawnica. Už od o polovice 19. storočia je obľúbenou turistickou destináciou.

Szczawnica je známe kúpeľné mesto, nachádzajú sa tu viaceré liečivé pramene. Oplatí sa prísť aj na dlhšie, poobdivovať miestnu prírodu, malebné horskú architektúru, ochutnať liečivú vodu, poprípade si zalyžovať.

Autor fotografií:  MariuszR (1, 2),  Dudva (3)

Ďalšou zastávkou kúsok autom od Lesnice a Szczawnice môže byť stredoveký hrad Niedzica. Na to, že pochádza z 14. storočia, je prekvapivo zachovalý. Týči sa nad Čorstínskou vodnou nádržou, ktorá vznikla zahataním Dunajca. Pútavú históriu gotického zámku môžete objavovať v miestnom múzeu, alebo si len užite nádherný výhľad na zámok z priehradného múra.

Nie všetky šelmy sa ukladajú na zimný spánok.

5.  Rabkoland

Vzdelávaco-zábavný park neďaleko poľského mesta Rabka je ideálnou destináciou pre rodiny s deťmi. Okrem múzeí tu nájdete kolotoče, predstavenie pohyblivých sôch, miestne divadlo, aj tradične oblečených Goralov. Nielenže sa tu s deťmi zabavíte, ale môžete sa tu aj niečo nové dozvedieť. Farebné uličky Rabkolandu vytvárajú dojem, že sa skutočne nachádzate v celkom inom, rozprávkovom mestečku.

Autor fotografií: Piotrus

6. Vodopád Lúčky

V kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka nájdete jednu z našich Národných prírodných pamiatok a zároveň jeden z piatich najvzýznamnejších vodopádov Slovenska: vodopád Lúčky. Padá do malého jazierka z výšky dvanásť metrov a obklopuje ho zeleň a malé turistické odpočívadlo, z ktorého môžete vodopád nerušene sledovať. Neďaleko vodopádu môžete pozorvať Lúčanské travertíny (nálezisko fosílií).

Autor fotografií: Jerzy Opioła

7. Skanzen pod Ľubovnianskym hradom

Hrad Ľubovňa je krásny a má pútavú expozíciu, no turisti občas prehliadnu skanzen, ktorý je hneď pod ním. Má svoje čaro. V domčekoch sú inštalované ukážky ľudových zvykov alebo nástroje, ktoré používali zruční remeselníci v 19. storočí. Najvzácnejší exponát je zrubový gréckokatolický kostol.

V lete sa tu koná stredoveký vojenský tábor pre deti, kde môžu návštevníci strieľať z luku alebo jazdiť na koni.

Autor fotografií: Robert.BlueSky

8. Jarabinský prielom

Jarabinský prielom je chránený prírodný útvar. Zaujímavosťou je, že tento kaňon, ktorý sa nachádza nedaľeko obce Jarabina, je pravdepodobne najmenší na svete. Je dlhý asi sto metrov a na šírku má niekedy iba meter. Našli sa tu aj 20 miliónov rokov staré skameneliny. Skúste, či nebudete mať šťastie…

Autor fotografií: Jerzy Opioła

Víkendový výlet:

9. Moszna Zamek

Rozprávkovo pôsobiaci zámok na juhozápade Poľska má vraj korene v templárskom období, každopádne však jeho základy pochádzajú ešte zo stredoveku. Miešajú sa v ňom barokové, neogotické aj neorenesančné prvky. Tie si môžete prezrieť zvonku, aj zvnútra. Zámok zdobí okrasná záhrada, ktorou sa môžete poprechádzať.

A keby ste sa chceli cítiť ako skutoční sľachtici, v zámku môžete aj prenocovať. Alebo sa aspoň najesť v jeho reštaurácii. Pravidelne tu naviac môžete byť svedkami kultúrnych udalostí, ako napríklad najbližšia ochutnávka vína, alebo maškárny bál.

Autori fotografií: Jarek19651 (1), Tomasz2706 (2), Mariusz Cieszewski (3)

 

10. Kraków, Wieliczka

Známe poľské mesto ste už aspoň raz v živote určite navštívili. No počas vianočných sviatkov a tesne pred nimi mesto získava celkom iný nádych. Na ich hlavnom námestí, ktoré je zároveň najväčšie v Európe, sa rozprestierajú stánky s vianočným tovarom, pričom celé mesto je sviatočne vyzdobené.

Ak sa tu chcete zdržať dlhšie, zastavte sa aj v soľnej jaskyni Wieliczka. Je zaradená na zozname UNESCO a patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Poľsku. Interiér jaskyne je veľmi zachovalý a vy si môžete pozrieť jej chodbičky, kaplnku, či názornú ukážku toho, ako z nej baníci kedysi ťažili soľ. Pre moderných ľudí 20. storočia, a najmä na deti zvyknuté soľ vidieť akurát tak v soľničke, to bude nezabudnuteľný zážitok

Autori fotografií: moniqca Follow (1), Gabriela Fab (2), Alexander Baxevanis (3)

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové Grand Santa Fe je suverénne SUV s masívnou prednou časťou a množstvom priestoru pre pasažierov. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Hyundai Santa Fe môžete získať s bonusom 1 500 € a Hyundai Grand Santa Fe s bonusom až 2 000 € spolu s 5-ročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a s ďalšími neprekonateľnými benefitmi.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.